بازار روی خط ثابت | خدمات دریایی

بازار روی خط ثابت

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

عارفه مشایخی: روز گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری در شرایطی اعلام شد که همه محصولات متفق‌القول روندی با ثبات با افزایش ناچیز 1/0 درصدی را دنبال کردند. رصد این بازارها حاکی از آن است که رشد بازار محصولات پلیمری دقیقا به اندازه رشد 1/0 درصدی افزایش بهای ارز مورد محاسبه در این مدت بوده است. به عبارتی تغییرات چندانی را در قیمت‌ها مشاهده نمی‌کنیم و بهای این محصولات تقریبا ثابت اعلام شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد» یکشنبه هفته گذشته بهای دلار 41 هزار و 725 ريال بود و این رقم در روز گذشته به 41 هزار و 770 ريال برای محاسبه قیمت محصولات پلیمری اعلام شد. به گفته تحلیلگران این بازارها چشم‌انداز کاهش تقاضای ارز تجاری و احتمال فشار عرضه از سوی صرافی بهای این ارز شده است.

در طرف دیگر نگاهی به وضعیت قیمتی نفتا هم حاکی از رشد ناچیز این محصول استراتژیک است که بهای این محصول هم به عنوان ماده اولین تعیین قیمت‌های پایه محصولات پلیمری نمی‌تواند تأثیر آنچنانی بر روند قیمت‌ها بگذارد. شاهد این مدعا ارقام منتشر شده برای رشد قیمت‌های نفتا است که نشان از افزایشی 25/0 درصدی طی هفته گذشته دارد. بهای نفتا در لحظه تنظیم این گزارش 576 دلار و 55 سنت گزارش شده است.

برگی از بازار آزاد

رصد بازار آزاد محصولات پتروشیمی حاکی از آن است که این محصولات از ابتدای هفته روندی کاهشی را استارت زده و در ادامه از همین روند پیروی می‌کنند. از جمله مهم‌ترین دلایل این امر انتظار افت قیمت‌های پایه در روز گذشته است؛ به این معنا که عرضه‌کنندگان در بازارهای داخلی به امید کاهش قیمت‌های پایه، بهای بیشتر گریدهای عرضه شده را کاهش دادند. بالا بودن قیمت‌های فعلی از جمله دیگر عوامل کاهش قیمت در بازار آزاد است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان این حوزه، بالا رفتن  مقطعی بهای جهانی محصولات پلیمری قیمت این محصولات را در خصوص برخی از گرید به سقف رسانده و امکان افزایش بیش از این مقدار برای این محصولات عرضه شده در بازار داخلی روندی کاهشی را در پیش گرفته و دنبال می‌کند. البته لا توجه به روند ثباتی که در خصوص قیمت محصولات پایه مشاهده می‌شود، این سناریو تحلیل دور از ذهن نیست و طی هفته‌های گذشته و روز گذشته شاهد افزایش قیمت‌های آنچنانی در بازار جهانی و بازارهای داخلی در این بازارها نبودیم. در مقابل این تحلیل، سناریوی دیگری وجود دارد که از احتمال رشد قیمت‌ها در آینده خبر می‌دهد و بر این اصل استوار است که فنر این افزایش مقطعی و با ثبات در آینده رها می‌شود و با افزایش قیمت محصولات مواجه خواهیم شد. آنها بر این باورند که افزایش بهای نفت که استارت آن ماه‌ها است زده شده، در آینده تأثیر چشمگیری بر بازار محصولات پلیمری خواهد گذاشت. ورود به فصل زمستان و شروع سال جدید میلادی هم از دیگر عواملی است که باعث کاهش تقاضا در بازارهای آزاد و به دنبال آن پایین آمدن قیمت‌ها در این بازارها شده است.

کاهش نقدینگی در بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی ییا تعویق خرید از جمله دیگر عواملی است که می‌تواند بر کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد تأثیر بگذارد.

با توجه به شرایطی که در بخش پایین‌دست پتروشیمی حاکم است و با توجه به بهای مواد اولیه و نحوه عرضه این مواد به ینگاه‌های پایین‌دستی نمی‌توان انتظار داشت که نقدینگی در این بخش از صنعت زیاد باشد و رقم قابل توجهی را به خود اختصاص دهد و این عامل موجب آن می‌شود که می‌توان خرید برای مدیران این واحدها وجود نداشته باشد. در طرف دیگر باید به این نکته توجه کرد که اگر هم این نقدینگی برای برخی از بنگاه‌ها وجود نداشته باشد، این فرضیه وجود دارد تا خرید خود را به تعویق بیندازند به امید اینکه بتوانند در آینده مواد اولیه واحدهای خود را با قیمت‌های پایین‌ترین خریداری کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4230