رشد چشمگیر واردات استایرن ترکیه | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛رشد چشمگیر واردات استایرن ترکیه

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

واردات استایرن(styrene) ترکیه در ماه آگوست امسال با رشد 59 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به 28 هزار و 76 تن رسید.
به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، بر اساس داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترک استات(Turkstat)، رقم یاد شده بالاترین حجم واردات ماهانه در سال جاری میلادی محسوب می‌شود و عمدتاً ناشی از افزایش قابل ملاحضه عرضه از سوی عربستان سعودی و تولید کنندگان اروپایی این محصول است. آمارها همچنین نشان می‌دهد که حجم محموله‌های ارسالی از سوی عربستان و کویت به ترتیب 6000 و 170/3 تن بوده است. از طرفی عرضه‌کنندگان اروپایی استایرن نیز مقادیر زیادی از این محصول را روانه بازار ترکیه کردند.
رقم واردات از اسپانیا و فرانسه نیز در ماه آگوست به ترتیب 11 هزار و 164 و 6 هزار و 750 تن ثبت شد. به رغم کاهش عرضه استایرن در اروپا طی ماه ژوئن و اوایل ماه ژوئیه، به دلیل مشکلات غیر منتظره در بخش تولید، عرضه این محصول در ادامه ماه ژوئیه به حالت عادی بازگشت و امکان صادرات این محصول به بازارهای خارج از قاره سبز فراهم آمد.
ترکیه یک واردکننده خالص (net importer) استایرن به شمار می‌رود. البته صادرات استایرن این کشور با افزایش ناچیز 6/1 درصدی در ماه آگوست سال 2017 میلادی، به 505 تن رسید.
استایرن منومر با مقادیر زیاد در تولید پلاستیک‌ها و رزین‌هایی نظیر پلی استایرن، کوپلیمرها از قبیل استایرن- آکریلونیتریل (SAN)، کوپلیمرهای بنزن دی ونیل- استایرن، لاتکس‌های استایرن بوتادین- استایرن (SBR)، آکریلونیتریل- بوتادین- استایرن (ABS)، پلی‌استرهای اشباع نشده (استایرنه) ولی استایرن به کار می‌رود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4159