((ماکو)) مدرن‌ترین منطقه در مرز اروپا می‌شود |خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛((ماکو)) مدرن‌ترین منطقه در مرز اروپا می‌شود

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تأکید بر اهمیت تحقق پیام مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال گفت: اقدامات زیربنایی و زیرساختی در حال انجام در منطقه آزاد ماکو در راستای تولید و ایجاد اشتغال است. به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، حسین فروزان با تأکید بر اینکه هدف راهبردی سازمان منطقه آزاد ماکو رفع مشکلات زیرساختی از جمله مشکل برق، گاز، آب، فاضلاب، مخابرات و … بود که به حول و قوه الهی در 4 سال گذشته این موارد حل شده است، ادامه داد: 25 قرارداد با صاحبان صنایع در جهت ایجاد واحدهای تولیدی که به تبع آن اشتغال را همراه دارد، عقد شده و پنج سالن هزارمتری برای این منظور نیز در شهرک صنعتی شماره 2 احداق شده است که برای تولیدات اشتغال‌زا و دانش‌بنیان به تولیدکنندگان واگذار می‌شود.

وی افزود: شهرک صنعتی شماره یک با تمام ظرفیت فعالیت می‌کن و تقریبا موانع اشتغال‌زا در منطقه برطرف شده و در صورت ادامه روند توسعه منطقه، تا سال 1400 هیچ جوان بیکاری در منطقه نخواهیم داشت. فروزان با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی اشتغال‌زا در منطقه آزاد ماکو تقویت می‌شود، گفت: واگذاری 2 هزار هکتار از اراضی ملی به شرکت توسعه و عمران اراضی کشاورزی(بانک زمین) با حجم سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد ريال با اشتغال‌زایی 500 نفر از جمله اقدامات اشتغال‌زا در راستای تولید است که از نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو به احداث سد کرم‌آباد که 2 هزار و دویست هکتار از اراضی قره قویون، شوط و پلدشت را زیر کشت می‌برد اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد مجتمع کشت و صنعت توسط شرکت یک و یک در زمینی به مساحت 700 هکتار از اراضی ملی با حجم سرمایه‌گذاری 580 میلیارد ريال از دیگر اقدامات حمایتی دولت در بخش کشاورزی است.

حسین فروزان با اشاره به اتمام پروژه‌های زیرساختی تا پایان شهریور 1397 اظهار کرد: در صورت ادامه روند توسعه منطقه آزاد ماکو، این نوید را به مردم می‌دهیم که در سال 1400 منطقه آزاد ماکو به مدرن‌ترین ویترین ایران در مرز ترکیه و اروپا تبدیل می‌شود. وی با اشاره به اینکه توسعه و شکوفایی منطقه آزاد ماکو به عنوان جوان‌ترین منطقه آزاد کشور با بهره‌برداری تدریجی پروژه‌های زیرساختی آن، دور از انتظار نیست، افزود: تصمیمات اقتصادی را نباید داخل تصمیمات سیاسی کرد و برای پیشرفت بیش از پیش در منطقه، نیازمند همدلی و همراهی همه مسئولان منطقه‌ای، استانی و کشوری هستیم. فروزان گفت: پیش‌بینی می‌شود با توجه به اقدامات انجام شده در منطقه و در صورت رفع برخی مشکلات و موانع موجود در ارتباط صادرات و واردات، همکاری و همدلی همه طرف‌های دخیل و حل برخی اختلافات موجود در این زمینه می‌توان در آینده شاهد شکوفایی و توسعه چشمگیر در منطقه آزاد ماکو شمالی‌ترین نقطه جمهوری اسلامی ایران بود.

  • برای فنس‌کشی منطقه آزاد ماکو 700 میلیارد ريال اعتبار لازم است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه مطالعات حصارکشی منطقه آزاد ماکو انجام گرفته، افزود: 700 میلیارد ريال اعتبار برای تسطیح و فنس‌کشی این منطقه به عنوان وسیع‌ترین منطقه آزاد کشور نیاز است.

حسین فروزان با اذعان بر این که الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو در عملیات فنس‌کشی تغییر می‌کند، افزود: اگر تاکنون عملیات اجرایی این پروژه محقق نشده بخاطر این است که منتظر نتیجه الحاق چالدران بودیم وگرنه حصارکشی جزو اولویت برنامه‌های سازمان است. این در حالی است که آغاز کردن یک پروژه و صرف اعتبار با مدت زمان طولانی مهم نیست، بلکه نتیجه و بهره‌برداری پروژه‌ها مهم است. وی با اشاره به اینکه امروز مردم منظقه شاهد به ثمر رسیدن اقدامات عمرانی یکی پس از دیگری هستند ادامه داد: همه می‌دانیم که فنس‌کشی و حصارکشی حق مردم این منطقه است بنابراین تصمیم داریم به زودی مناقصه احداث فاز اول فنس‌کشی از گیت ورودی ماکو را آغاز کنیم.

  • ضرورت تغییر نگاه به مناطق آزاد

فروزان تصریح کرد: نگاه و نگرش به مناطق آزاد باید تغییر کند و همه به این نتیجه و واقعیت برسند که مناطق آزاد، رقیب هیچ دستگاهی نیستند بلکه براساس یک مدل اقتصادی، ایجاد شده‌اند تا مزیت‌های رقابتی برای جذب سرمایه در کشور ایجاد کنند و در صورتی که دستگاه‌های اجرایی حمایت نکنند، سرعت تحقق این اهداف، کاهش خواهد یافت.

حسین فروزان با اشاره به ماده 123 احکام موقت برنامه پنجم که با تصویب ماده 65 به احکام دائمی تبدیل شد افزود: به منظور ساماندهی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ایفای نقش موثر آنها در تحقق اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله نظام ماده 65 احکام دائمی برنامه توسعه کشور تدوین شد که براساس آن اعمال مدیریت یکپارچه و ایجاد رشد اقتصادی مناسب در این مناطق صورت می‌گیرد. وی هم‌پیوندی و تعامل اثر‌گذار اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی و ارائه الگوی توسعه ملی در بخش‌های مختلف در رسیدن به اهداف تعیین شده در مناطق آزاد را از دیگر بندهای این ماده عنوان کرد و افزود: براساس این ماده مدیران سازمان‌های مناطق آزاد به نمایندگی از طرف دولت، بالاترین مقام منطقه محسوب می‌شوند و کلیه وظایف، اختیارات و مسئولیت‌های دستگاه‌های اجرایی دولتی مستقر در این مناطق به استثنای نهادهای دفاعی و امنیتی به عهده آنها است.

فروزان ابراز امیدواری کرد: با حمایت‌های دبیر شورای عالی مناطق آزاد و حمایت‌های قانونی به زودی شاهد تحقق ماده 65 برنامه توسعه کشور در منطقه آزاد ماکو باشیم. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان منطقه آزاد در واقع نقش سازمان عمران را ایفا می‌کند، افزود: این سازمان مسئولیت‌های اصلی خود یعنی افزایش صادرات کالا و خدمات، انتقال فناوری‌های نوین، تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج کشور و گسترش و تسهیل تولید بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را زمانی می‌تواند به نتیجه برساند که ماده 65 اجرایی شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4181