بازار محصولات «نانو» تا 1404 | خدمات دریایی

بازار محصولات «نانو» تا 1404

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: تحلیل جایگاه فناوری نانو در صنایع ایران حاکی از آن است که در حال حاضر هیچ صنعتی در کشور وجود ندارد که متاثر از این فناوری نباشد. از سوی دیگر چشم‌انداز نانو تا سال 1404 نیز نشان می‌دهد بازار داخلی این فناوری رشد فزاینده‌ای را تجربه و به حجم 10 میلیارد دلار خواهد رسید. اما چالش‌ها و مشکلات بهره‌برداری از فناوری نانو در صنعت و محصولات صنعتی کشور چه ابعادی دارد؟ فعالان اقتصادی بر این باورند اگر صاحبان صنعت محصولات خود را به فناوری نانو تجهیز نکنند، بدون شک از چرخه تولید خارج خواهند شد؛ چرا که به اعتقاد آنان نانو بخشی از آینده نیست، بلکه همه آینده است. این در حالی است که فعالان بخش خصوصی معتقدند به رغم سرمایه‌گذاری کلان در استفاده از فناوری نانو در تولید محصولات‌شان، با اقبال خوبی در بازار مواجه نشده‌اند. خصوصی‌ها با طرح این پرسش که چرا تاکنون از حمایت‌های متولیان دولتی فناوری نانو بی نصیب مانده‌اند، رفتار و عملکرد نهادهای دولتی در این خصوص را مورد انتقاد قرار دادند. به اعتقاد فعالان اقتصادی، رفتار بوروکراتیک متولیان دولتی باعث شده آنان نتوانند از امکانات پیش‌بینی شده فناوی نانو بهره‌برداری ببرند.
یازدهمین نشست «کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران» به بررسی فرصت‌های بهره‌برداری از فناوری نانو در صنایع کشور اختصاص داشت. مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری که میهمان ویژه این نشست بود، علاوه بر اینکه به تشریح وضعیت فعلی فناوری نانو در صنایع کشور پرداخت، فهرستی از محصولات با فناوری نانو برای استفاده در صنایع را برای بهره‌برداری فعالان اقتصادی نیز ارائه کرد. به گزارش اتاق تهران، وی «آب و محیط‌زیست»، «سلامت»، «انرژی»، «تجهیزات صنعتی»، «نانو مواد» و «ساخت و ساز» را جزو مهم‌رین حوزه‌های اولویت‌دار فناوری برشمرد. رضا اسدی‌فرد در مورد اهمیت شکل‌گیری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در دهه 1380 گفت: روندهای آینده نشان می‌دهد 80 تا 90 درصد تکنولوژی‌های آینده بر محو نانو خواهد بود. اسدی همچنین تعداد شرکت‌های مجهز به فناوری نانو در کشور را 154 شرکت و تعداد محصولات و تجهیزات مبتنی بر این نوع فناوری‌ها را 376 محصول اعلام کرد. به گفته وی در حال حاضر این محصولات به 47 کشور دنیا صادر می‌شوند. اسدی همچنین در اظهارات خود از راه‌اندازی مرکز نانو ایران-چین برای بازاریابی در پارک فناوری شهر سوژو در چین خبر داد و اظهار کرد: حدود 5 میلیون دلار محصولات و تجهیزات فناوری نانو از طریق همین دفتر به چین صادر شده است. وی در ادامه خطاب به فعالان بخش خصوصی گفت: ستاد می‌تواند این اطلاعات را ارائه کند که در صنعت چه بهره‌ای از فناوری نانو برای ارتقای محصول و افزایش راندمان می‌توان کسب کرد. در واقع ستاد می‌تواند در شناسایی فناوری مناسب و توسعه فناوری نانو در صنعت به شما کمک کند.
دغدغه خصوصی‌ها
اما در این نشست، فعالان بخش خصوصی چه دغدغه‌هایی در زمینه‌ استفاده از فناوری‌های نانو داشتند؟ مسعود شنتیانی، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با بیان اینکه نانو بخشی از آینده نیست؛ بلکه همه آینده است، گفت: اگر صاحبان صنعت به تجهیز محصول خود به فناوری نانو فکر نکنند، از چرخه تولید خارج خواهند شد.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4265