پروژه‌های جذاب برای خارجی‌ها | خدمات دریایی

پروژه‌های جذاب برای خارجی‌ها

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: جغرافیای جذب سرمایه خارجی در صنایع کشور در نیمه نخست سال جاری از تصویب بیش از 8/1 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای 16 نقطه کشور حکایت دارد. جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد متولیان صنعتی در 6 ماه اول سال برای اجرای 33 طرح با سرمایه‌گذاران خارجی به توافق رسیده‌اند؛ توافقی که براساس آن حجم کل سرمایه‌گذاری که براساس آن حجم کل سرمایه‌گذاری خارجی در نیمه نخست سال را به بیش از یک میلیارد و 830 میلیون دلار رساند است. این در حالی است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در مدت زمان مشابه سال قبل، 24 طرح با تزریق سرمایه خارجی بیش از یک میلیارد و 156 میلیون دلار در کارنامه جذب پول خارجی صنایع کشور  به ثبت رسیده بود. همچنین داده‌های آماری بیانگر این موضوع است که پیشتازان طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی به لحاظ ارزشی به ترتیب چهار کشور «آلمان»، «ایرلند»، «چین» و «هلند» بوده‌اند. هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت سالانه رشد 9 درصدی را پیش‌بینی کرده است؛ هدف‌گذاری که برای تحقق آن جذب سالانه 20 میلیارد دلار سرمایه نیاز است. اما آمارهای اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ارقام جذب سرمایه خارجی نشان می‌دهد با هدف‌گذاری صورت گرفته، فاصله معناداری وجود دارد.

تازه‌ترین داده‌ها بیانگر آن است که مجموع سرمایه مصوب در دوران پسابرجام برابر با 38/7 میلیارد دلار برای 114 پروژه به بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است، رقمی که اجرای هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه با تعلل و دیرکرد بسیاری همراه خواهد کرد. هرچند روند طی شده در جذب سرمایه خارجی از بهبود تزریق سرمایه خارجی در کشور با رفع تحریم‌های بین‌المللی حکایت دارد، اما فعالان اقتصادی معتقدند هنوز روند جذب پول در کشور با دست‌اندازهایی مواجه است که باید برای رفع آنها راهکارهای اساسی و مدون در نظر گرفت. به گفته فعالان اقتصادی روند جذب سرمایه خارجی معمولا به دو عامل ریسک و سود وابسته است، عواملی که در تعیین مکان سرمایه‌گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در کنار عوامل مذکور شاخص‌های مطرح برای ارزیابی ورود سرمایه‌های خارجی به کشور شامل «ریسک سیاسی، ریسک سیاست‌های اقتصادی، ریسک ساختاری، ریسک نقدینگی و ریسک خاص سرمایه‌گذاری که شامل ریسک کاهش ارزش پول، ریسک بازپرداخت بدهی دولت و ریسک‌های بانکی» نیز می‌شود که برای ترسریع در روند جذب سرمایه خارجی باید این ریسک‌ها را نیز کاهش داد.

فاتحان استانی جذب پول

آمارهای اعلام شده در نیمه نخست سال جاری حکایت از آن دارد که استان‌های «خراسان رضوی»، «تهران» و «مرکزی» از میان سایر استان‌ها بیشترین طرح‌های مصوب را به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس استان «خراسان رضوی» در مجموع با هفت قرارداد توانسته عنوان استان موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص دهد. طرح‌های جدید در این استان شامل «تولید و مونتاژ انواع بردهای الکترونیکی»، «چاپ هلیو گراور برای بسته‌بندی»، «تولید فرش ماشینی، پادری، موکت نمدی و کبریتی»، «ساخت و عرضه زیورآلات طلا»، «تولید الک‌های آرد، پوست‌گیر غلات و آسیاب والسی»، «تولید درب و پنجره U.P.V.C» و «تولید کف‌پوش‌های لاستیک مستعمل و تولید انواع گرانول بازیافتی» می‌شود. طرح نخست از سوی چین و سایر طرح‌ها از سوی افغانستان سرمایه‌گذاری شده است.

در استان تهران نیز در مدت مذکور چهار قرارداد با سرمایه‌گذاران خارجی (کشورهای آلمان، هلند، افغانستان، فرانسه) منعقد شده است. این سرمایه‌گذاری‌ها دربرگیرنده طرح‌های «ساخت کالاهای بتنی، سیمانی و گچی»، «عرضه انواع کالا و خدمات در فروشگاه‌های مجازی»، «تهیه، تولید و فرآوری سنگ‌های ساختمانی» و «تولید و بسته‌بندی آب معدنی» هستند. طرح‌های مصوب برای استان مرکزی نیز معادل سه طرح بوده است که شامل «تولید صفحه و ورق فوم(ابر) سخت از ژلی اورتان، پانل ساختمانی از پلی اورتان و صفحه و ورق فومی از رزین فنولیک»، «تولید قالب اکسترود فلزات» و «تولید انواع مواد افزودنی مورد استفاده در صنایع فولاد، ساختمانی و ریخته‌گری» است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4194