امکان تولید 107 میلیون خودرو با سنگ‌آهن دپو شده در چین | خدمات دریایی

امکان تولید 107 میلیون خودرو با سنگ‌آهن دپو شده در چین

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

سنگ‌آهن دپو شده در بنادر چین می‌تواند برای تولید فولاد مورد نیاز ساخت 107 میلیون دستگاه خودرو استفاده شود که بیش از سه برابر فروش سالانه خودرو در این کشور است. به گزارش «ایسنا» معامله‌گران می‌گویند با توجه به اینکه بازار فولاد چین پس از رشد سال گذشته نشانه‌های ضعف را بروز داده است، بیش از 150 میلیون تن سنگ‌آهن دپو شده، تهدیدی برای قیمت‌های این ماده خام فولادسازی به شمار می‌رود.
طبق آمار شرکت استیل هوم، حجم واردات سنگ‌آهن در بنادر بزرگ چین تحت تأثیر تقاضای مطلوب برای فولاد و مقابله پکن با آلودگدی در 19 ژانویه به رکورد 154.43 میلیون تن رسید که حدود 30 درصد نسبت به مدت 12 ماهه افزایش داشت و بیشترین میزان از سال 2004 بود.
این میزان سنگ‌آهن برای تولید 97 میلیون تن فولاد کافی است که می‌تواند برای تولید 107 میلیون خودرو مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته یک معامله‌گر سنگ‌آهن مقیم شانگهای، به اندازه‌ای سنگ‌آهن در بنادر وجود دارد که قیمت‌ها را پایین خواهد برد. اگر رشد حجم سنگ‌آهن دپو شده ادامه پیدا کند معامله‌گران ناچار خواهند شد آن را ارزان‌تر بفروشند. حدود 37 درصد از سنگ‌آهن دپو شده در بنادر چین به معامله‌گران و باقی آن به فولادسازان تعلق دارد. هر دو گروه واردات سنگ‌آهن را تا پایان سال 2017 در پی رشد 50 درصدی قیمت‌های داخلی فولاد افزایش دادند. مبارزه چین با آلودگی هوا تقاضا برای سنگ‌آهن مرغوب را به خصوص از استرالیا و برزیل افزایش داده است. با وجود رشد قابل توجه موجودی سنگ‌آهن بنادر چین، قیمت سنگ‌آهن برای تحویل فوری در طول سال 2017 تنها حدود 8 درصد کاهش یافت.
به گفته تحلیلگران، اما با توجه به اینکه انتظار می‌رود محدودیت‌های تولید فولاد تا مارس که محدودیت‌های زمستانی پایان می‌گیرد، برداشته شوند و پیش‌بینی‌ کاهش رشد تقاضای چین برای فولاد در سال 2018 به نظر می‌رسد قیمت‌ها کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد.
بانک باکلیز برآورد کرده که تولید فولاد سالانه چین با توجه به کندی بخش املاک و تغییر اقتصاد از کمیت به کیفیت، از رکورد 831.7 میلیون تن در سال میلادی گذشته به 820 میلیون تن در سال 2018 کاهش خواهد یافت. بهای معاملات آتی فولاد شانگهای نسبت به دسامبر که به بالاترین رکورد در سه ماه گذشته رسیده بود، 4 درصد کاهش یافته است. واردات سنگ‌آهن همچنین در سال 2017 به رکورد 1.075 میلیارد تن افزایش یافته بود و صادرکنندگان استرالیایی و برزیلی بیش از 80 درصد از کل صادرات را به خود اختصاص دادند، اگرچه صادرات از ایران و هند به چین نیز رشد دو رقمی داشت. معامله‌گران می‌گویند عمده سنگ‌آهن دپو شده در بنادر چین سنگ‌آهن نامرغوب است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4250