جزئیات تفاهم‌نامه‌های جدید نفتی ایران با روسیه | خدمات دریایی

جزئیات تفاهم‌نامه‌های جدید نفتی ایران با روسیه

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

ایسنا: نایب‌رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران ضمن ارزیابی تفاهم‌نامه‌های جدید میان ایران و روسیه در دریای خزر، تصریح کرد که این تفاهم‌نامه‌ها برای ایران اهمیت زیادی دارد و زمینه مناسبی را فراهم می‌کند که در توسعه میادین نفتی و گازی وارد تعامل و همکاری شویم.

به تازگی شرکت ملی نفت ایران با شرکت لوک اویل روسیه با هدف ارزیابی زمین‌شناختی در دریای خزر دو تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند، این در حالی ایت که تا پیش از این تفاهم‌نامه‌ها هیچ شرکتی به طور رسمی برای ورود به توسعه خزر اعلام آمادگی نکرده بود.

در این زمینه رضا پدیدار، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به اهمیت این دو تفاهم‌نامه با روسیه اظهار کرد: این تفاهم‌نامه‌ها براساس هماهنگی‌هایی بوده که قبلا در سر فصل فعالیت‌های وزارت نفت با همسایگان تعریف شده بود که دولت در اجرای برنامه ششم آن را مدنظر قرار داده است.

وی ادامه داد: این تفاهم‌نامه‌ها بیشتر برای رفع اختلاف‌نظرهایی است که ما در چند نوبت با همسایگان‌مان پیدا کرده بودیم. اختلاف‌هایی با آذربایجان، گرجستان و ترکمن‌ها که در نهایت باعث شد تفاهم‌نامه‌های ما اجرایی نشود. به هر حال این کار درستی نبود و باید به این روند پایان داده می‌شد. در این دور جدید، مذاکراتی که با کشورهای حاشیه دریای خزر انجام شد یکی از سرفصل‌های مذاکرات این بود که تقسیم کار انجام شود و حوزه نقت دریای خزرمان را با این کشورها در ارتباط قرار دهیم.

پدیدار افزود: باید توجه داشت که روس‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در دریای خزر دارند. یکی از موضوعات مهمف نشست وزارتی بود که مجمع صادرکنندگان گازی در مسکو برگزار کرد و مسائل مهمی در آن مطرح شده بود. ما قبلا گفت و گویی با شرکت «لوک‌اویل» روسیه در ارتباط با قراردادهای IPC داشتیم؛ این زمینه مناسبی را فراهم کرد که ما در مورد قراردادهای نفتی و هم در حوزه میادین نفتی و میادین گازی هم وارد تعامل و همکاری شویم. نایب‌رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی تصریح کرد: این روند باعث شد فاصله‌ای که در حوزه کشورهای حاشیه خزر افتاده بود برطرف شود و این تفاهم‌نامه که رئوس آن ناظر بر مطالعات و توسعه میادین نفتی و گازی در دریای خزر است آغاز شود.

تفاهم‌نامه‌ای که اهمیتش برای کشور ما بیشتر از روسیه است. ما در بخش خزر تا اندازه‌ای غیرفعال شده بودیم اما این تفاهم‌نامه همکاری می‌تواند باعث تقویت همکاری کشورهای حوزه دریای خزر شود به خصوص شرکت «لوک اویل» که قبلا با آن تفاهمی در حوزه قراردادهای IPC داشتیم و اکنون دریای خزر هم می‌تواند به آن اضافه شود و مطالعات اکتشافی روس‌ها در بخش ایرانی دریای خزر را مورد توجه قرار دهد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4163