سه تصمیم دولت برای زلزله‌زدگان | خدمات دریایی

سه تصمیم دولت برای زلزله‌زدگان

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: به دنبال زلزله یکشنبه شب در مناطق غربی کشور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته برای بازدید از مناطق زلزه‌زده به کرمانشاه سفر کرد. او در جریان این سفر از سه تصمیم مهم دولت برای کمک به زلزله‌زدگان خبر داد. اعطای کمک بلاعوض، وام‌های بلندمدت و ساخت منازل از سوی خود زلزله‌زدگان(خودتعمیری) تصمیم‌های مهم دولت در این زمینه است. روححانی همچنین بنیاد مسکن را مسئول اصلی بازسازی معرفی کررد. در همین حال به گفته عزیزالله مهدیان، معاون بنیاد مسکن انقلاب، پس از بررسی و تعیین میزان خسارت به واحدهای مسکونی، بلافاصله از هفته آینده بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب‌دیده آغاز می‌شود. همچنین شناسایی و معرفی مقصران ساخت ساختمان‌های دولتی که دچار آسیب‌های شدید شده‌اند، در دستور کار قرار گرفت.

همزمان روز گذشته هیات ویژه‌ای از سوی مقام معظم رهبری، برای بازدید از روند خدمات امدادرسانی به مردم زلزه‌زده غرب کشور عازم شهرستان سر پل ذهاب شد. زمین لرزه شامگاه یکشنبه 21 آبان ماه جاری، با قدرت 3/7 درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) استان‌های کرمانشاه، ایلام و کردستان و بخش‌های گسترده‌ای از غرب و شمال غرب کشور را لرزاند. براساس گزارش‌ها، گسل زاگرس عامل اصلی زلزله کرمانشاه بوده است. زاگرس آخرین بار 34 سال پیش زمین‌لرزه‌ای به قدرت 1/5 ریشتر ایجاد کرد. این بار اما فعالیت این گسل تا لحظه تنظیم این گزارش حدود 432 کشته و هفت هزار و 817 زخمی در غرب کشور برجای گذاشته است.

مسئول اصلی بازسازی

در پی این حادثه تلخف هواپیمای حامل حسن روحانی و هیات همراهش صبح روز گذشته برای بازدید از مناطق زلزله‌زده وارد کرمانشاه شد و در جمع مردم آسیب دیده اقدامات دولت برای کمک به زلزله‌زدگان را تشریح کرد. رئیس‌جمهور در بدو ورود به کرمانشاه، با تأکید بر اینکه «همه مردم ایران در کنار کرمانشاه هستند.» به آسیب‌دیدگان از زلزله اطمینان داد که دولت با همه توان خود برای یاری آسیب‌دیدگان، وارد عمل شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تلاش خواهد کرد تا ایین معضل را حل و فصل کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با بیان اینکه دیدار با مردم قهرمان کرمانشاه همیشه جزو آرزوهای من بود، اما دلم نمی‌خواست در چنین شرایطی باشد، افزود: این درد و رنجی برای همه ایرانیان بود و به نمایندگی از ملت ایران به مردم کرمانشاه تسلیت گفته و به آنان می‌گویم که همه مردم ما در کنار کرمانشاه هستند. روحانی با بیان اینکه مسئول اصلی بازسازی بنیاد مسکن است، گفت: خواهش می‌کنم همه مقامات دولتی و نظامی و همه خیرین و سمن‌ها(سازمان‌های مردم نهاد) به بنیاد مسکن کمک کنند و کار جداگانه‌ای انجام ندهند، البته برای خدمات عمومی اعم از ساخت مسجد، بیمارستان، مدرسه و … می‌توانند برنامه‌ریزی و تلاش کنند. روحانی همچنین از همه کشورهای همسایه و از همه کشورهایی که در این حادثه با ملت ایران ابراز همدردی کردند، تشکر و سپاسگزاری کرد. او همچنین در جریان سفر به استان کرمانشاه با  حضور در شهرستان سرپل ذهاب از مناطق زلزله‌زده در این شهرستان بازدید و با مردم این منطقه دیدار و گفت و گو کرد. رئیس‌جمهور در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب تاکید کرد: مردم باید خانه‌شان را خود بسازند و دولت برای بازسازی منازل و کمک به زندگی آسیب‌دیدگان و کسانی که منازل آنها در این حادثه در شهر این روستا دچار خسارت شده، کمک بلاعوض و وام بلندمدت اعطا خواهد کرد. رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه نیز گفت: به هر میزان که کار را به مردم واگذار کنیم، آنها خودشان اقدامات را بهتر، زودتر، ارزان‌تر و دقییق‌تر انجام خواهند داد. روحانی با اشاره به اینکه در این زلزله برخی از ساختمان‌هایی که چند سال بیشتر از عمر آنها نمی‌گذرد تخریب شده‌اند، گفت: اگر خود مردم خانه خود را بسازند، بهتر از این است که ما بخواهیم برای آنها مسکن ایجاد کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه در این حادثه برخی ساختمان هایی که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می‌گذرد، تخریب و دار حادثه شده‌اند، گفت: باید اشکالات و کاستی‌های موجود در ساخت این بناها بررسی شود و دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد. روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: 11 هزار خانه روستایی و حدود 4500 خانه شهری در این زلزله تخریب شده و نیاز به ساخت 30 هزار مسکن جدید داریم. او خطاب به مسئولان گفت: به هر کسی نیاز به کمک و چادر درد، کمک کنیم و خیلی در این زمینه سختگیری نکنیم. در این زمینه مقداری دست و دلباز باشیم.

روحانی با حضور در بیمارستان شهید طالقانی کرمانشاه، از مصدومان و مجروحان زلزله اخیر در مناطق مختلف غرب کشور که در این بیمارستان بستری هستند، عیادت و ضمن اهدای شاخه گل با آنها گفت و گو کرد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور، وزاری نفت و راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس بنیاد مسکن انقلاب و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهوری را در این سفر همراهی می‌کنند. از سوی دیگر نمایندگان رئیس قوه قضائیه هم روز گذشته به منظور نظارت بر بررسی وضعیت حادثه‌دیدگان زمین‌لرزه اخیر و نظارت بر نحوه خدمت‌رسانی به کرمانشاه رفتند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4194