تداوم روزهای کم‌رمق بورس | خدمات دریایی

تداوم روزهای کم‌رمق بورس

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد افت 50 واحدی شاخص کل بود. در ساعات ابتدایی معاملات، سهامداران شاهد تشدید عرضه‌ها در اکثر نمادهای بزرگ بازار بودند. در این شرایط شاخص کل در پایان داد و ستدها با عقب‌نشینی 06/0 درصدی مواجه شد و به رقم 87 هزار و 745 رسید. نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا، ملی مس و پتروشیمی مبین بیشترین تأثیر را در کاهش شاخص سهام داشتند. در گروه معدنی دیروز نمادهای تولیدکننده زغال‌سنگ نظیر «کطبس» و «کپرور» با صف خرید همراه شدند.

نماد معادن منگنز ایران نیز با صف خرید همراه شد. شرکت معادن منگنز ایران پیش‌بینی درآمد هر سهم مالی منتهی به 30 آذرماه 96 را مبلغ 196 ريال اعلام کرد و طی 6 ماه مبلغغ 48 ريال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت. گفتنی است «کمنگنز» در دوره 9 ماهه سال مالی قبل، مبلغ سه ريال سود به ازای هر سهم اختصاص داده بود.

در گروه تجهیزات براساس مصوبه دولت 631 میلیارد تومان از مطالبات و بدهی‌های مپنا با سازمان‌های خصوصی‌سازی و امور مالیاتی تهاتر شد. با تصویب هیات وزیران، مطالبات گروه مپنا بابت مطالبات شرکت‌های تابعه شامل شرکت تولید برق پرند مپنا، شرکت تولید برق سنندج مپنا و شرکت تولید برق توس مپنا از شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اصل بدهی شرکت مذکور به سازمان‌های امور مالیاتی کشور و خصوصی‌سازی تهاتر شد.

مجموع تهاتر انجام شده با سازمان‌های خصوصی‌سازی و امور مالیاتی حدود 631 میلیارد تومان بوده است.

در گروه هلدینگ‌ها سرمایه‌گذاری توسعه ملی اعلام کرد: قصد واگذاری 100 درصدی شرکت مدیریت توسعه نگاه پویا و فروش 4 دستگاه آپارتمان اداری و تجاری را دارد.

«وتوسم» در نظر دارد 100 درصد زیرمجموعه‌ دارای سرمایه 500 میلیون تومانی را شامل بیش از 9/4 میلیون سهم به صورت نقد واگذار کند. قیمت پایه فروش هر سهم 5346 ریال و ارزش کل آن بیش از 67/2 میلیارد تومان تعیین شد. بالاترین قیمت پیشنهادی بر اساس قیمت پایه هر سهم مبنای تعیین ثمن معامله قرار می‌گیرد و به پیشنهادهای کمتر یا فاقد سپرده ترتیب اثر داده نخواهد شد. همچنین مبلغ سپرده در مزایده برای هر یک از متقاضیان خرید مبلغ 2/267 میلیون تومان معادل 10 درصد مبلغ پایه فروش تعیین شده که باید در مهلت مقرر به حساب «وتوسم»واریز شود. همچنین دیروز 8 میلیون و 493 هزار و 123 سهم معادل 89/15 درصد سهام دشت مرغاب از طرف سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به صورت یکجا یا اقساط به قیمت پایه هر سهم 8540 ريال و در نماد «غدشت 4» عرضه شد که خریداری نداشت. در گروه سیمانی، شرکت سیمان دورود با سرمایه ثبت شده 641 میلیارد و 697 میلیون ريال پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به پایان اسفند 96 دوره 6 ماهه منتهی به  پایان شهریور کرد. «سدور» برای هر سهم زیان 6 ريالی پیش‌بینی کرد. در گروه شیمیایی دیروز مجمع نیروکلر رای به تقسیم 89 درصد سود معادل 21 تومان برای هر سهم داد. در گروه بانکی دیروز اعلام شد بانک ملت1800 میلیارد تومان اوراق مشارکت 16 درصدی منتشر می‌کند. قرار است از امروز(دوشنبه 22 آبان)، فروش تدریجی این اوراق با محاسبه و اخذ سود علی‌الحساب سالانه این اوراق 16 درصد، قابل پرداخت در مقاطع ماهانه و نرخ بازخرید آن قبل از سررسید، 14 درصد سالانه در نظر گرفته شده است. در گروه لوازم خانگی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از احتمال افزایش قیمت این محصولات پس از اتمام ماه صفر خبر داد. در گروه خودرویی ایران خودرو مرحله جدید پیش‌فروش دنا پلاس با تحویل در اسفند یا فروردین و اردیبهشت 97 را آغاز کرد. در این گروه شرکت صنعتی نیرومحرکه با سرمایه ثبت شده یک هزار و 20 میلیارد و 600 میلیون ريال اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای 6 ماهه منتهی به پایان شهریور 96 برای سال مالی منتهی به اسفند را منتشر کرد. «خمحرکه» در نیمه نخست سال به ازای هر سهم 5 ريال سود محقق کرد. این شرکت در دوره 6 ماهه سال مالی قبل به ازای هر سهم 12 ريال سود خالص محقق کرده بود.

در دیگر تحولات سیمانی یک فعال صنعت سیمان با اعلام تشکیل کارگروه ویژه برای بخش سیمان گفت: نمایندگان وزارت صنعت و انجمن سیمان در این کارگروه حضور خواهند داشت تا تصمیمی مناسب برای بخش سیمان اتخاذ شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی محمد بد با اشاره به تصمیمات ستاد تنظیم بازار برای رفع مشکلات بخش سیمان اظهار کرد: در این جلسه قرار شده برای تنظیم بازار، صادرات و افزایش مصرف داخلی سیمان سیاست‌گذاری لازم انجام شود. وی با بیان اینکه به همین منظور قرار است یک کارگروه ویژه برای بخش سیمان در این کارگروه حضور خواهند داشت تا در نهایت یک تصمیم مناسب برای بخش سیمان اتخاذ شود.

بد تصریح کرد: به این کارگروه فرصت یک هفته‌ای داده شده است تا یک جمع‌بندی را برای ساماندهی وضعیت سیمان اعلام کند. در تحولات پیرامون بازار پایه معاملات دیروز شیرین‌دارو بعد از رشد 538 درصدی قیمت سهام باز هم باطل شد. در همین راستا این شرکت اعلام کرد همه اطلاعات منتشره در کدا صحیح هستند و هیچ دخل و تصرفی در تغییرات قیمت صورت نگرفته است. در معاملات دیروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های موتوژن و پاکسان از سوی ناظ بازار سهام متوقف شدند. در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های زرین معدن آسیا، سرمایه‌گذاری توسعه شهری توس گستر بازگشایی شدند.

در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 130 میلیارد تومان و در فرابورس به 127 میلیارد تومان بالغ شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4192