هفته رکوردشکنی با بازدهی 2 درصد | خدمات دریایی

خدمات دریایی؛هفته رکوردشکنی با بازدهی 2 درصد

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته بازاری رکوردشکن بود که در نهایت با فتح قله جدیدی در تاریخ این بازار، بازدهی 2 درصدی را به همراه آورد.

این رشد قابل ملاحظه موجب شد تا شاخص بتواند در 8 ماه ابتدای امسال به رقم بازدهی منناسب 18 درصد برسد که می‌تواند پس از مدت‌ها معامله‌گران بازار سرمایه را نسبت به سرمایه‌گذاران در بانک‌ها برتری بدهد. کاهش نرخ سود بانکی، افزایش خرید صندوق‌ها در بازار، افزایش ارزش دلار و همچنین تقویت بازارهای جهانی مهم‌ترین عوامل رشد بازار در شرایط کنونی هستند. در همین شرایط تصمیم اوپک برای حفظ سقف تولید کنونی نیز به تقویت بازار نفت منجر خواهد شد که این مساله نیز خبر خوبی برای بازار سرمایه است.

اما آخرین روز کاری هفته گذشته بازار شاهد اصلاح قیمتی و استراحت نمادها بود تا پس از چند روز رشد سنگین و رکوردشکنی، بازار استراحت قیمتی نمادها را شاهد باشد. روز چهارشنبه شاخص با افت 103 واحدی معادل 0/11 درصد به رقم 91 هزار و 152 واحد عقب‌نشینی کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش 5 واحدی عدد 17 هزار و 622 واحد را به نمایش گذاشت. نمادهای معاملاتی شرکت‌های پالایش بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، پالایشگاه تهران، ملی مس و هلدینگ خلیج فارس بیشترین سهم را در کاهش شاخص داشتند.

 در این روز همچنین، نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه حافظ، توسعه عمرانن شهرستان نائین، حق تقدم خرید سهام کارت اعتباری ایران کیش، کویر تایر، پتروشیمی شیراز، گروه دارویی سبحان حق تقدم خرید سهام داروسازی جابر‌حیان در حالی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی شد که هیچ نمادی متوقف نماند.

در گروه لاستیک‌سازی سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: سایت ثبت سفارش تایر باز است و عدم گشایش آن صحت ندارد. سازمان توسعه تجارت در پی انتشار خبری با عنوان «باز شدن سایت ثبت سفارش تایر صحت ندارد» از قول مجتبی خسروتاج، معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، در یکی از سایت‌های تخصصی مرتبط با خودرو، این خبر را اعلام کرد. در گروه تجهیزات خبرهای دریافتی از بورس انرژی حاکی اس، امروز اوراق سلف موازی استاندارد گروه مپنا عرضه می‌شود. بزرگ‌ترین تأمین مالی در بورس انرژی ایران به ارزش 4 هزار میلیارد ريال خواهد بود که از طریق اوراق سلف موازی استاندارد و برای گروه مپنا به منظور تأمین سرمایه در گردش و تأمین مالی پروژه‌های سیکل ترکیبی این شرکت صورت خواهد پذیرفت. قیمت پایه هر قرارداد 280 هزار تومان و حداکثر هر سفارش 5 هزار قرارداد است. این اوراق یکساله و تاریخ سررسید آن 11 آذرماه 1397 خواهد بود.

در گروه بیمه‌ای روز چهارشنبه بیمه حافظ اقدام به شفاف‌سازی صورت‌های مالی خود کرد. براساس اطلاعیه این شرکت «و حافظ» رشد 70 درصدی حق بیمه در سه ماه دوم نسبت به 3 ماه اول سال جاری، تغییر در ترکیب و ایجاد پرتفوی مناسب از جمله کاهش سهم پرتفوی رشته شخص ثالث از 60/36 در سه ماه ابتدایی به 47/90 درصد در 6 ماه، حذف پرتفوهای پر ریسک از جمله موتورسیکلت و وسایل نقلیه بالای 10 سال ساخت در رشته شخص ثالث و جایگزینی آن با پرتفوهای کم‌ریسک مانند خودروهایی صفر کیلومتر وارداتی اعمال شرط ضریب خسارت برای قراردادهای بیمه‌ای جهت کنترل ضریب ان را از عمده دلایل کاهش 10 درصدی میانگین بر ضریب خسارت سهم نگهداری در اطلاعات 6 ماهه نسبت به سه ماه اول سال جاری اعلام کرد. همچنین این شرکت فرابورسی علت افزایش درآمد سرمایه‌گذاری‌های 6 ماهه سال جاری نسبت به 3 ماه اول سال را واریز وجوه افزایش سرمایه و تعلق سود کوتاه مدت به آن عنوان کرد. در گروه بیمه‌ای همچنین بیمه ملت، پیشنهاد سرمایه از مبلغ 2/850  میلیارد ريال به مبلف 3/300 میلیارد ريال (معادل 15 درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور افزایش سهم نگهداری و توان سودآوری شرکت را مطرح کرده است.

در گروه پتروشیمی روز چهارشنبه نماد پتروشیمی شیراز پس از کاهش اندک سود بازگشایی شد که پس از افت قیمت اولیه با صف خرید به کار خود پایان داد. پتروشیمی شیراز در این شفاف‌سازی درباره دلایل تعدیل پیش‌بینی، تغییرات هزینه‌های مالی و دلایل عدم استفاده از مزایای ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر توضیحاتی داد. در این شفاف‌سازی آمده است تسهیلات اخذ شده سنوات گذشته با نرخ ارز مبادله‌ای تسعیر می‌شد در حالی که طی سال مورد گزارش با توجه به پرداخت یک قسط از تسهیلات مزبور با نرخ ارز بازار آزاد با اشاره به اینکه تسهیلات از محل وجوه خودگردان بوده و باید از محل ارز آزاد با اشاره به اینکه تسهیلات از محل وجوه خودگردان بوده و باید از محل ارز حاصل از فروش صادراتی تأمین شود، تسهیلات با نرخ ارز آزاد تسعیر شد. به این ترتیب معادل مبلغ 119 میلیارد تومان مربوط به آثار تسعیر ارز سال 94 به حساب دارایی ثابت و معادل مبلغ 24/3 میلیارد تومان آثا تسعیر ارز سال 95 به عنوان تعدیل سنواتی لحاظ شده است. همچنین مبلغ 139 میلیارد تومان بابت هزینه‌های تسعیر تسهیلات مالی از طبقه سایر درآمد و هزینه‌های غیرعملیاتی به طبقه هزینه‌های مالی مالی اصلاح و مبلغ 11/7 میلیارد تومان بابت اصلاح تاریخ دریافت اوراق صکوک اجاره به هزینه مذکور اضافه شده است. همچنین مبلغ 139 میلیارد تومان بابت هزینه‌های تسعیر تسهیلات مالی از طبقه سایر درآمد و هزینه‌های غیرعملیاتی به طبقه هزینه‌های مالی اصلاح و مبلغ 11/7 میلیارد تومان بابت اصلاح تاریخ دریافت اوراق صکوک اجاره به هزینه مذکور اضافه شده است.

وضعیت تسهیلات مالی دریافتنی از بانک ملت شعبه مستقل مرکزی تهران هم به گونه‌ای است که تسهیلات فاینانس طرح آمونیاک و اوره سوم «شیراز» از محل تسهیلات خودگردان به نام شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی برای احداث واحدهای آمونیاک و اوره سوم تخصیص داده شده اما با توجه به خودگران بودن تسهیلات اعطایی در زمان تخصیص، امکان استفاده از این آیین‌نامه برای پتروشیمی شیراز میسر نشد.

پیگیری‌های انجام شده در ارتباط با تسهیلات مزبور منجر به بخشوده شدن جرایم، امهال و تقسیط تسهیلات مذکور شده و انعقاد قرارداد جدید با بانک ملت در جریان است.

در گروه کشاورزی زمان جلسه یک شرکت حوزه دامداری مشخص شده است. بر این اساس جلسه معارفه شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد ساعت 12:30 تا 14:30 دوشنبه 13 آذر با حضور فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه و مدیران ارشد در هتل استقلال برگزار می‌شود. در گروه ساختمانی همچنین سرمایه‌گذاری مسکن پردیس پیشنهاد هیات‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده را اعلام کرده است.

بر همین اساس افزایش سرمایه از مبلغ 1000 میلیارد ريال به مبلغ 1400 میلیارد ريال(معادل 40 درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی و تأمین سرمایه در گردش لازم صورت خواهد گرفت.

در گروه فلزات سرمایه‌گذاران در بازار جهانی فلزات اساسی همچنان محتاط هستند و این موضوع به دلیل انتشار داده‌های متفاوت در مورد شاخص خرید مدیران (PMI) چین رخ می‌دهد. شاخص PMI چین رقم 51/8 اعلام شد که هم از رقم مورد انتظار 51/4 و هم از مقدار 51/6 متعلق به ماه قبل بیشتر بوده است. با وجود این اعلام دولتی، برخی ناظران مستقل رقم را کمتر اعلام کرده‌اند. به نظر می‌رسد در خصوص فلز مس، تقاضای ضعیف برای این فلز در چین فشارهایی را بر قیمت آن وارد می‌کند. با وجود این بازیگران بازار معتقدند حمایت‌های بالقوه‌ای برای قیمت مس از سمت عرضه دیده می‌شود. موجودی انبار مس LME در روز پنج‌شنبه 4/950 تن دیگر کاهش یافت و کل موجودی برای اولین بار از ماه مارس به کمتر از سطح 200 هزار تن کاهش یافت. آمار منتشره از سوی آمریکا نیز نشان داد که نرخ رشد اقتصادی سه ماه سوم آمریکا با بازبینی افزایشی از 3 درصد به 3/3 درصد اعلام شده است. فروش مسکن در آمریکا نیز بهتر شده و کاهش سالانه 0/6 درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به رقم قبلی یعنی کاهش 3/9 درصدی بهتر بوده است.

در بازار سنگ‌آهن رشد 0/3 درصد پنج‌شنبه باعث شد قیمت‌ها در یک ماه اخیر رشد 16/42 درصدی را به ثبت برسانند. در بازار فولاد نیز افزایش نرخ محصولات ادامه دارد و زغال‌سنگ کک شو نیز همچنان شاهد رشد قیمت است. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری در حال استراحت و اصلاح قیمتی بود که در آن ارزش معاملات در بورس (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) به 200 میلیارد تومان و در فرابورس به 160 میلیارد تومان بالغ شد. با این کارنامه ارزش کل معاملات در کل هفته با رشد 8/7 درصدی به هزار و 78 میلیارد تومان رسید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4206