مسیرهای متفاوت آینده دلار | خدمات دریایی

مسیرهای متفاوت آینده دلار

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: جدال ها در بازار ارز بالا گرفته است: یک طرف بازیگران بازارساز قرار دارند و طرف دیگر، دسته‌های مختلفی از خریداران دلار. این رودروییدر روز پنج‌شنبه در مقاطع مختلف برندگان متفاوتی داشت؛ در ابتدای روز بیشتر دلالان دست بالا را داشتند. ولی هر جقدر به ساعات انتهایی روز نزدیک‌تر شدیم، اثرات عرضه بازارساز بیشتر در معاملات به چشم خورد. روز پنج‌شنبه دلار در شروع روز از مرز 4 هزار و 450 تومان عبور کرد و در همان 40 دقیقه ابتدای روز حتی محدوده 4 هزار و 480 تومان را نیز شکست. با این حال، با افزایش عرضه بازارساز و ورود بخشی از دلارهای فروخته شده بازیگران بازارساز به کف معاملات پاساژ افشار، قیمت از سقف روزانه عقب نشینی و به سوی محدوده 4 هزار و 470 تومان حرکت کرد. در نهایت دلار روز آخر هفته را با قیمت 4 هزار و 474 تومان به پایان برد که افزایشی 25 تومانی نسبت ب روز چهارشنبه داشت.
فعالان ارزی عوامل متمایزی را در افزایش قیمت دلار، دخیل دانستند؛ بخشی بیشتر به متغیرهای فنی اشاره داشتند، گروهی رشد نرخ حواله در هم را موثر دانستند و برخی دیگر افزایش ارزش دلار در مناطق همسایه را اثرگذارتر عنوان کردند. در این میان، با وجود روند افزایشی دلار در هفته گذشته و عبور از سطح مهم 4 هزار و 450 تومان، عده‌ای از معامله‌گران انتظار اصلاح روند افزایشی را دارند. آنها اشاره‌ها و دلایل متفاوتی را نیز برای این پیش‌بینی‌ مطرح کرده‌‌اند. مقاومت شدید بانک مرکزی و افزایش عرضه بازیگران بازارساز، برگشت قیمت دلار در روز پنج‌شنبه، افت قیمت در معاملات پشت خطی انتهای هفته، خروج احتمالی سکه‌بازان از بازار ارز و افت دلار در بازارهای همسایه نشانه‌هایی بودند که از سوی برخی فعالان به عنولن سیگنال‌های کاهشی از آنها یاد می‌شد. از نظر آنها، با قدرت گیری نیروهای کاهشی به آرامی دلار در مسیر نزولی قرار می گیرد و در نهایت در انتهای سال با افزایش بیشتر فروش‌ها در زیر کانال 4 هزار و 400 تومان به کار خود پایان خواهد داد. با این حال، باید دید مطابق انتظار این دسته قیمت دلار افزایش خاصی را تجربه نخواهد کرد یا مطابق انتظار افزایش شماری از معامله گران حتی از نقطه مقاومتی مهم 4 هزار و 494 تومان نیز عبور خواهد کرد. افزایشی های بازار باور دارند، بالا بودن نرخ حواله درهم، شکست یک مقاومت فنی مهم و ورود تقاضاهای جدید به بازار از جمله عواملی هستند که می‌توانند دلار را در مرز شکنی بعدی یاری کنند. از نظر آنها پس از این مرزشکنی قیمت دلار به سوی کانال 4 هزار و 600 تومان حرکت خواهد کرد.

فراز و فرود روز آخر

از نظر فعالان، افزایش روز پنج‌شنبه دلار از دو ناحیه کلید خورد: اول معاملات پشت خطی، دوم افزایش تقاضا در شهرستان‌ها پیش از شروع بازار تهران. بر اساس اطلاعات کانال‌های مجازی اطلاع‌رسانی بازار ارز، در ساعات انتهایی روز چهارشنبه میزان خریدها در بازار کمی بالا رفت. در این شرایط، رشد قیمت در ساعات انتهایی پنجمین روز هفته موجب شد که معامله‌گران شهرستانی با هیجان بیشتری در ابتدای روز پنج‌شنبه (حدود ساعت 10 صبح) به گفته یکی از بازیگران ارزی، اولین معامله در شیراز با قیمتی حدود 4 هزار و 480 تومان صورت گرفت و پس از آن مشاهده شد که دلار در معاملات فردایی و امروزی مشهد به بالای محدوده 4 هزار و 460 تومان رسیدو بازار سبزه میدان نیز با رصد فعالیت معامله‌گران شهرستانی حدود ساعت 11 صبح معاملات خود را با قیمت 4 هزار و 465 تومان کلید زد که نشان دهنده افزایش 16 تومانی نسبت به روز چهارشنبه و شکست مرز 4 هزار و 450 تومانی بود. شکست این مرز هیجان‌ها را به اندازه‌ای در بازار بالا برد که قیمت به سرعت محدوده‌های 4 هزار و 460 تومانی و 4 هزار و 470 تومانی را پشت‌سر گذاشت و تا نقطه 4 هزار و 485 تومان رشد کرد. برخی منابع غیر رسمی اطلاع دادند که حتی در دقایق کوتاهی دلار بالای 4 هزار و 490 تومان قرار گرفت. نکته مهم آنجا بود که هیجان ابتدایی چنان زیاد بود که فضای بازار را از تعادل خارج کرد و موجب شد کمتر معامله گری تمایلی به فروش ارز داشته باشد. در چنین شرایطی، حضور و عرضه بازیگران بازارساز در پاساژ افشار بود که موجب شد قیمت دلار نه تنها رشد بیشتری را تجربه نکند؛ بلکه عرضه و تقاضا به یک حالت تعادل برشد و در نهایت نیز قیمت از محدوده 4 هزار و 480 تومان خارج شود.

نشانه‌های کاهشی در بازار

پیغام بازار ساز و افزایش عرضه: روند افزایشی دلار طی هفته موجب شده بود که تعداد زیادی از افراد جدید وارد بازار شوند که بعضاً شامل مردم عادی نیز می‌شدند. در چنین شرایطی، رئیس کل بانک مرکزی در توییتی هشدار داد که افزایش نرخ ارز پایدار نیست و پیش‌بینی کرد که بر اساس روند هر ساله قیمت دلار در ماه‌های بهمن و اسفند در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد. در کنار این سیگنال روز پنج‌شنبه به طور عملی نیز میزان عرضه بازیگران بازارساز بالا رفت و آنها اقدام به عرضه ارز در بسته‌های 50 هزار تایی کردند که نقش مهمی در توقف روند دلار داشت.
به گفته فعالان، تعداد زیادی از صرافی‌های بانکی نیز روز پنج‌شنبه اقدام به عرضه ارز کردند. البته به گفته یکی از بازیگرا ارزی به دلیل ساعات اداری بانک‌ها، این عرضه کمی پس از ساعت یک بعد از ظهر به پایان رسید.
خروج احتمالی سکه بازان از بازار ارز: به گفته برخی از فعالان بازار، روز پنج‌شنبه خریداران سکه نیز سعی کردند با افزایش خریدهای ارزی خود قیمت دلار را بالاتر بیاورند تا قیمت فلز گرانبهای داخلی را افزایشی کنند. با این حال، پس از پایان ساعت کار رسمی بازار، میزان فروش‌های سکه بازان تا حد زیادی بالا رفت و قیمت این فلز گرانبها حتی برای معاملات آتی روز شنبه زیر سطح یک میلیون و 500 هزار تومان به فروش رفت. این در حالی بود که روز پنج‌شنبه را تحرکات بازیگران خود با قیمت یک میلیون و 508 هزار تومان به پایان برده بود. از نظر برخی فعالان، تغییر انتظارات در بازار سکه می‌تواند گامی در جهت کاهش فشار به قیمت دلار باشد. برخی دیگر، افت سکه را ناشی از کاهش ارزش دلار در معاملات پشت خطی و بازگشت قیمت دلار از سقف روزانه دانستند.

افت ارزش دلار در کشورهای همسایه: به گفته یکی از بازیگرانبا تجربه بازار، روز پنج‌شنبه ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق به بالای 4 هزار و 500 تومان رسید؛ ولی در ساعات انتهایی این معاملات قیمت بار دیگر به زیر مرز یاد شده بازگشت. در مورد معاملات بازار هرات افغانستان نیز چنین روند قیمتی رقم خورد و قیمت‌ها از سقف‌های ابتدای روز عدول کردند؛ در حالی که عده‌ای از معامله گران این موضوع را نشانه‌ای از احتمال افت بیشتر دلار در بازار داخلی دانستند، گروهی دیگر باور داشتند. این اتفاق تنها یک اصلاح قیمتی است که با فشار «جاماندگان ارزی» صورت گرفته است. یعنی افرادی که از رشد قیمت دلار جا مانده بودند، سعی کردند با افزایش فروش‌ها قیمت‌ها را پایین بیاورند تا زمینه را برای خریدهای خود فراهم آورند.

نشانه های افزایشی در بازار

بالا بودن نرخ حواله درهم: روز پنج‌شنبه قیمت حواله درهم از محدوده هزار و 230 تومان عبور کرد و روی عدد هزار و 232 تومان قرار گرفت. به گفته فعالان با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی بالای 4 هزار و 500 تومان است.
به گفته یکی از بازیگران ارزی، برخی از صرافی ها به واسطه هراسی که از بحث‌های مالیات ارزش افزوده در دبی دارند سعی می کنند از شبکه بانکی برای جابه جایی های ارزی خود استفاده نکنند و همین موضوع هزینه‌های جانبی زدن حواله از دبی را برای برخی صرافان بالا برده است. این در حالی است که عده زیادی از معامله گران اصلی بازار گرفتن مالیات از صرافی‌ها در دبی را تکذیب کرده‌اند؛ البته وجود چنین اخباری در هر صورت قیمت ها را می تواند در بازار داخلی تحت تاثیر قرار دهد.
شکست مقاومت مهم 4450: به گفته فعالان، مرز 4 هزار و 450 تومانی، مرز بسیار مهمی در معاملات دلار بود. عبور دلار از این مرز می تواند تقاضاهای بیشتری را وارد بازار کند و زمینه را برای ورود دلار به سطوح بعدی فراهم کند. به گفته فعالان، هم اکنون معامله‌گران فنی از جمله مهم‌ترین خریداران بازار هستند و در صورتی که روند قیمت اطلاح نشود، آنها می‌توانند با ادامه خریدهای خود دلار را از مرز 4 هزار و 500 تومان عبور دهند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4246