استراتژی اوپکی در بازار سنگ آهن | خدمات دریایی

استراتژی اوپکی در بازار سنگ آهن

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- سارا جنگروی: هر کسی در هر سطحی از حجم تولید نفت که قرار دارد، رقم تولید و عرضه را در آن رقم «تگه» دارد؛ این توافقی بود که فارغ از پیامده و نتایجی که برای نفت در بر داشتدر یک برهه زمانی سرنوشت مهم‌ترین سوخت فسیلی را تعیین کرد و برای چند دوره نیز تمدید شد تا بتواند مانع از افت قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی شود. این تصمیم به آن دلیل اتخاذ شد تا از فاجعه‌ای که می‌رفت کشورهای تولید کننده نفت را در سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک تهدید کند جلوگیری کرده و حتی به داد کشورهایی مثل روسیه که خارج از توافق اوپک به دلیل اتکای بالا به درآمدهای نفتی چشم به افزایش قیمت نفت دوخته بودند برسد. حال بعد از آنکه این سناریو در مورد قیمت نفت جواب داده و باعث شد در کمتر از یک‌ونیم سال قیمت نفت حدود 60 تا 70 درصد افزایش را تجربه کند. این بار به نظر می‌رسد توافق مشابه در بازاری دیگر و در نقطه دیگری از جهان در حال شکل گیری است که مکانیزمی مشابه دارد و آیا می‌تواند از نظر میزان اثرگذاری نتیجه‌ای همچون بازار نفت بر جای بگذارد؟ در این مورد، البته جای شک و شبهه وجود دارد اما کارشناسان معتقدند این تصمیم حتماً بازار این محصول را نیز به سمت قیمت‌های بالاتر متمایل خواهد ساخت. این محصول سنگ آهن است. ذکر این موضوع از این لحاظ حائز اهمیت است که وضعیت تقریباً مشابهی در خصوص سنگ آهن در سطح جهانی در حال رخ دادن است؛ امیر صباغ صاحب نظر بازارهای جهانی سنگ آهن در این باره می‌گوید: تصمیمات 4 شرکت بزرگ و مطرح تولید کننده سنگ آهن اعم از «واله» برزیل به عنوان اولین و بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده سنگ آهن و سه شرکت «ریوتینتو»، «فورتسکیو» و «بی اچ پی بیلتون» استرالیایی به عنوان مهم‌ترین و اثر گذارترین شرکت‌های تولید کننده سنگ آهن روی بازار جهانی این کامودیتی تاثیر مستقیم و مهمی خواهد گذاشت و به نوعی این جهار شرکت نقش چهار کشور مهم عربستان، ایران، عراق و امارات را در بازار نفت ایفا می‌کنند و اینک در آستانه این توافق قرار گرفته‌اند تا با فریز عرضه و تولید سنگ آهن از افت قیمت بی‌محابا در بازار سنگ آهن جلوگیری کنند.

موریلو فریرا، مدیر عامل شرکت واله به عنوان اولین شرکت تاثیر گذار جهانی در عرضه سنگ آهن در آخرین مصاحبه‌اش یادآور شده است که در حال حاضر شرکت واله برزیلی حدود 60 میلیون تن مازاد ظرفیت تولید دارد. مدیر عامل شرکت واله گفته است میزان 60 میلیون تن مازاد تولیدی که برای سنگ آهن وجود دارد را برای جلوگیری از کاهش قیمت‌های بازار جهانی عرضه نخواهد کرد تا به این ترتیب از افت بیشتر بازار جلوگیری به عمل آورد. وی در ادامه گفته است محدودیت عرضه شرکت واله به شیوه‌ای نخواهد بود که چالش جدیدی برای چهار شرکت قدرتمند در عرضه سگ آهن ایجاد شود، به این دلیل که زمانی که قیمت به میزان زیادی افزایش پیدا کند، عرضه هم به همان نسبت با رشد مواجه خواهد شد و برنامه‌ریزی به گونه‌ای نیست که مانع از عرضه محصول در شرایط رشد قیمت شود. موریلو فریرا گفته است مدیریت عرضه سنگ آهن در این شرکت به عنوان مهم‌ترین بنگاه تولید کننده سنگ آهن به شیوه‌ای خواهد بود که بازه قیمتی این کامودیتی برای تولید کنندگان قابل قبول باشد چنانکه بازه قیمتی قابل قبول و منطقی برای تولید کنندگان و عرضه کنندگان سنگ آهن هم در حال حاضر در دامنه 55 تا 70 دلار است. صباغ در جمع‌بندی موضوع قیمت و عرضه در بازار سنگ آهن و فولاد جهانی ادامه داد: مازاد ظرفیت در این بازار وجود دارد ولی مثل همان کاری که اوپک و کشورهای غیر عضو اوپک در بحث نفت انجام دادند، شرکت‌های سنگ آهنی در حال حاضر در حال مدیریت عرضه محصولاتشان برای عدم بازگشت قیمتی در این بازار هستند. سنگ آهن با مازاد عرضه مواجه است، نگاهی به منحنی کامودیتی شماره 2 نشان می‌دهد که اگر چه قیمت فولاد و سنگ آهن در یک بازه بیش از 10 سال کاملاً به صورت منطبق و همگرا در حال تغییر بوده است، اما در مدت اخیر این همگرایی کمرنگ شده و تا حدی به واگرایی نیز تبدیل شده است که باید گفت می‌تواند به معنای سیگنال بازگشت به سمت تطابق و تعادل در دو بازار باشد. به عبارتی از منظر تکنیکال قطع این ارتباط نشان می‌دهد که فاصله میان قیمت سنگ آهن و فولاد تا یک اندازه مشخصی می‌تواند زیاد شود و پس از رسیدن به سقف این فاصله، این دو کامدیتی با یکدیگر همگرایی پیدا خواهند کرد چنانچه در حال حاضر زمان همگرا شدن فرا رسیده است. در این باره در دو هفته‌ اخیر، سنگ آهن و فولاد یکدیگر را دنبال کرده‌اند، به این معنی که به همان نسبتی که سنگ آهن گران شده، فولاد هم افزایش قیمت داشته است و به همان نسبتی که سنگ آهن کاهش قیمت داشته، فولاد هم ارزان شده است.

با این حال انتظار می رود سنگ آهن از رفتار فولاد تبعیت کند، به این دلیل که پیش‌بینی‌هایی که در خصوص قیمت فولاد وجود دارد افزایشی است، پس در قیمت سنگ آهن نیر انتظار کاهش قیمت وجود ندارد  بلکه سناریوهای قیمتی پیش روی سنگ آهن یا ثبات را نشان می‌دهند یا ثباتی که به سمت افزایش قیمت است. با این حال درباره ثبات قیمتی فعلی باید گفت تمایل بازار به سمت افزایش قیمت در حال حرکت است، به این دلیل که در بنادر چین مازاد عرضه وجود دارد انتظار افزایش قیمت در حال حاضر محدود است. در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که اگر قیمت فولاد باز گردد، به این معنا که فصل زمستان تمام شود و تولید فولاد چین افزایش پیدا کند، در آن زمان است که عرضه با افزایش روبه‌رو خواهد شد و ممکن است قیمت فولاد کاهش پیدا کند و به تبع آن قیمت سنگ آهن نیز کاهش پیدا کند. در این رابطه بعد از رفع محدودیت‌های زمستانی در چین که بعد از آن منجر به افزایش تولید فولاد خواهد شد، تقاضای سنگ آهن به اندازه کمی با رشد مواجه خواهد شد و این تقاضا به «عدم سقوط یکباره سن آهن» کمک خواهد کرد و اگر قرار باشد قیمت کاهش پیدا کند، دچار مرور زمان می‌شود.

هفته گذشته Creditswiss پیش‌بینی قیمت سنگ آهن برای سه ماه اول سال آینده را افزایش داد، به طوری که پیش‌بینی‌هایی که در خصوص قیمت سنگ آهن و فولاد در بازار جهانی وجود دارد نسبت به پیش‌بینی قبلی افزایشی است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4211