هفته احتیاطی معاملات سهام | خدمات دریایی

هفته احتیاطی معاملات سهام

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته یک چهره متعادل و توام با احتیاط را نشان داد تا در نهایت 257 واحد (معادل 3/0 درصد) رشد را تجربه کند.

هفته گذشته بازار سهام با آرامش نتوانست در شرایط انتظار بازار برای اعلام موضع آمریکا در مورد برجام منجر به تقویت تقاضا شود از دیدگاه کارشناسان موضع گیری آمریکا ابهام مهم پیش روی بازار است و رفع آن می‌تواند بازار را مجدداً به مسیر صعودی باز گرداند. از دیدگاه این کارشناسان بازار سهام به دلیل رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و همچنین افزایش ارزش دلار می‌تواند رشد دوباره‌ای را تجربه کند، به ویژه آنکه بازارهای جهانی رشد سودآوری را در سه ماه آخر برای بیشتر شرکت‌های بورسی تضمین کرده است. در بازار جهانی بهای هر بشکه نفت برنت به کانال 69 دلار وارد شده استو احتمال صعود آن تا رکورد کم سابقه 70 دلار وجود دارد. بهای نفت مدت‌هاست این سطح را لمس نکرده است. در بازار فلزات رکورد شکنی 10 ساله فلز روی همچنان جالب توجه است. بهای روی در مرز 3 هزار و 400 دلار قرار داد و بهای دو فلز مس و سرب نیز به ترتیب 7 هزار و 144 دلار و 2 هزار و 559 دلار گزارش شده است.

در این شرایط روز چهارشنبه بازار سهام با تعادل نسبی شاهد رشد 36 واحدی شاخص کل بود تا شاخص در پایان معاملات به رقم 96 هزار و 186 واحد برسد. شاخص کل هم وزن اما با کاهش 4 واحدی به 17 هزار و 304 واحد رسید.

در بازار روز چهارشنبه وعده وزیر اقتصاد در شامگاه روز سه شنبه مبنی بر شروع خرید جبرانی سهام کنتور سازی ایران محقق شد و در پایان ساعت معاملاتی سهامداران مجاز به فروش سهام کنتورسازی ایران شدند.

بر همین اساس و با تصویب شورای عالی بورس مبنی بر اجازه انجام معاملات در خارج از ساعات معاملاتی برای اشخاص حقیقی دارنده سهام شرکت کنتورسازی ایران، از روز چهارشنبه به مدت 5 روز کاری امکان استفاده از این شرایط فراهم شد. به طوری که دارندگان سهام تا 20 هزار سهم می‌توانند حداکثر تا دو هزار سهم خود را به قیمت 21075 ریال ب سهامدار عمده واگذار کنند، همچنین سهامداران بیش از 20 هزار سهم نیز می‌توانند حداکثر 10 درصد از موجودی سهام خود را بر اساس قیمت مذکور واگذار کنند. در اطلاعیه سازمان بورس عنوان شده نوع سفارش و فروش از نظر اعتبار زمانی، سفارش بدون محدودیت زمانی است.

در گروه معدنی نماد معاملاتی شرکت فرآوری زغال سنگ پرورده طبس به دلیل عدم افشای به موقع اطلاعات با اهمیت موضع ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان متوقف و تعلیق شد. در کنار نماد «کپرور» نماد «کطبس» نیز با اتکا به مجوز افزایش نرخ 13 درصدی افزایش بهای زغال سنگ توانست تعدیل 62 درصدی سود هر سهم را اعلام کند. بر همین حساب نگین طبس سود هر سهم خود را از 241 ریال به 391 ریال اعلام کرد. در این گروه رئیس انجمن زغال سنگ ایران گفت: نشست کمیته پشتیبانی زغال سنگ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویب کرد که قیمت کنسانتره از هر تن 450 به 510 هزار تومان برای نیمه دوم 1396 افزایش یابد.

محمد مجتهدزاده به «ایرنا» گفت: کمیته مزبور شامگاه سه‌شنبه با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، جعفر سرقینی معاون امور معاون امورمعادن و صنایع معدنی و مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو در وزارتخانه تشکیل شد و ایجاد چهار مرکز هماهنگی، امداد، ایمنی و نجات در مناطق زغال سنگ خیز طبس، کرمان، البرزهای شرقی و مرکزی را مصوب ساخت.

وی تصریح کرد: تعیین نرخ زغال سنگ برای سال‌های بعد بر اساس بررسی های فنی و اقتصادی صورت خواهد گرفت.

رئیس هیات مدیره انجمن زغال سنگ ایران خاطر نشان کرد: اکنون که شرکت ذوب آهن اصفهان مصرف کننده انحصاری زغال سنگ تولیدی کشور محسوب می‌شود. در واقع مشکل تولید کنندگان این بخش است، بنابراین یک تعامل سه جانبه بین دولت، تولید کننده و مصرف کننده کماکان باید حفظ شود.

در گروه فلزی فرمول جدید قیمت آهن اسفنجی اعلام شد که بر اساس آن قیمت آن حداکثر به 50 درصد فروش نقدی شمش فولاد خوزستان تعیین شده است.

در گروه بازرگانی قاسم ایران در گزارشی از قصد خود برای فروش یک قطعه زمین 2 هزار و 200 متری در مهر شهر کرج و 2 باب مغازه در شهر بندر عباس خبر داد.

در گروه حمل‌ونقل شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا بعد از توقف 60 دقیقه‌ای نماد از افزایش 5/18 درصدی سود خبر داد دریایی سینا دلیل این رشد سود ناشی از افزایش عملیات عنوان کرده است. در بازار پایه روز چهارشنبه اولین معاملات نماد سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج فارس مجدداً با حواشی همراه بود و تعداد معدودی سرمایه‌گذار بخش عمده 2 میلیون سهم عرضه شده این شرکت را در نرخ 151 تومان خریداری کردند. این معاملات در شرایطی رخ داد که بازار در انتظار نرخ‌های نزدیک یک هزار ریال بود. در گروه کانی غیر فلزی بازگشایی نماد شیشه همدان بعد از افزایش سرمایه از 288 میلیارد ریال به یک هزار و 152 ریال با جهش اولیه قیمت همراه شد پس از ابطال بازگشایی نماد در نزدیک 95 درصد مثبت این نماد سرانجام با 5/16 درصد رشد بازگشایی شد.

در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت و متعادل بود که شاهد معاملات خرد 123 میلیارد تومانی در بورس و 98 میلیارد تومان در فرابورس معامله شد. با این کارنامه در کل ارزش معاملات خرد سهام به حدود 587 میلیارد تومان رسید. شاخص نیز در کل هفته با رشد 257 واحدی همراه شد تا بازدهی بازار در سال جاری به 25 درصد برسد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4240