فرصت سودسازی در بازارهای کالایی | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛فرصت سودسازی در بازارهای کالایی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

«دنیای اقتصاد» اثر کاهش سود بانکی بر بازارهای پایه را بررسی کرد

دنیای اقتصاد: بالاخره بعد از مدت‌ها کش و قوس نرخ سود سپرده‌های بانکی با تاکید مکرر شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی با تغییرات مهمی روبه‌رو شد. که در حال حاضر نیز با نظارت جدی و برخوردهای نهاد ناظر در حال اجرایی شدن است. از کم و کیف اجرایی شدن این بخشنامه و میزان تمکین بانک‌ها به اجرای آن که بگذریم محل‌های اصابت این تصمیم در اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است که با توجه به رسالت صفحه بورس کالا که به بررسی تغییرات در بازارهای کالایی به خصوص بازارهای پایه می‌پردازد در این گزارش به بررسی اثرات این سیاست بر این بازارها می‌پردازیم.

در این باره فعالان اقتصادی در بخش‌های پرهزینه از جمله در صنایع فولاد اعم از تولیدکنندگان این صنعت و فعالان حوزه بازار و همچنین فعالان حوزه پتروشیمی و حتی کشاورزان از گذشته دو موضوع اصلی را به عنوان مهم‌ترین اصابت‌های سود بر بازارهای پایه تلقی می‌کنند. به عقیده فعالان این حوزه‌ها که بارها با «دنیای اقتصاد» گفت وگو کرده‌اند همواره چالش تامین منابع مالی به عنوان یکی از چالش‌های اصلی در حوزه تولید به افزایش هزینه‌های تولید و کاهش بهره‌وری و قدرت رقابت‌پذیری این صنایع و بخش‌ها در اقتصاد منجر شده است.

طی سال‌های گذشته فعالان صنعتی و حتی کشاورزی به خصوص در صنایع پایین‌دستی که دسترسی کمتری به منابع و اهرم‌های جدید مالی برای تامین سرمایه دارند. با گلایه از تاثیر بالای سود ناشی از تسهیلات بانکی خواستار تجدید نظر سیستم بانکی در این نرخ‌ها بودند. به عقیده آنها یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث شد تا موسسات مالی غیر شناسنامه‌دار و بازارهای غیر متشکل پولی به راحتی بتوانند شرایط را برای بخش تولید واقعی سخت‌تر کنند نرخ‌های سود بالای بانکی بوده و در شرایط کنونی انتظار می‌رود سختگیرهای بانک مرکزی در شناسنامه‌دار کردن موسسات مالی و کنترل نرخ‌های سود بتواند آثار مثبتی بر کاهش هزینه‌های تولید بگذارد این در شرایطی است که در بخش‌های مثل کشاورزی هزینه‌های بالای سرمایه اثرات بیشتری را بر جا گذاشته است.

در صنایع سرمایه‌بری همچون فولاد، فلزات پایه و محصولات پتروشیمی نیز فعالان این حوزه معتقدند در دو بخش بالادستی و پایین‌دستی صنعت اثرات متفاوتی از بالا بودن بهای سرمایه را شاهد هستیم. به طوری که در بخش‌های بالا‌دستی  که بازار سهام به عنوان یکی از منابع مهم تامین سرمایه این گروه محسوب می‌شود یک مسیر مطمئن و پتانسیل قوی برای تامین به موقع منابع مالی دیده شده اما در صنایع پایین‌دستی این بخش‌ها متاسفانه این کانال مسدود بوده و اتکای اصلی آنها بر منابع ناشی از بازار پول است و در شرایط نرخ سود از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود.  در این بین اما معضل دوم را باید در بالا بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی جست‌وجو کرد.

بررسی‌های میدانی و اخبار غیر رسمی نشان می دهند. فعالان بازارهای مختلف پایه به خصوص در بخش‌های بازار و حتی خرده‌فوشی در سال‌های اخیر که رکورد دامنگیر اقتصاد ایران شده با خروج از محیط کسب‌وکار و تعطیل کردن فعالیت‌های خود منابع مالی خود را خارج کرده و به دلیل نبود بازدهی مناسب سیستم بانکی این منابع را به این بخش منتقل کرده‌اند. با این حال سوالی که در شرایط فعلی مطرح می‌شود آن است که آیا با کاهش نرخ سود منابع به بازارهای پایه باز خواهد گشت؟

نگاهی به بازارهای پایه نشان می‌دهد طی یک سال گذشته هم از بعد قیمت و هم از منظر تقاضا رشد به این بازارها باز گشته است به طوری که در6 ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 10 درصد رشد را تجربه کرده و این در حالی است که قیمت‌ها در این دوره به طور میانگین بین 30 تا 40 درصد افزایش را تجربه کرده است. در بازار محصولات پتروشیمی نیز در 6 ماه اول امسال میزان تقاضا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در مورد پلمیمرها حدود 20 درصد رشد تجربه کرده و این در حالی است که قیمت‌ها نیز در این بازه متناسب با قیمت‌های جهانی افزایشی بوده است.

 تمام این موارد حکایت از ان دارد که رونق در بخش‌های پایین‌دستی استارت خورده و همین موضوع از ارتقای پتانسیل‌های تزریق منابع مالی حکایت دارد که می‌تواند زمینه‌های لازم را برای بازگشت منابعخارج شده از سیستم به چرخه تولید در بازارهای پایه فراهم سازد. این موضوع بعد از صنایع وابسته (صنایع پایین‌دست فولاد، فلزات رنگین و پتروشیمی) در بازار نیز نمود. بالایی دارد. با نگاهی میدانی به بازار فولاد در می‌یابیم که بسیاری از اماکن تجاری که در سال‌های اخیر به دلایلی همچون ورشکستگی یا مسائل مالی از دور فعالیت خارج شده‌اند معتقدند بازار از پتانسیل‌های لازم برای بازگشت به این بازارها برخوردار است به شرط آنکه دولت سیاست‌هایی را که در راستای کنترل واردات و حمایت از تولید در پیش گرفته اجرایی کند. در حال حاضر بسیاری از محصولات در بازارهای پایه این سیاست‌ها به خوبی اجرایی می شود و در مقایسه با گذشت توانسته اثرات مثبتی بر جا بگذارد.

یک فعال حوزه فولاد در این باره در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: اعمال تعرفه برای حمایت از تولید داخلی تاثیر زیادی داشته ودر بسیاری کشورها، از این ابزار استفاده می‌شود. که نه تنها در منافع‌زایی برای دولت‌ها، بلکه برای تولیدکنندگان هم اهرم حمایتی قلمداد می‌شود. این فعال اقتصادی حوزه فولاد معتقد است در کشور ما اگر تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند موارد مورد نیاز تولیدکنندگان میانی ونهایی را تامین کنند بهتر است با سیاست‌های صحیح نسبت به شرح تعرفه برای هر نوع مواد اولیه و حتی محصول، مدیریت شوند، اما در صورتی که تولید داخل کفاف نیاز تولیدکنندگان پایین‌دست یا مصرف‌کننده‌نهایی را می‌دهد باید مراقب واردات بود. با این حال به نظر می‌رسد شرایط برای بازگشت منابع به سمت تولید مناسب است.

در این بین با نگاهی به ترکیب شرکت‌های فعال در حوزه بورس کالا باید گفت نقش اخذ تسهیلات بانکی در این شرکت‌ها برای تامین سرمایه در گردش بالا است. اخیراً به عنوان مثال بانکی مرکزی در گزارشی اعلام کرد 85 درصد از تسهیلاتی که سیستم بانکی در حوزه صنعت و معدن پرداخت کرده صرف سرمایه در گردش بنگاه‌های این بخش شده است که این موضوع به شدت نقش کاهش سود بانکی را در بخش سود تسهیلات گوشزد می‌کند. بر اساس گزارش بانک مرکزی 57 هزار و 350 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در 5 ماه اول امسال به عنوان سرمایه‌ در گردش در اختیار بنگاه‌های صنعتی و معدنی قرار گرفته است. که سهم صنایع پایه از این میزان بالا است. در این بین به گزارش وزار ت صنعت، معدن و تجارت که آمار آن اخیراً اعلام شده است. رشد تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش صنعت در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته روندی افزایشی داشته است که این موضوع نیز با توجه به تقویت توان مالی این بخش می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. این شاخص که در سه ماه اول سال 1395 مثبت 7/2 درصد بود در سه ماه نخست امسال به مثبت 8/5 درصد ارتقا پیدا کرده است و به این ترتیب باید گفت زمینه‌های لازم برای جذب منابع و ارتقای رشد صنعتی در کشور با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی وجود دارد.

در نهایت بر اساس یک بررسی که پیش از این صورت گرفته یکی از بخش‌های مهم فعالیت در بورس کالا که احتمال می‌رود با کاهش نرخ سود اقدام به بازگشت به این بازار کنند واسطه‌ها هستند. بر اساس این بررسی واسطه‌ها که نقش مهمی در بازارهای پایه در سال‌های گذشته داشته‌اند با کاهش نرخ سود برای کسب‌ سود از نوسانات قیمتی پا به میدان خواهند نهاد.

این موضوع البته اغلب به عنوان یک شرایط نسبتاً نامطلوب ارزیابی می‌شود چرا که واسطه‌گری در بازارهای کالایی در مقایسه با بازارهای مالی تفاوت عمده‌ای دارد به طوری که فلسفه معامله در بازارهایی همچون بورس اوراق یا سکه آتی واسطه‌گری و کسب‌ سود از نوسانات بازار است اما در حوزه تولید واسطه‌گری شرایط را سخت‌ کرده و باعث می‌شود افزایش قیمت‌ها فارغ از وضعیت تولید واقعی افزایش یابد. با این حال با توجه به اقداماتی که بورس کالای ایران در زمینه اوراق بهادار سازی بورس کالا انجام داده و ابزارهای مالی جدیدی که تعریف کرده بخش قابل توجهی از فعالیت‌های سفته‌بازی در این بازارها قابلیت انتقال به بازارهای مالی را دارا هستند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4148