ضریب خودکفایی انرژی غذایی به 80 درصد رسید | خدمات دریایی

ضریب خودکفایی انرژی غذایی به 80 درصد رسید

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

خبرگزاری فارس: معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: رشد بخش کشاورزی در چهار سال گذشته به طور مستمر مثبت و در سال گذشته 5/7 درصد بوده که نشان‌دهنده پایداری تولید کشاوزی است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی  برای افزایش تولید 9 محصول کشاورزی موثر در امنیت غذایی برنامه تهیه و تصویب شده است، خاطرنشان کرد: در سال‌های 90 تا 92 ضریب خودکفایی در انرژی غذایی 55 درصد و ضریب وابستگی 45 درصد بود که با اقدامات انجام شده در چهار سال اخیر، ضریب خودکفایی در انرژی غذایی به 80 درصد رسیده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تولیدات کشاورزی را وابسته به آب و خاک دانست و تاکید کرد: مصرف بهینه آب اولویت برنامه‌های بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه 10 درصد تولید محصولات کشاورزی کشور به صورت دیم صورت می‌گیرد، تصریح کرد: تامین امنیت غذایی با اتکا به تولید داخلی در کشورهای جهان محوریت دارد و نگرش تجاری و اقتصادی به کشاورزی، اولویت بعدی کشورها است.

کشاورز با اشاره به اینکه برنامه تولید گندم در سال گذشته 12/6 میلیون تن بود که به خاطر بارش‌های مناسب و به موقع، میزان تولید بیش از برنامه پیش‌بینی شده و 14/6 میلیون تن گندم بود، گفت: امسال برنامه تولید گندم 12/7 میلیون تن بود که به خاطر کاهش بارندگی‌ها 12/3 میلیون تن(96 درصد) آن تحقق یافت. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: اگر اقدامات فنی چهار سال گذشته نبود، با شرایط بارندگی امسال فقط 3 میلیون تن گندم تولید می‌شد.

وی با بیان اینکه برای قیمت‌گذاری نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری با بخش‌های اقتصادی تصمیم‌ساز در  حال رایزنی هستیم، اظهار کرد: تأمین حجم نقدینگی 15 هزار میلیارد تومانی در بازه زمانی سه و نیم ماهه از نگرانی دستگاه‌های اقتصادهای تصمیم‌ساز دولت است. کشاورز با بیان اینکه پس از ابلاغ قانون تمرکز در دولت یازدهم، وضعیت بازرگانی محصولات کشاورزی بر مبنای ذخایر استراتژیک و میزان عرضه و تقاضا به طور عمومی مدیریت شده است، گفت: با توجه به خودکفایی در گندم و کیفیت مناسب تولید داخلی اجازه واردات این محصول را نداده‌ایم. وی با بیان اینکه تا دوماه پیش صادرکننده تخم مرغ بودیم، عنوان کرد: همزمان با شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان در 35 کشور جهان و از طریق پرندگان مهاجر این بیماری در بخشی از مرغداریها شایع و ظرف یک ماه میلیون‌ها مرغ تخم‌گذار معدوم شد که برای تنظیم بازار این محصول سریعا تخم‌مرغ مورد نیاز از کشورهای پاک تامین و توزیع شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4232