پیش‌بینی‌های خاکستری برای سنگ آهن | خدمات دریایی

پیش‌بینی‌های خاکستری برای سنگ آهن

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: سنگ آهن جهانی که از نزدیک 4 ماه قبل روند افزایشی قیمت خود را آغاز کرده، رشد 18 درصدی را در یک ماه گذشته تجربه کرده است. روز جمعه سنگ آهن در بازار وارداتی چین با اینکه فعالیت پایین بود، مجدداً افزایش را از سر گذراند. این در حالی است که سنگ آهن خلوص 62 درصد در این روز 3 دلار در هر تن سی اف آر رسید. در بورس دالیان چین هم قیمت قرارداد ماه مه 2018 معادل1/2 دلار در هرتن رشد کرد که ظاهراً رشد 5/13 دلاری قیمت میلگرد در بورس شانگهای طی یک روز به بازار سنگ آهن کمک شایانی کرده است.

روند افزایشی قیمت سنگ آهن در حالی به وقوع پیوسته است که تقاضای فولاد در چین مساعد نبوده و از سوی دیگر چشم‌انداز این بازار در کوتاه مدت چندان خوش بینانه نیست. هفته گذشته موجودی محصولات فولادی تجار چینی 8/1 درصد رشد داشت و میلگرد 4 درصد افزایش موجودی را تجربه کرد؛ در حالی که از 9 هفته قبل به طور متوالی نزولی بود. با این حال قیمت بیلت در چین در یک هفته تا 15 دلار افت داشته است و تقاضای پایین فولاد در کنار کاهش تولید می تواند مصرف سنگ آهن را پایین‌تر بیاورد.

چهار اثر در بازار سنگ آهن

در ین بین به تحلیل «دنیای اقتصاد»، روند رو به رشد سنگ آهن دلایل و پیش زمینه‌ای زیادی داشته که 4 دلیل عمده در این میان قابل شناسایی است. از مهم‌ترین و اولین دلایلی که می‌توان به آن اشاره کرد، «سیاست‌های زیست محیطی چین و شیفت تقاضای سنگ آهن به آن می‌توان استناد کرد.

عامل دومی که باعث رشد تقاضای سنگ آهن شده است را باید «افزایش قیمت فواد در بازارهای جهانی» دانست، در ین بره زمانی که قیمت فولاد افزایش پیدا می‌کند، انگیزه برای تولید آن هم بیشتر می‌شود و همین عامل روی افزایش تقاضای سنگ هن تاثیر گذار است.

عامل دیگری که باعث رشد قیمت سنگ آهن شده است را شاید بتوان محدودیت‌هایی دانست که در حوزه تولید فولاد و مواد معدنی توسط کشورهایی مختلف دنیا اعمال شده است. این موضوع باعث ایجاد اثرات روانی در بازار سنگ آهن و فولاد شده و میل به افزایش قیمت در این بازارها را تقویت کرده است، این موضوع را می توان از قیمت در بازارهای آتی به روشنی دریافت؛ چرا که قیمت در بازارهای آتی صعودی است و این نشان از یک دید بلند مدت یا میان مدت سرمایه‌گذاران روی افزایش قیمت‌ها دارد. عامل دیگر عرضه‌های معدنی سنگ آهن از سوی شرکت‌های مطرح و مهم جهای است، به طوری که تصمیم گیری این شرکت‌ها در خصوص عرضه سنگ آهن روی روند قیمتی بازار مستقیماً تاثیر گذار است، در این باره باید گفت تصمیمات 4 شرکت بزرگ و مطرح تولید کننده سنگ آهن اعم از «واله» برزیل به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولید کننده سنگ آهن و سه شرکت «ریوتینتو»، «فورتسکیو» و «بی اچ پی بیلتون» استرالیایی به عنوان مهم‌ترین و اثر گذارترین شرکت‌های تولید کننده سنگ آهن روی بازار جهانی این کامودیتی تاثیر مستقیم و مهمی می‌گذارد و به نوعی این چهار شرکت نقش چهار کشور مهم عربستان، ایران، عراق و امارات را در بازار نفت ایفا می‌کنند و در حال حاضر نیز در آستانه این توافق قرار گرفته‌اند. تا با فریز عرضه سنگ آهن از افت قیمت بی محابا در بازار جلوگیری کنند.

در این رابطه سید علیرضا سیاسی‌راد، دبیر کل انجمن سنگ آهن ایرا در ارتباط با روند افزایشی سنگ آهن در سال 2017 به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: آمارها نشان می‌ دهد، در 8 ماه گذشته قیمت سنگ آهن روندی صعودی داشته، این در حالی است که این روند صعودی و بازه تغییرات آن به نسبت کاهش قیمتی که در سال 94 اتفاق افتاد، پایین است.

به گفته وی قیمت در روز جمعه به بالاترین اندازه در 4 ماه اخیر رسیده است که دلیل این افزایش قیمت سنگ آهن همان طور که بارها به آن اشاره شده است را باید در «سیاست‌های زیست محیطی چین» دانست؛ موضوعی که در ادامه، بحث بهبود و بالا بردن عیار سنگ آهن را در پی داشته است؛ در این باره سنگ آهن‌های با عیار بالاتر تقاضای بیشتری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در مقاطعی ذخیره سنگ آهن در بنادر چین کاهش پیدا کرد که این موضوع عمدتاً به سیاست‌های چین در حوزه تولید و تقاضای سنگ آهن بر می‌گردد.

سیاسی‌راد در خصوص پیش‌بینی قیمت در بازار سنگ آهن جهانی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: درباره قیمت سنگ آهن پیش‌بینی‌های متفاوتی اعم از خوش بینانه و بدبینانه‌ وجود دارد، به طوری که «گلدمن ساکس» در مورد افزایش قیمت سنگ آهن گفته است که این روند ادامه دار نخواهد بود و متوقف خواهد شد و حتی قیمت 50 دلار را هم برای این کامودیتی پیش‌بینی کرده است.

 بنابراین از این نگاه روند افزایش قیمت سنگ‌آهن را نمی‌توان دنباله‌دار دید، بلکه این روند متوقف خواهد شد. به گفته وی برخی دیگر از تحلیل‌ها نیز می‌گویند قیمت در محدوده متعادلی بین 65 تا 75 دلار خواهد ماند، به این دلیل که بعد از رکوردی که در خصوص سنگ آهن در بازار داخلی ایران در سال 94 به وقوع پیوست، همه خود را با شرایط بازار تطبیق داده‌اند و به نظر می‌رسد که اتفاق بر جسته‌ای در این بازار رخ نخواهد داد.

وی افزود: بحث کاهش تقاضای جهانی فولاد به ویژه به دلیل فشار دولت چین منجر به کاهش تولید فولاد در چین شده است، خیلی‌ها بر این باور بوده اند که با کاهش تقاضا قیمت افت خواهد کرد و مازاد عرضه وجود خواهد داشت، با این حال به نظر می‌رسد بزرگان بازار و همین طور تحولاتی که در چند وقت اخیر رخ داده، روی قیمت تعادلی حدود 70 دلار تاثیر گذاشته و به نظر می‌رسد توافق‌ها به سمت این قیمت سوق پیدا خواهد کرد. سیاسی‌راد در ادامه با اشاره به این موضوع که افزایش قیمت فولاد جهانی در حالی است که این موضوع متاثر از کاهش تقاضای چین است، گفت: زمانی که عرضه کاهش پیدا می‌کند.

تولید فولاد چین در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده، به طوری که این کشور به میزان حدوداً 150 میلیون تن تولید فولاد را کاهش داده است و این روند احتمالاً ادامه‌دار خواهد بود به گفته دبیر کل انجمن سنگ آهن ادامه‌دار بودن این روند، قیمت فولاد را افزایش خواهد داد که این موضوع روی قیمت سنگ آهن موثر خواهد بود و قیمت سنگ آهن را در میان مدت و بلند مدت بهبود خواهد داد؛ البته این بهبود به نوعی نخواهد بود که قیمت به سا‌های قبل باز گردد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4223