هفته 5/1 درصدی بازار سهام | خدمات دریایی

هفته 1/5 درصدی بازار سهام

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- همایون دارابی: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با رشد 1/5 درصدی مواجه شد. به این ترتیب بازدهی سهام از ابتدای سال جاری به 15/9 درصد رسید.

رشد قابل ملاحظه‌ قیمت‌ها طی معاملات هفته گذشته، نماگر اصلی بازار سهام را در سطح 89 هزار و 339 واحدی قرار داد. به این ترتیب فاصله شاخص کل تا فتح قله تاریخی به کمتر از 200 واحد رسید. از دیدگاه کارشناسان، بازار سهام با جریان نقدینگی تازه‌ای مواجه شده است که احتمالا ناشی از افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران متعاقب کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی است.

از دیدگاه کارشناسان، افزایش نرخ دلار و همچنین افزایش بهای مواد خام به ویژه نفت خام و فلزات موجب افزایش امیدواری‌ها به رشد سودآوری شرکت‌ها به ویژه کالایی‌ها شده است. هرچند در شرایط کنونی مهم‌ترین نگرانی معامله‌گران موضوعات سیاسی و همچنین بحث‌های مرتبط با لایححه بودجه کل کشور است اما به نظر می‌رسد با پایداری بازار و رشد بیشتر شاخص کل امکان بروز بازدهی مناسب در چندماه باقی مانده سال جاری دور از ذهن نباشد. در بازار سهام هفته گذشته پالایشگاه‌ها و گروه فولادی- معدنی با صعود قیمت‌ها مواججه شدند، این اتفاقق موجب افزایش امیدواری‌های بازار شد. در مهم‌ترین بحث‌ هفته‌های گذشته  در گروه پالایشی شایعات در مورد دریافت یا عدم دریافت نرخ‌های جدید فروش فرآورده‌های نفتی و خرید نفت خام مطرح بود که در این زمینه لازم است شفاف‌سازی بیشتری صورت گیرد.

در گروه بانکی همچنین بانک سینا مجوز برگزاری مجمع از بانک مرکزی را گرفت به شرطی که به دلیل پوشش ذخایر بیش از 20 درصد سود تقسیم نشود.

در گروه چوب و کاغذ، شرکت فیبر ایران با سرمایه 10 میلیارد تومانی در حالی برای فروش دو خط تولید فیبر با چگالی بالا برای بار سوم و همچنین فروش بخشی از ماشین‌آلات، آهن‌آلات و ضایعات برای بار دوم اقدامس به انتشار مزایده کرده که با قیمت 5227 ريالی هر سهم با صف خرید روبه‌رو شد.

بر این اساس، با توجه به پایین بودن قیمت پیشنهادی دو مزایده برگزار شده در 10 آبان سال جاری، مزایده‌‌های مذکور بدون برنده اعلام شد، به این ترتیب این دو مزایده در صورت تحقق کامل فروش و همچنین لحاظ تأثیرات آن در بودجه سال جاری، پیش‌بینی عملکرد دارای تعدیل با اهمیت نخواهد بود.

در گروهه هلدینگی نیز سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در خصوص خرید یا فروش با اهمیت دارایی‌ها، توثیق یا فک رهن بخش قابل توجهی از آنها دست به شفاف‌سازی زد.

از این رو، «وبانک» یک هزار و 625 میلیارد تومانی در راستای اجرای تصمیمات هیات‌مدیره در مزایده‌ای اقدام به واگذاری 3 دانگ مشاع از 6 دانگ عرصه، مستحدثات و منافع ملک در جریان ساخت متعلق به این شرکت واقع در خیابان بخارست کرده است.

ملک مذکور در سرفصل سرمایه‌گذاری در املاک ترازنامه این شرکت بورسی با قیمت تمام شده و ارزش دفتری 119/1 میلیارد تومان است، بنابراین با فرض واگذارری با حداقل قیمت پایه مزایده معادل 122/5 میلیارد تومان، سود ناشی از واگذاری حدود 3/4 میلیارد تومان  برآورد می‌شود. در حال حاضر آثار مالی اطلاعات افشا شده مشخص نیست و نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

در گروه کامپیوتری شرکت همکاران سیستم در خصوص واگذاری نرم‌افزارهای سپیدار و دشت به شرکت سپیدار سیستم(شرکت فرعی) و تأثیر آن بر سود هر سهم سال مالیی 96 اقدام به شفاف‌سازی کرد. شرکت سپیدار سیستم آسیا یکی از 29 شرکت زیرمجموعه همکاران سیستمم بوده که در سال 87 تاسیس شد و مسئولیت فروش و استقرار و پشتیبانی محصولات این شرکت بورسی با استفاده از شبکه گسترده‌ای از نمایندگان در قالب نرم‌افزارهای سپیدار و دشت را بر عهده دارد.

«سیستم» در نظر دارد با ورود شرکت سپیدار سیستم آسیا به فرابورس در جهت افزایش اعتبار و توسعه بازار شرکت‌های کوچک و اصناف گام بردارد که براساس الزامات هیات پذیرش فرابورس باید شرکت بر دارایی‌های اصلی حق مالکیت داشته و تداوم فعالیت آن ریسک نداشته باشد. همچنین مدیران شرکت در تصمیم‌گیری‌های عملیاتی استقلال داشته و درآمد و هزینه به شرکت زیرمجموعه وابستگی نداشته باشد. در گروه ساختمانی نیز گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص آثار ملی خرید سهام شرکت زیرساخت و توسعه سرمایه‌گذاری مهر و ماه توضیحاتی داد.

این شرکت فرابورسی در 14 شهریور سال جاری اقدام به خرید 20 درصد از سهام شرکت مزبور به مبلغ بیش از 10/3 میلیارد تومان به صورت تهاتر حساب با شرکت نگین اقتصاادی گردشگری ایرانیان کرده است. عمده فعالیت شرکت مهر و ماه در قالب سه طرح مختلف شامل هتل‌های قصرالجنان (در حال بهره‌برداری)، هتل بین‌المللی کوثر(در حال ساخت) واقع در شهر نجف و هتل بین‌المللی 4 ستاره قمر الطف (در مرحله خرید زمین) واقع در کربلا است که با توجه به زمان ساخت و بهره‌برداری هتل‌های مزبور، خرید سرمایه‌گذاری مربوطه هیچ آثار درآمدی در سا مالی منتهی به آذر سال جاری و همچنین پیش‌بینی بودجه منتهی به آذر سال آینده ندارد.

در گروه لاستیکی شرکت کویر تایر اولین پیش‌بینی سال مالی منتهی به 30 آذر 97 را مبلغ 522 ريال سود به ازای هر سهم اعلام کرده است. این گزارش 21 درصد کاهش سود نسبت به سال مالی 96 را در خود دارد.

در گروه دارویی غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تغییر قیمت داروها براساس نرخ تورم است و آخرین نرخ تورم در کشور نیز 9 درصد افزایش اعلام شده که افزایش قیمت داروها براساس این نرخ از نیمه دوم امسال آغاز شده و تاکنون 3 درصد افزایش اعمال شده است. همچنین سقف افزایش قیمت داروها 9  درصد است که تاکنون 3 درصد اعمال شده و تا پایان سال ممکن است به 9 درصد برسد. وی خاطرنشان کرد: دوشنبه همین هفته، جلسه تغییر قیمت برگزار شد و براساس آن، قیمت 15 قلم دارو تغییر کرد.

در گروه غذایی قند پیرانشهر یک تعدیل زودهنگام را اعلام کرد. این شرکت 729 ريال پیش‌بینی سود به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به 31 تیر 97 اعلام کرده است که 17 درصد تعدیل مثبت نسبت به پیش‌بینی قبلی خود را در خود دارد.

در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات(با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 282 میلیارد تومان و 270 میلیارد تومان در فرابورس بالغ شد. با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات در بورس با رشد 29 درصدی به 991 میلیارد تومان بالغ شد(با وجود یک روز تعطیلی نسبت به هفته ماقبل). شاخص کل نیز در کل هفته رشد 1/5 درصدی را ثبت کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4201