دلایل تداوم صعود بورس | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛دلایل تداوم صعود بورس

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

تعداد زیادی از تحلیلگران بازار سرمایه رشد شاخص بورس را واقعی و متناسب با واقعیت‌های اقتصاد می‌دانند. با وجود این، برخی از سهامداران، همچون دوره‌های قبل به ادامه زیان خود، به رغم صعود شاخص، معترضند.

به گزارش همشهری، در بلندمدت حرکت شاخص‌های بورس بر مدار صعود و نزول و با نوسان همراه است. تقریبا در هر دوره‌ای بخشی از سرمایه‌گذاران نسبت به آنچه زیان ناشی از سرمایه‌گذاری بورس می‌دانند، معترضند اما رفتارشناسی بازار نشان می‌دهد که بخش عمده این زیان ناشی از دانش کم، بی‌توجهی به عوامل بنیادین رشد شاخص و همینطور مدیریت نادرست سبدهای سرمایه‌گذاری است. البته اعتراض سهامداران زیان دیده در همه دوره‌ها وجود دارد و چیزی جدیدی نیست اما کارشناسان از یک طرف رشد شاخص بورس را منطبق با عوامل واقعی بورس ارزیابی می‌کنند و از سوی دیگر به این سرمایه‌گذاران زیان دیده که از دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس برخوردار نیستند، توصیه می‌کنند در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. تحلیلگران معتقدند که افزایش قیمت مواد خام در بازارهای جهانی و افزایش قیمت دلار منجر به افزایش ورود نقدینگی به بورس شده است و با توجه به تصمیم اخیر اعضای اوپک برای کاهش سطح عرضه نفت و همینطور انتشار خبرهای خوبی درباره احتمال بازبینی نرخ خوارک پتروشیمی‌ها می‌تواند تضمین‌کننده رشد قیمت‌ها و رشد شاخص بورس در آینده باشد. به گفته تحلیلگران بخش عمده رشد شاخص در یک ماه گذشته ناشی از افزایش سود شرکت‌ها بوده و همانطور که نمودارها نشان می‌دهد، هنوز بخش عمده رشد شاخص‌های بورس آغاز نشده است و احتمال اینکه شاخص بورس تا سقف 120 هزار واحد هم صعود کند، بسیار محتمل است زیرا مطابق نمودارها اکنون فاصله بین شاخص قیمت و شاخص کل که بیانگر مقدار سود تقسیم شده و رشد قیمت سهام شرکت‌هاست زیاد است و این امر نشان می‌دهد قیمت سهام شرکت‌ها همچنان جای رشد دارد. با این شرایط رضا کیانی، مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در بیان دلایل رشد شاخص توضیح داد: علت رشد شاخص بیشتر ناشی از سود تقسیم شده در مجامع شرکت‌های بورس است. کیانی به تفاوت تغییرات شاخص قیمت و شاخص کل اشاره کرد و افزود: در بازه زمانی 4 سال گذشته، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران نزدیک به 143 هزار میلیارد تومان سود نقدی تقسیم کرده‌اند.

رشد شاخص واقعی است

محمودرضا خواجه نصیری، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه تمدن درباره دلایل رشد شاخص گفت: رشد شاخص بورس، واقعی است؛ زیرا هم با افزایش ارزش معاملات و هم رشد صنایعی که در چند وقت اخیر با رشد سودآوری داشته‌اند، همراه بوده است. این روند به شرط تداوم مولفه‌های اثرگذار به ویژه تغییر جهت نقدینگی ناشی از ثبات مالی بانک‌ها و روند رو به رشد نرخ ارز با شیب ملایم و … ادامه خواهد داشت. او افزود: انتظار اتفاق خارق‌العاده‌ای در بازار سرمایه نمی‌رود. در صورت تداوم روند فعلی در بازار سرمایه، کوتاه‌تر شدن مدت زمان توقف نمادها به افزایش نقدشوندگی سهام و حفظ هیجان موجود و در نتیجه بهبود شرایط کمک خواهد کرد.

رشد شاخص تا 100 هزار واحد

علیرضا زمانی، مدیر معاملات کارگزاری بانک رفاه کارگران هم گفت: رشد شاخص تا محدوده 100 هزار واحدی تا پایان سال دور از ذهن نخواهد بود. با شروع افزایش قیمت جهانی نفت شاهد افزایش دیگر عوامل تأثیرگذار در بازار سرمایه بودیم، یک عامل به رشد قیمت‌های جهانی مواد خام در بازارهای جهانی برمی‌گردد. او تأکید کرد: افزایش قیمت ارز موجب افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی شده و به دنبال همین افزایش قیمت شاهد افزایش سود برخی شرکت‌های بورس بوده‌ایم. او تأکید کرد: از سوی دیگر کاهش نرخ بهره بانکی دلیلی بر ورود نقدینگی به بازار سرمایه شد و قطعا تداوم سیاست‌های انقباضی و کاهش نرخ بازده بدون ریسک می‌تواند موجب افزایش نقدینگی و ورود جریان‌های نقدی جدید به بازار سرمایه شود.

آهنگ رشد کند می‌شود

در مقابل کارشناسان خوش‌بین، برخی کارشناسان تحلیل می‌کنند که سرعت رشد شاخص با همین شرایط کنونی ادامه نخواهد داشت. محمودرضا الهی‌فرد در این‌باره گفت: حفظ این وضعیت مثبت به شرایط اقتصادی و عوامل تأثیرگذار بر بازار سرمایه نظیر نرخ ارز و نرخ سپرده‌های بانکی دارد. او با بیان اینکه رشد شاخص بورس دیگر به این شکل ادامه نداشته و حداقل آهنگ رشد آن کند خواهد شد، گفت: حفظ این وضعیت مثبت نیز بستگی به شرایط اقتصادی و عوامل تأثیرگذار بر بازار سرمایه‌ نظیر قیمت ارز و نرخ سپرده‌های بانکی دارد.

نقش عوامل سیاسی

علیرضا قدرتی، دیگر کارشناس بازار سرمایه هم گفت: بدون در نظر گرفتن عوامل اقتصادی کاهش موقت تنش ها در منظقه خاورمیانه و فروپاشی سازماندهی مرکزی داعش در سوریه و عراق از جمله عواملی بودند که منجر به کاهش ابهام در بازارها و افزایش اطمینان‌ سرمایه‌گذاران به آینده شدند. قدرتی معتقد است که علاوه بر مسائل اقتصادی، نکته‌ای که ممکن است طی هفته‌های آینده منجر به اصلاح شاخص شود، مربوط به مسائل پیرامون برجام و نزدیک شدن به موعد اظهار نظر کنگره آمریکا در مورد آن و مسائل یمن و لبنان است.

منبع: روزنامه همهشری/ شماره 7261