توسعه زنجیره تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فلزی | خدمات دریایی

توسعه زنجیره تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فلزی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

گروه بنگاه‌ها: شرکت یگانه اندیش صنعت، در مرحله اخذ مجوزهای لازم در زمینه تولید فروسیلیس و فروسیلیکو منگنز است. همچنین راه‌اندازی یک واحد تولید کنسانتره مس در مرحله مطالعاتی و تملک یک معدن مس نیز در دست بررسی است.

به گزارش دنیای اقتصاد» مجتبی ملایری مدیر عامل یگانه‌ اندیش صنعت، با اشاره به فعالیت‌های این شرکت گفتک این شرکت یکی از زیر مجموعه‌های هلدینگ یگانه اندیش سرمایه است. که در زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولاد، آلومینیوم، سرب و روی و ترانسفورماتور فعالیت دارد.

وی افزود: شرکت یگانه اندیش صنعت، نمایندگی برندهای مطرح دنیا از کشورهای چین، استرالیا، هند، روسیه و کره جنوبی را دارا بوده و به یکی از معتبرترین تامین کنندگان الکترود گرافیتی، فروآلیاژها، کک نفتی، کک متالورژی، آلومینا و آلومینیوم فلوراید در کشور تبدیل شده است. این شرکت همچنین خدمات ارزنده‌ای به واحدهای بزرگ تولیدی کشور ارائه کرده است.

مدیر عامل شرکت یگانه اندیش صنعت، افزود: این شرکت برای بر قراری ارتباطات جدید تجاری نیز برنامه‌ای مدون و تنظیم شده برای حضور در رویدادهای سالانه داخلی و خارجی صنعت فولاد در دستور کار قرار داده است. حضور در رویدادهای مهمی چون نمایشگاه ایران متافو، کنفرانس چشم انداز صنعت فولاد، سمپوزیوم فولاد و نمونه‌هایی از این برنامه‌ها است.

وی تصریح کرد: بازاری با نوسانات قیمتی بالا، امکان حضور شرکت ها با توان سرمایه‌گذاری کم را از بین می‌برد. بنابراین رقبای ما در این صنعت، شرکت‌هایی با توان رقابتی مناسب و هوشمند تجاری هستند. همین امر موجب شده تا یگانه اندیش صنعت، با به کارگیری نیروی انسانی متخصص، مدیریت هوشمند و استفاده از مزیت رقابتی که همان توان سرمایه گذاری بالای این شرکت است، بتواند خود را به عنوان یکی از شرکت های موثر در صنعت فولاد اثبات کند.

ملایری افزود: نقطه تمایز یگانه اندیش صنعت، راهبرد این شرکت به عنوان شریک تجاری در حوزه تامین با شرکت‌های فولادی است که موجب همکاری‌های نزدیک‌تر و رسیدن به نقطه برد- برد در معاملات می‌شود.

به گفت وی، یکی از ویژگی‌های ما به عنوان تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنایع معدنی، ذخیره مواد اولیه در بندرعباس است. این اقدام موجب شده تا همواره الکترود گرافیتی، فرومنگنز و فرو سیلیکو منگنز موجود و آماده تحویل داشته باشیم. چنین ویژگی باعث می‌شود زمان کمتری را برای تحویل محصول به مشتری از دست دهیم.

مدیر عامل یگانه اندیش صنعت، تصریح کرد: این شرکت آمادگی دارد که با شرکت‌های فولادی در قالب قرار دادهای مشارکت بلند مدت نسبت به تامین الکترود گرافیتی به صورت قرارداد یکساله یا دو سال با شرکت‌هایی که نمایندگی آنها را دارد همکاری کند. الگوی قراردادها نیز پیش از پیش از این برای دو شرکت بزرگ فولادی انجام شده است.

وی گفت: امیدواریم با تسهیل مبادلات تجاری و بانکی بین‌المللی، موانع و مشکلات واردات مستقیم و تسریع در تامین مواد اولیه صنایع فلزی کشور با قیمت مناسب و شرایط رقابتی رفع شود و همچنین شاهد افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تامین اعتبار پروژه‌های صنعت فولاد در جهت نیل به چشم انداز 1404 باشیم.

ملایری با اشاره به سایر فعالیت‌های شرکت افزود: هم اکنون در مرحله اخذ مجوزهای لازم برای تولید فرو آلیاژ از جمله فروسیلیکو منگنز هستیم. کار مطالعاتی یک واحد تولید کنسانتره مس و تملک معدن مس به پایان رسیده و در حال نهایی شدن است. پیش‌بینی  می‌شود سال آینده شاهد پیشرفت فیزیکی آن باشیم.

وی گفت: هم اکنون ظرفیت پیش‌بینی شده واحد تولیدی کنسانتره مس، سالانه بین 3 تا 8 هزار تن است که با توجه به اینکه ذخیره معدن از اهمیت بسزایی برخوردار است، به محض تعیینتملک معدن، ظرفیت تولید بر اساس نوع تکنولوژی تعیین خواهد شد و در صورت نیاز افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

مدیر عامل یگانه اندیش صنعت درباره راه‌اندازی واحد تولید فروسیلیس و فرو سیلیکو منگنز افزود: در حال اخذ مجوزهای لازم هستیم و با مطالعاتی که انجام شده، ظرفیت آن به زودی مشخص خواهد شد.

وی در مورد میزان واردات شرکت نیز گفت: از پایان سال گذشته تا 8 ماه امسال، سه کشتی 70 هزار تنی صادرات کنسانتره سنگ آهن به چین و یک کشتی 70 هزار تنی به هند صورت گرفته است.

ملایری در ادامه افزود: همچنین حدود 20 هزار تن میلگرد از سال گذشته تاکنون به عراق و افغانستان صادر کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: شرکت یگانه اندیش صنعت، سرآمد شرکت‌های ایرانی در زمینه واردات الکترود گرافیتی است. در سال گذشته بیش از 5 هزار تن الکترود گرافیتی توسط این شرکت به کشور وارد شده است. همچنین در سال‌های اخیر، شرکت سهمی 10 تا 15درصدی در تامین الکترود مصرفی واحدهای فولادسازی داشته که این اعتبار نتیجه سرمایه‌گذاری عظیم در این زمینه است.

ملایری همچنین از واردات 4 هزار تن فرومنگنز پر کربن و 2 هزار تن سیلیکو منگنز تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: روند تامین مواد اولیه برای سال‌های آینده با برنامه مناسب‌تری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای تامین مواد اولیه صنایع آلومینیوم نیز مذاکراتی داشتیم، گفت: همچنین با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تامین 30 هزار تن آلومینا با قیمت مناسب نیز در سال جاری از سوی شرکت انجام می شود بر اساس این گزارش، شرکت یگانه اندیش صنعت در سال 1386 تاسیس شد و حوزه فعالیت این شرکت تامین واردات مواد اولیه فولاد و آلومینیوم است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4240