استقبال از خرید مسکن در آمار بانک مرکزی | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛استقبال از خرید مسکن در آمار بانک مرکزی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

بانک مرکزی در تازه‌ترین آمار خود از وضعیت بازار معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران اعلام کرد: بازار معاملات مسکن شهر تهران در مردادماه سال جاری با استقبال متقاضیان خرید آپارتمان‌های مسکونی مواجه شد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» بانک مرکزی با اعلام اینکه تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی شهر تهران در مردادماه امسال به 17 هزار و 984 فقره رسید، تغییرات نقطه‌ای حجم معاملات خرید مسکن در ماه میانی تابستان امسال را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-مرداد سال 95- معادل 1/6 درصد و تغییرات ماهانه حجم معاملات مسکن در این ماه- تغییرات حجم معاملات در مقایسه با تیرماه- را برابر با 7/23 درصد اعلام کرد.

براساس این گزارش، همچنین میانگین قیمت هر مترمربع بنای مسکونی طی مردادماه امسال در شهر تهران، معادل 4 میلیون و 663 هزار تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه با مدت مشابه سال قبل 2/6 درصد و نسبت به ماه قبل یک درصد رشد داشته است.

همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مردادماه سال 96 حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 7//46 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند؛ سهم مذکور در مقایسه با مردادماه سال قبل 8/4 درصد کاهش یافته است و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شده است.

بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت تحولات بازار معاملات مسکن در مردادماه در حالی از رسیدن حجم معاملات مسکن به مرز 18 هزار فقره معامله خرید آپارتمان در تهران طی مردادماه امسال خبر می‌دهد که روز گذشته «دنیای اقتصاد» در گزارشی با استناد به آمارهای ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرد: مرداد امسال، بیش از 16 هزار و 700 واحد مسکونی در پایتخت فروخته شد. این در حالی است که حجم معاملات مسکن در مردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5 درصد و در مقایسه با ماه قبل-تیرماه96- معادل 23درصد رشد داشته است. قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در مردادماه امسال در گزارش دفتر اقتصاد مسکن 4 میلیون و 600 هزار تومان عنوان شده است که نسبت به مشابه سال قبل 6درصد و نسبت به ماه قبل 6/0 درصد رشد را نشان می‌دهد.

اگرچه به لحاظ تفاوت در روش محاسبه، آمارهای اعلام شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن و بانک مرکزی در خصوص حجم معاملات خرید مسکن در مردادماه با هم متفاوت است، اما یکسان بودن میزان رشد حجم معاملات و همچنین نزدیک بودن متوسط قیمت مسکن در هر دو آمار اعلام شده، افزایش سرعت بازار مسکن در فاز پیش رونق را تأیید می‌کند.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4131