سه مسیر نفوذ تجاری در منطقه | خدمات دریایی

سه مسیر نفوذ تجاری در منطقه

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: متولیان صنعتی کشور با دارند با اصلاح مقررات حاکم بر بنادر، یران را به مرکز توزیع کالای منطقه‌ای تبدیل کنند. در این راستا سه هدف در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفته که در این خصوص می‌توان به «توسعه بنادر کشور، راه‌اندازی دو سایت بانکرینگ برای شناورهای داخلی و خارجی» اشاره کرد. توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار که به «دروازه مال» معروف شده بخشی از هدف گذاری ایران را محقق می‌کند، به طوری که از آن به عنوان بهترین مسیر ترانزیتی یاد می‌شود. در این میان، یکی از سیاست‌های دولت دوازدهم این است که با اصلاح مقررات بنادر و با توجه به ظرفیت‌های بنادر «چابهار، شهید رجایی و امام خمینی(ره)» در جنوب و بنادر «حاشیه دریای خزر» ایران به یک مرکز مهم تجارت کالای منطقه‌ای تبدیل شود. علاوه بر اصلاح مقررات حاکم، متولیان بخش صنعت اقدام به راه‌اندازی دو سایت بانکرینگ (سوخت رسانی به سایر کشتی‌ها) در بندر عباس و قشم نیز کرده اند؛ اقدامی که می‌تواند شرایط را برای استفاده حداکثری از بنادر را فراهم آورد. در کنار اقدامات صورت گرفته راه‌اندازی مراکز سوخت رسانی (بانکرینگ) به شناورهای خارجی نیز در راستای توسعه بنادر در دستور کار متولیان این بخش قرار گرفته است.

تدابیر در نظر گرفته شده برای توسعه بنادر در حالی است که به گفته محمد شریعتمداری، شرکت کشتیرانی رابطه گسترده‌ای با توسعه امروز اقتصاد ایران دارد، اما این سوال مطرح است که با توجه به برخی مزیت‌های اقتصادی و نسبی کشور مانند اتصال به خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر و دارا بودن شبکه‌های گسترده جاده‌ای و ریلی در داخل چرا نتوانسته‌ایم جایگاه واقعی خود را در صنعت دریانوردی و کشتیرانی به دست آوریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش پنجاهمین سال تاسیس کشتیرانی ایران به طرح این موضوع نیز پرداخت که چرا با وجود همه پتانسیل‌های موجود در ایران بعضی از کشورهای دیگر منطقه هاب توزیع کالا در منطقه ما هستند و چه بخش از این ضعف‌ها در حوزه مسائل دریایی به سهم ناوگان ملی ما باز می‌گردد؟ با این شرایط باید بسنجیم که نقش و سهم کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در منطقه چه میزان است؟ و نقش و سهم سیاست‌های نگهداری مدیریت بنادر در کشور ما از حیث نرخ‌ها چه میزان است. در این میان باید با ایجاد یک هماهنگی و انسجام در بین سیاست‌های این بخش‌ها در طول دولت دوازدهم تلاش کنیم تا جایگاه واقعی این موضوع مهم را در کشورمان مجدداً احیا کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه بر این نکته نیز تاکید کرد که اگر چه شرکت کشتیرانی سهامداران غیر دولتی دارد، اما ما همچنا آن را ناوگان ملی می‌دانیم و حمایت‌های لازم را از آن خواهیم داشت، اما باید با این موضوع نیز توجه شود که چرا با وجود پتانسیل‌های موجود، سهم ما از دریانوردی منطقه و مدیریت بنادر مناسب نیست و این نکته را باید مد نظر قرار داد که تا کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت نفتکش ایران و بزرگترین حمل کنندگان کالای ایرانی نخواهند، ایران یک کشتی‌ساز قدر نمی‌شود و اگر این اراده اتفاق بیفتد ما می توانیم در صنایع دریایی قدم های موثری برداریم.

بالا بردن توان صنایع دریایی و استفاده حداکثری از بنادر کشور موجب شد تا در کنار برننامه‌ریزی‌های صورت گرفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در این همایش بر این نکته تاکید کند که یکی از سیاست‌های دولت دوازدهم همکاری دو شرکت کشتیرانی و نفتکش، توسعه صنعت کشتی سازی داخلی است که با اجرای این برنامه و اصلاح مقررات بنادر بتوانیم به یک مرکز مهم تجارت کالای منطقه‌ای تبدیل شویم. شریعتمداری معتقد است، ایران سابقه درخشانی در زمینه کشتیرانی، کشتی سازی، صنایع دریایی و حرکت تجارت دریایی در گذشته‌های نه چندان دور و گذشته‌های بسیار دور داشته است، اما قبل از ساخت شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی دچار خواب و غفلت شدیم و از این سابقه طولانی در این بخش دور شدیم. ولی در دهه 40 این روند تغییر کرده و بعد از پیروزی جمهوری اسلامی این شرکت هر روز روند رو به رشد خود را طی کرد که این امر جای تقدیر دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه تردد ناوگن ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی با پرچم ایران در آب‌های بین‌المللی افتخار بزرگی را نصیب کشور کرده است، گفت: این شرکت هم اکنون سهم بسیار بزرگی در حمل‌ونقل دریایی کشور بر عهده دارد اما هنوز هم به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

ایران قطب بانکرینگ منطقه

از سوی دیگر مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز در این همایش با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم به قطب بانکرینگ در منطقه تبدیل شویم، گفت: در حال حاضر دو سایت بانکرینگ در بندر عباس و قشم وجود دارد و برنامه ما این است که این دو منطقه، هاب (قطب) بانکرینگ ایران شود و همچنین بتوانند به بسیاری از شناورهای خارجی سوخت رسانی کنند، ضمن اینکه در حال حاضر 17 خط خارجی در بنادر ایران رفت و آمد می‌کنند که اگر سوخت با کیفیت و قیمت و سرویس مناسب به انها بدهیم، قطعاً جایگزین کشورهای دیگر می‌شویم و ظرفیت هر کدام از این دو حدود 50 هزار تن است. محمد سعیدی در حاشیه این همایش همچنین با بیان اینکه 90 درصد از شناورهای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دنیا با پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی تردد می کنند، گفت: البته به اقتضای محل رفت و آمد لازم است و همیشه همین گونه بوده است. مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران رکن اساسی در صادرات و واردات است، گفت: در دوره تحریم‌ها این ناوگان به عنوان ناوگان ملی توانست نیازهای اصلی مردم را فراهم کند و هیچ خللی در صادرات و واردات ایجاد نشد. سعیدی معتقد است، شناورهای ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به تمام بنادر دنیا به صورت عادی رفت و آمد می‌کنند و نیازهای بازرگانان ایران را به طور کامل تامین می‌کنند و آثار تحریم برداشته شده است. هر چند این نکته را باید در نظر گرفت که در حال حاضر بازار ساخت کشتی در دنیا بسیار رقابت سخت و تنگاتنگی دارد و ما برای ساخت کشتی نیازمند تقویت نیروی انسانی و تجهیزات و همچنین به موقع تحویل دادن سفارش هستیم.

وی در مورد کشتی‌های کانتینریر که از اول فروردین به ایران تحویل داده می‌شود نیز گفت: بندر شهید رجایی آمادگی سرویس دهی به این شناورها را دارد و برای اولین بار در طول تاریخ ایران است که می‌توانیم کشتی‌های مگاسایت را فرماندهی و مدیریت کرده و به ناوگان اضافه کنیم.

سعیدی همچنین در مورد تغییر سوخت کشتی‌هابه سوختی با سولفور پایین نیز گفت: این الزام را IMO قرار داده و یک الزام زیست محیطی است، اما از نظر اجرایی خیلی از مالکان کشتی‌ها هنوز آمادگی اجرای این شرایط را ندارند. چون برای تامین چنین سوختی باید پالایشگاه به حد کافی وجود داشته باشد. در حالی که در دنیا به اندازه کافی پالایشگاه وجود ندارد که بتواند سوخت با سولفور پایین را تولید کند. وی اظهار کرد: ما امیدواریم الزام IMO تجدید ننظر شود و تاریخ اجرای این موضوع از 2020 به 2025 موکول شود، اما به هر حال کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آماده تنظیم خود با هر شرایطی است، چالش‌های نقل و انتقال پول یکی دیگر از موارد مطرح شده از سوی مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این همایش است. وی از بر طرف نشدن مشکل نقل و انتقال پول با بانک‌های اروپایی‌ خبر داد و گفت: اروپایی‌ها باید بر اساس برجام به تعهدات خود عمل کنند، مشکلات نقل و انتقال پول در پسابرجام بر طرف شده اما چالش نقل وانتقالات بانکی یکی از مشکلاتی است که پس از برجام هنوز باقی است. وی با اشاره به اینکه هنوز بین بانک های ایرانی و اروپایی روان سازی ایجاد نشده و دلیل آن این است که اراده قوی از سوی بانک‌های اروپایی وجود ندارند عنوان کرد: بانک‌های ایرانی هیچ مشکلی برای همکاری با بانک‌های اروپایی ندارند و این بانک‌ها اروپایی هستند که باید بر اساس تعهدات برجام خود را تنظیم کرده و مبادلات بانکی سریع‌تر با بانک‌های ایرانی فراهم کنند. مدیر عامل کشتیرانی با بیان اینکه مبادلات بانکی انجام می‌شود اما نقل و انتقالات روان نبوده و در مسیر عادی خودش قرار نگرفته است، اظهار کرد: امیدواریم با تعهداتی که کشوورهای اروپایی و طرف‌های برجام داده اند، مسیر بانکی سریع‌تر تسهیل شده و تجار ایرانی از مشکلات موجود رها شوند. سعیدی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا نقل و انتقالات بانکی هزینه‌بر است، گفت: الان برای کشتیرانی هزینه‌بر نیست، اما اگر شرایط به همین شکل ادامه داشته باشد شرکت‌هایی که مشتری ما هستند دچار هزینه بیشتری می‌شوند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4212