آماده همکاری با بانک‌های پاکستانی | خدمات دریایی

آماده همکاری با بانک‌های پاکستانی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

ایرنا: مدیر کل بین‌الملل بانک مرکزی از آمادگی این نهاد و بانک‌های ایرانی برای اجرای قرارداد بانکی با پاکستان خبر داد و گفت: اسامی تمامی بانک‌های ایرانی فعال در بازار بین بانکی به بانک مرکزی پاکستان ارسال شده و منتظر اعلام اسامی از سوی طرق مقابل هستیم.

«حسین یعقوبی میاب» با اشاره به اینکه 24 فروردین ماه سال جاری، قرارداد «ترتیبات بانکی و پرداخت‌ها» بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی پاکستان منعقد شد، اظهار کرد: براساس ماده یک این قرارداد، طرفین موظف شدند در اسرع وقت، فهرستب از بانک‌های دوکشور را که در این چارچوب با استفاده از ارزهای ملی دوکشور به ایجاد روابط کارگزاری اقدام می‌کنند، برای یکدیگر ارسال کنند.

این مقام مسئول بانک مرکزی تأکید کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، فهرست کاملی از تمام بانک‌های عضو بازار بین بانکی ایران را به طرف پاکستانی ارائه کرد و در واقع تمام این بانک‌ها می‌توانند در چارچوب این قرارداد، به ایجاد روابط با بانک‌های پاکستانی اقدام کنند، اما متاسفانه تا این لحظه هیچ فهرستی از بانک‌های پاکستانی برای بانک مرکزی ایران ارسال نشده است.

مدیر کل بین‌الملل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این موضوع در دستور پیگیری بانک مرکزی ایران قرار دارد و مکاتبات متعددی در این خصوص انجام شده است. آخرین مکاتبه نیز هفته گذشته با آقای «محمدعلی» معاون بانک مرکزی پاکستان بوده و ایشان در پاسخ اظهار کردند که به زودی این لیست را ارسال خواهند کرد. با این توصیف ظاهرا طرف پاکستانی در تهیه و ارسال لیست تعلل دارد.

یعقوبی با یادآوری اینکه موضوع در نشست میان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با وزیر امور خارجه پاکستان در ماه گذشته مطرح شد و مورد تاکید طرف ایرانی قرار گرفت، اظهار کرد: آقای نهاوندیان در این جلسه درخواست اجرای مفاد این قرارداد را داشت که وزیر امور خارجه پاکستان، قول تسریع در اقدام را از سوی بانک مرکزی پاکستان داد؛ ما هم امیدواریم بعد از دریافت این فهرست از سوی طرف پاکستانی، این قرارداد را اجرایی کنیم.

به گفته مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی، با اجرای دقیق مفاد این توافقنامه، هیچ گونه محدودیت و مانعی پیش روی افزایش سطح مناسبات تجاری و نقل و انتقالات ارزی و تسویه مبادلات تجاری بین دوکشور وجود نخواهد داشت.

پیش از این، روزنامه انگلیسی زبان«نیوز» پاکستان در خبری به نقل از مقام‌های دولتی این کشور که نامی از آنها برده نشد، ادعا کرد: اجرای قرارداد«ترکبیات بانکی و پرداخت‌ها» که به امضای مسئولان دوکشور رسیده، در انتظار تصمیم‌گیری مسئولان بلندپایه بانک مرکزی ایران است تا با صدور دستور‌العم‌هایی شرایط اجرای کار را فراهم‌کنند. ایران و پاکستان فروردین ماه سال گذشته نخستین یادداشت تفاهم همکاری‌های بانکی را بین دو کشور به امضا رساندند که در آن ایجاد رابطه بانکی و افتتاح حساب‌های متقابل به ارزهای مختلف بین بانک‌های مرکزی دوکشور و همچنین ایجاد زمینه مناسب برای همکاری‌های متقابل بانک‌ها با هدف تسهیل مراودات تجاری از طریق ارائه انواع خدمات بانکی و همچنین استفاده از سیستم‌ها و ابزارهای پرداخت از سوی شهروندان دو کشور مورد تاکید قرار گرفته است.

از دیگر دستاوردهای این تفاهم‌نامه نیز می‌توان به اعطای مجوز تأسیس شعبه برای «بانک‌ ملی ایران» و همچنین «حبیب بانک پاکستان» به ترتیب در پاکستان و ایران اشاره کرد.

در توافقات صورت گرفته، الحاق مجدد ایران به مکانیزم «اتحادیه پایاپای آسیایی» مورد  تاکید و توافق طرفین قرار گرفته است. بر این اساس تجار دو کشور خواهند توانست معاملات تجاری خود را از طریق بانک‌های عامل به سهولت تسویه کنند.

ایران، پاکستان، هندوستان و بنگلادش اعضای اصلی اتحادیه فوق را تشکیل می‌دهند.

به منظور نظارت بر اجرای توافقنامه، طرفین موافقت کردند کمیته‌ای دائمی با عنوان «کمیته مشترک بانکی ایران و پاکستان» تشکیل شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4171