رشد آیفکس در بازار کم حجم | خدمات دریایی

رشد آیفکس در بازار کم حجم

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز گذشته 8 واحد (7/0 درصد) افزایش یافت و در سطح 1063 واحد قرار گرفت. پس از اصلاح سنگین قیمت‌ها طی فته گذشته و بازگشت آرامش تدریجی به فضای سیاسی کشور، قیمت‌های سهام در داد و ستدها روز شنبه حالت صعودی گرفتند. اما بازار پویایی روزهای گذشته را ندارد و شکاف عرضه و تقاضا نشان دهنده فاصله نیروهای تعادل بخش در بازار است. از یکسو، خریداران با توجه به ریسک‌های سیستماتیک پیش‌رو، انتضار قیمت‌های پایین تر را دارند و از سوی دیگر، فروشندگان به پشتوانه‌های بنیادین بازار تکیه دارند و ضمن لحاظ کردن مخاطرات موجود، چندان میلی به معامله در سطوح پایین قیمتی ندارند.

فرابورس ایران در نیمه نخست دی ماه روزهای پر تلاطمی را پشت سر گذاشت. ابتدا در یک روند صعودی که از اواخر آذر آغاز شده بود رونق خیره کننده‌ای را به نمایش گذاشت و این روند تا چهارمین روز دی‌ماه ادامه یافت. سپس بازار تحت تاثیر شناسایی سود از سوی سهامداران وارد مدار اصلاحی شد و این روند قیمتی در هفته گذشته زیر فشار ریسک‌های سیستماتیک شدت گرفت، اما همان طور که انتظار می‌رفت فضای منفی حاکم بر معاملات دوام چندانی نیافت و با کمرنگ شدن ریسک‌های غیر اقتصادی و فروکش کردن هیجان‌های ناشی از آن، قیمت‌ها از روز گذشته وارد مدار صعودی شدند چنان که شاخص 18 گروه فرابورسی رشد کرد

با وجود رشد قیمت‌ها ارزش معاملات کاهش محسوسی نشان می‌دهد به بیان دقیق تر، در معانلات دیروز در بازار اول و دوم تنها 24 میلیارد تومان سهم بین سهامداران دست به دست شد. این در حالی است که سهامداران فرابورسی در یک ماه گذشته به طور متوسط 43 میلیارد تومان در بازار اول و دوم خرید و فروش کرده‌اند. افت قابل توجه ارزش معاملات خرد سهام در فرابورس نشان می‌دهد. بازار از روزهای پر رونق خود در یک ماه فاصله گرفته است. این اتفاق حامل این معناست که پس از ریزش‌های اخیر، هنوز بازار در فازی انتظاری و احتیاطی به سر می‌برد و نیاز به محرکی جدی‌تر برای پیمودن ادامه راه دارد. به عبارت دیگر با وجود نشانه‌های مثبت از عوامل موثر بر بازار یعنی سطح مطلوب قیمت کالاها در بازار جهانی و نرخ دلار در بازار داخلی همچنان نیروهای غیر اقتصادی بر بازار اثرگذار است. زمان تصمیم‌گیری رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام و تعلیق تحریم‌های هسته‌ای تا هفته آینده- نیمه ژانویه- مشخص خواهد شد. بنابراین به نظر می‌رسد تا قطعی شدن سرنوشت برجام و تحریم‌ها بازار منتظر بماند. از سوی دیگر طبق دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت‌ها حداکثر تا پایان دی ماه باید گزارش عملکرد 9 ماخه خود را به اطلاع سهامداران برسانند. بنابراین می‌توان چنین ادعا کرد که تا تحقیق این دو عاملف فعالان بازار همچنان محتاطانه عمل کنند. مروری بر معاملات چند روز اخیر نیز کاهش تحرک سهامداران را نشان می دهد. رفتاری که با چاشنی احتیاط همراه بوده و انتظار نمی‌رود محرکی جدی بازار را به واکنش ئادارد.

بازگشت حقیقی‌ها در سمت خرید

جالب اینجاست که با آغاز اصلاح قیمت‌ها در بازارهای اول و دوم فرابورس- از پنجمین روز دی ماه- نحوه انتقال کل مالکیت سهام نیز تغییر کرده است. در واقع، همزمان با افت قیمت‌ها سهامداران حقوقی در سمت خریدار سهام قرار گرفته اند. این روند تا چهارشنبه هفته گذشته ادامه یافت و سهامداران حقوقی در هفت روز معاملاتی حدود 40 میلیارد تومان به ارزش دارایی خود افزودند اما روز گذشته تغییر کل مالکیت سهام با چرخش به نفع فعالان حقیقی رقم خورد، به عبارت دیگر، سهامداران حقیقی در دادو ستدهای دیروز بیشتر در سمت خریدار ظاهر شدند تا فروشنده بر این اساس، روز گذشته نزدیک 2 میلیارد تومان به سبد سهام فعالان حقیقی اضافه شد، بیشترین خالص خرید فعالان حقیقی در نمادهای پتروشیمی زاگرس، معدنی کیمیای زنجان گستران و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ثبت رسید.

همگام با صنایع فرابورسی

یکی از نکات قابل توجه در پایان معاملات دیروز معاملات مثبت در اغلب صنایع فرابورسی بود. در واقع رشد قیمت‌ه طی معاملات دیروز محدود به چند صنعت خاص نبود و 18 گروه فرابورسی در این روز با رشد شاخص مواجه شدند. در این میان، گروه‌های استخراج زغال سنگ (رشد 4/4 درصدی)  خرده فروشی (4 درصدی) و محصولات کاغذی بیشترین رشد شاخص را ثبت کردند. همچنین شاخص گروه‌های بزرگ فرابورسی شامل پتروشیمی، فلزات اساسی و پالایشی در این روز افزایش داشت. شاخص دو صنعت بانک و موسسات اعتباری و سیمان بدون تغییر ماند. در مقابل اما چهار صنعت فرابورسی از جمله رایانه، دارویی، اطلاعات و ارتباطات و بیمه با افت شاخص مواجه شدند. گروه رایانه با کاهش 4/3 درصد بیشترین افت شاخص را رقم زد.

جریان نقدینگی صنایع نیز نشان می‌دهد که گروه فلزات اساسی همچنان در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار دارد. دیروز نماد معدنی کیمیای زنجان گستران در گروه فلزی ضمن ثبت بیشترین صف خرید، معاملات پر حجمی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد اقبال گسترده سهامداران فرابورسی به این نماد ناشی از سیگنال های مثبت قیمت فلز «روی» در بازار جهانی است. قیمت هر تن «روی» در بازار جهانی در بالاترین سطح خود طی 10 سال گذشته قرار دارد.

گروه هتل نیز روز گذشته معاملات پر حجمی را تجربه کرد و در رتب دوم صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. همچنین صنایع پتروشیمی و حمل و نقل در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4235