ورود بیت‌کوین به ETFها | خدمات دریایی

ورود بیت‌کوین به ETFها

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: پنجمین در خواست رسمی برای اضافه شدن بیت‌کوین به سبد صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETFs)، منجر به تشکیل پرونده‌ای با همین موضوع در بورس نیویورک شد. در صورتی که هیات قانون گذار بازار سهام نیویورک، به ورود بیت‌کوین چراغ سبز نشان دهد، قیمت ارزهای دیجیتالی با جهش موقتی مواجه می‌شوند؛ اما در آینده‌ این روند معکوس خواهد شد. برخی از کارشناسان ورود بیت‌کوین به وال استریت را یساستی در جهت افزایش کنترل پذیری این پدیده خطاب می‌کنند.

بازار جهانی روز گذشته، با تغییر چندانی همراه نبود؛ جرا که رویداد اثرگذاری در این روز گزارش نشد. تنها عاملی که روند بازار دیروز را شکل داد. به رفتار معامله‌گران دربازارها مربوط می‌شد.بازیگران فعال در بازارها به دنبال سودگیری، طلای خود را به فروش می‌رساندند و دلار را به امید رشد آتی آن می‌خریدند.

پرونده بیت‌کوین در نیویورک باز شد!

هیات سیاست‌گذار بازار سهام نیویورک پنجمین در خواست مجوز افزودن بیت‌کوین به سبد سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETFها را دریافت کرد. این هیات، درخواست مجوز استفاده از بیت کوین در توسط ETFها را در پرونده کاری خود قرار داد.

ETFها، صندوق‌های قابل معامله‌ای هستند که روی انواع دارایی‌ها با تسهیم متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند. استفاده از این نوع صندوق‌ها کارمزد کمتری نسبت به کارگزاری‌های معمول بورس دارد و شفافیت عملکرد این صندوق‌ها بیش از رقبای دیگر است. نحوه سرمایه‌گذاری، سود و زیان، دارایی‌های هدف و گزارش روزانه از جمله محاسن ETFها است. با این اوصاف، پس از استقرار معاملات آتی در بورس، ورود ارزهای رمزنهاد به این صندوق‌ها، جزو تأثیرگذارترین رویدادهای بازار ارزهای رمزنهاد خواهد بود. تأثیر این ورود احتمالی به دو شکل در دو بازه زمانی قابل بررسی است. در صورت تحقق این امر در بازه اول، بازار ارزهای دیجیتالی به دلیل افزایش مقبولیت تقویت خواهند شد؛ اما در بازه زمانی دوم اتفاق پیچیده‌تری در ظرف بروز قرار خواهد گرفت. ورود بیت‌کوین به بازار آتی و صندوق‌ها قابل معامله در بورس، به نوعی از قدرت دارندگان این ارز دیجیتالی می‌کاهد و امکان ایجاد روندهای غیرقابل پیش‌بینی را از این افراد خواهد گرفت. در واقع، برخی از کارشناسان، استقبال وال‌استریت از بیت‌کوین را به منظور افزایش کنترل‌پذیری این پدیده می‌دانند؛ بنابراین بازه زمانی ثانویه می‌تواند به کاهش قیمت این ارز منتهی شود.

توقف فروش ممتد دلار؟

شاخص دلار پس از 3 هفته عقبگرد متوالی، صبح دیروز موقتا بر سبد شش گانه ارزهای رایج دنیا غلبه کرد. این شاخص تا پایان هفته گذشته زیر مرز 92 واحدی ثبت شده بود؛ اما دیروز توانست به بالای این مرز صعود کند. علاوه بر دلایل  بنیادی که متوجه نااطمینانی‌های سیاسی- اقتصادی هستند، یک عامل دیگر نیز به تضعیف شاخص دلار در طول سه هفته گذشته مربوط می‌شد. این عامل، رفتار معامله‌گران فعال در بازار جهانی ارز بود. سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی که از طرق مختلف در بازار ارزی فعالیت می‌کردند، در طول 3 هفته با اتخاذ موقعیت فروش، دلار را کاهشی کرده بودند. در معاملات این 3 هفته، جفت ارزهایی که مبادله آنها به دلار آمریکا وابسته بود، در بازار ریخته می‌شدند و عرضه اسکناس آمریکایی از تقاضای آن پیشی گرفته بود. رفتار معامله‌گران، شاخص دلار را با 21 روز کاهشی مواجه کرده بود که البته دیروز این روند به سود دلار معکوس شد. معامله‌گران روز گذشته، پایان ضعف شاخص دلار را حدس زده بودند و آغاز به خرید دلار کردند تا بتوانند در کوتاه‌مدت(چند روز آینده) از این بازار سود لازم را کسب کنند؛ البته افزایش تقاضا برای دلار آمریکا به اندازه‌ای که امکان عقبگرد مجدد دلار آمریکا به اندازه‌ای که امکان عقبگرد مجدد دلار را از میان ببرد به وقوع نپیوسته بود. اونس طلا که از دید برخی معامله‌گران رشد کافی خود را تجربه کرده بود، با صف فروشندگان در بازار مواجه شد و صبح دیروز نزدیک به 4 دلار از قیمت 1319 دلاری عقب نشست. با این حال، پس از آنکه حجم فروشندگان تا ظهر دوشنبه کاهش یافت، اونس تقویت شد. فلز زرد تا ساعت 8 دیشب توانست بخش ضرر صبحگاهی خود را جبران کند و به بالای قیمت 1318 دلاری بازگردد

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4237