ثبات در بازار فلز سرخ | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛ثبات در بازار فلز سرخ

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: روز گذشته تالار محصولات صنعتی شاهد عرضه 23 هزار 600 تن انواع  کالای مسی (به انضمام مس کم عیار)بود که برای این میزان رقمی معادل 3 هزار تن تقاضا شکل گرفت. دیروز شرکت ملی مس هزار و 60 تن مس مفتول و 2 هزار و 220 هزار و 780 تن تقاضا روبه‌رو شد. قیمت مس مفتول در عرضه‌های دیروز رقم 29 هزار و 613 بود که در مقایسه با هفته قبل تقریباً ثابت بود و تنها 35 تومان افت را تجربه کرد. همچنین کاند مس این شرکت نیز به قیمت 28 هزار و 787 تومان رقم خورد که در مقایسه با قیمت هفته قبل ثابت بود.

  • عوامل موثر بر بازار جهانی

نگاهی به معاملات جهانی و داخلی مس (تالار محصولات صنعتی و بازار آزاد) در هفته های اخیر نشان می‌دهد. بازار فلز سرخ فلز سرخ همراه با سایر بازارهای کالایی و گاهی اوقات جلوتر از آنها با نوسانات بالایی روبه‌رو شده است. از یک ماه پیش یعنی ابتدای نوامبر تاکنون قیمت این فلز به حدود 7 هزار دلار نیز رسید هرچند در اواسط ماه تا 6 هزار و 720 دلار هم کاهش را تجربه کرده بود. با این حال از انتهای ماه نوامبر قیمت باز هم مسیر نزولی به خود گرفت و به 6 هزار 723 دلار هر تن در ابتدای دسامبر رسید و این در حالی است که معاملات 3 ماه این محصول به 6 هزار و 765 دلار در هر تن رسید.

در مجموع باید گفت در یک ماه گذشته به رغم فراز و فرودهای مهمی که در بازار لندن برای کالا رخ داده، اما میزان تغییرالت در طول ماه نوامبر برای این فلز حکایت از افت 2/2 درصدی قیمت دارد. در این بین کارشناسان جهانی معتقدند عوامل متعددی در تغییرات قیمتی بازار مس موثر هستند که بر اساس آنها پیش‌بینی می‌شود قیمت فلز سرخ بار دیگر به مرز 7 هزار دلار در هر تن نزدیک شود یکی از این عوامل کاهش موجودی‌هایی انبارهای لندن است که می‌تواند نقش مهمی در افزایش مجدد قیمت داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهند میزان موجودی انبار این فلز حاکی از این است که روند کاهشی بر این فلز مستولی شده به طوری که میزان موجودی مس در انبار لندن به 185 هزار تن و در بازار کامکس به 209 هزار تن رسیده که رقم بسیار پایینی محسوب می‌شود. عامل دوم اما نوسانات نسبی ارزش دلار است. شاخص دلار در هفته‌های اخیر باز هم کاهش یافته و این موضوع روی بازارهای کالایی اثرات زیادی بر جای گذاشته است با این حال میزان اثرپذیری مس کمتر از سایر انواع فلزات بوده، چرا که این فلز پتانسیل‌های رشد قیمتی خود را بیش از یک سال گذشته تجربه کرده است و تمایل زیادی به افزایش های شدید و هیجانی ندارد با این حال نمی توان با قطعیت از عدم پرش مس در آینده سخت گفت. پیش از نیز «دنیای اقتصاد» در گزارش‌هایی با اشاره به قیمت‌های این فلز در 2011 که به 10 هزار دلار نزدیک شده بود تحلیل کرده که این بازار در صورتی که شرایط مساعد باشد این قابلیت را دارد که بتواند قله‌های قیمتی را باز هم فتح کند اما مساله اینجاست که هنوز این آمادگی وجود ندارد. کارشناسان با اشاره به قیمت دلار می‌گویند شاخص قیمتی این ارز در برابر سبدی از ارزهای معتبر جهانی از کاهش 1/58 درصدی در یک ماه گذشته حکایت دارد و این افت ارزش در یک سال اخیر 7/8 درصد بوده است. این موضوع نشان می‌دهد بازار مس یکی از اهرم‌های خود یعنی ارزش دلار به خوبی استفاده کرده است. در این بین اما ترامپ با اتخاذ سیاست‌های مالیاتی جدید خود شرایط را برای بازارهای کالایی به خصوص فلز سرخ تغییر خواهد داد.

روز جمعه سنای آمریکا این طرح را تصو.یب کرد و به این ترتیب تغییر در نظام مالیاتی آمریکا آغاز شد به طوری که قرار است دولت ایالات متحده میزان مالیات دریافتی از اقشار مختلف را کاهش داده و فشار را از دوش تولیدکنندگان آمریکایی بردارد. منتقدان این طرح معتقدند، این سیاست قطعاً تقویت کسری بودجه این کشور منجر خواهد شد و باعث می‌شود ارزش دلار باز هم با افت روبه‌رو شود، به عقیده آنها اقشار خرده فروش و بنگاه‌های کوچک و متوسط در برابر این سیاست آسیب زیادی خواهند دید و طرح ترامپ به این شکل زبان‌های زیادی را به اقتصاد آمریکا وارد خواهد کرد.

در این بین اما یکی دیگر از محرک‌های اقتصادی قیمت فلز سرخ تقویت اقتصاد جهان و بهبود روند سرعت رشد اقتصادی در برخی کشورهای اثرگذار است. اخیراً پیش‌بینی‌های مثبتی از رشد اقتصادی جهان مطرح شده که نرخ‌های متفاوتی را نشان می‌دهد، با این حال همگی به بهبود اوضاع اقتصادی جهان دلالت دارند. مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه سیدنی در آخرین گزارش و پیش‌بینی خود اعلام کرده انتظار می‌رود در سال بعد ارزش تولید ناخالص داخلی دنیا 3/6 درصد و در سال 2019 میلادی 3/8 درصد رشد کند در حالی که نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال جاری برابر با 3/4 درصد خواهد بود.

مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه سیدنی دلیل اصلی رشد اقتصادی دنیا را بازسازی اقتصادی کشورهای توسعه یافته و افزایش حجم و ارزش تجارت در دنیا ذکر کرده است. در این گزارش آمده آمریکا و اروپا در پنج سال گذشته با بحران‌های مالی موفق شدند این سال‌های سخت را پشت سر بگذرند. اقتصاد آمریکا در سال جاری با نرخ ½ درصد رشد کرد و در سال بعد نرخ رشد اقتصادی این کشور به 2/3 درصد خواهد رسید اروپا هم که امسال رشد 2/2  درصدی را تجربه خواهد کرد در سال بعد می‌تواند با نرخ بیش از 2 درصد رشد کند و این نرخ بالای رشد کند و این نرخ بالای رشد حامی بزرگی برای اقتصاد دنیا است. تمام این عوامل نقش مهمی را در بازارهای کالایی و به طور ویژه در بازار فلز سرخ به عهده خواهد داشت. در مورد چین نیز پیش‌بینی شده است این کشور در سال جاری با نرخ 6/5 درصد رشد خواهد کرد و در سال بعد نرخ رشد اقتصادی این کشور به مرز 6/3 درصد برسد. در این بین اما پیش‌بینی‌های افزایش قیمتی تنها مختص بازار مس نیست، بلکه سایر بازارها نیز با رشد قیمتی روبه‌رو هستند که به عقیده کارشناسان این موضوع می‌تواند باعث تشدید و تهییج بازار مس در آینده شود. در میان کالای مختلف اما نفت از همه مهم‌تر است. قیمت نفت در حال حاضر در رقم 58 دلار و 29 سنت برای نفت خام آمریکا و 63 دلار و 70 سنت برای نفت برنت قرار دارد که در یک ماه گذشته رشدهای 8 درصدی و 5 درصدی را نشان می‌دهد که گفته می‌شود با توجه به توافق اخیر کشورهای عضو و غیر عضو اوپک انتظار می‌رود قیمت نفت در آینده باز هم بالا برود. به هر حال این دو نوع نفت در یک سال گذشته توانسته 12/8 و 17 درصد افزایش قیمت را تجربه کند که رشد بسیار قابل قبولی است. این تغییرات می‌تواند به سرعت سایر بازارهای کالایی را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4208