هشدارهای تعرفه‌ای در بازار فولاد جهان| خدمات دریایی psdarya

هشدارهای تعرفه‌ای در بازار فولاد جهان

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

ایفنا: بازارهای جهانی فولاد در شرایط نسبتاً ثابت قرار دارد به طوری که متاثر از تعطیلات عید فوریه در چین معاملات حالت راکدی به خود گرفته است، با این حال در طرف دیگر اتفاقاتی در شرف وقوع است که جنگ تجاری بین آمریکا و چین و شکایت کره جنوبی از آمریکا برای اتخاذ سیاست‌های آنتی دامپینگ علیه این کشور یکی از این موارد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد آمریکا به دنبال اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه علیه برخی قدرت‌های اقتصادی آسیایی است و این موضوع ممکن ممکن است جنگ تجاری بین این کشورها به راه بیندازد.

هشدار یوروفر به ترامپ، جنگ تجاری راه نیندازید

در این بین انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپا به ریاست جمهوری آمریکا هشدار داده که بهتر است به پیشنهادهای وزارت بازرگانی آمریکا در رابطه با گزارش مربوط به اعمال تعرفه‌های جدید (سکشن 232) عمل نکند. هفته گذشته ترامپ با اعضای کنگره جلسه‌ای داشته تا در مورد راهکارهای پیش‌رو در رابطه با این گزارش گفت‌وگو کند. وی تا اواسط آوریل فرصت دارد تا تصمیم نهایی خود را در این مورد اعلام کند، باید دید ترامپ تصمیم می‌گیرد تعرفه‌هایی سنگین برای واردات برخی کالاها به ویژه فولاد و آلومینیوم بر تعدادی از کشورها اعمال کند یا نه.

حال یوروفر معتقد است هر اقدام آمریکا در این رابطه تاثیری مستقیم بر صنعت فولاد اروپا خواهد گذاشت چرا که موجب می‌شود موجی از محصولات فولادی که قبلاً مقصدشان آمریکا بود به بازار اروپا وارد شود. در نتیجه اتحادیه اروپا هم مجبور می‌شود از خودش محافظت کند و به این ترتیب یک جنگ جهانی تجاری راه می‌افتد که بهبود شکننده‌ای که اخیراً در صنعت فولاد شاهد بودیم را دچار چالش می‌کند.

 از طرفی صنعت فولاد اروپا سالیان سال عرضه کننده قابل اطمینانی برای محصولات فولادی با کیفیت بالا به آمریکا بوده و در 11 ماه سال 2017 تنها حدود 3 میلیون تن فولاد به این کشور صادر کرده است. آمریکا و اروپا شرکایی نزدیک و متحد یکدیگر در ناتو هستند و هر محدودیتی بر واردات فولاد از اروپا می‌تواند به این شرکت خدشه وارد کند.

این در حالی است که عمده نگرانی‌ها متوجه چین خواهد بود. رشد اقتصاد چین در سال 2017 به 9/6 درصد افزایش یافت که این به لطف صادرات بیشتر است.

صادرات فولاد چین در ماه ژانویه مستقیماً کاهش یافت که نشان می‌دهد که تقاضای داخلی آن بسیار قوی است. بخش زیرساخت اکنون بیش از 20 درصد کل سرمایه‌گذاری چین را تشکیل می‌دهد که یک رکورد محسوب می‌شود.

هشدار چین به آمریکا در خصوص اعمال تحریم‌های تجاری سخت در حوزه صادرات آلومینیوم و فولاد قرار بگیرد، تدابیر لازم را برای محافظت از منافعش اتخاذ خواهد کرد.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه به مقام‌های این کشور توصیه کرد نرخ تعرفه سنگین برای چین و دیگر کشورها با هدف مهار عرضه بیش از تقاضای آلومنیوم و فولاد در سطح جهان اعمال کنند. این وزارتخانه در گزارشی برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدام به تشریح مجموعه‌ای از گزینه‌های ممکن برای آمریکا با هدف مقابله با این روند کرده است.

این اقدام می‌تواند فرصتی برای دونالد ترامپ به منظور تبلیغ برای رویکرد «اول آمریکا» باشد و او قرار است ماه آینده میلادی در این خصوص تصمیمش را بگیرد اما از طرف دیگر نگرانی‌ها در مورد بالا گرفتن یک جنگ تجاری میان دو اقتصاد اول جهان را افزایش می‌دهد. در این گزارش آمریکا به نگرانی‌ها در مورد تاثیر تولید انبوه چین بر منافع امنیت ملی و دفاعی آمریکا اشاره شده اما وانگ چنین نگرانی‌هایی را وارد نمی‌داند.

او اظهار کرد: یافته‌های این تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا بی پایه و اساس  بوده و از واقعیت به دور هستند. واشنگتن نباید آنقدر راحت به بهانه امنیت ملی اقدام به اعمال تدابیر محدودیت‌آمیز کند و این صرفاً یک فرمول مبهم است که به آسانی می‌تواند منجر به سوء استفاده شود.

این در حالی است که چین تولید کننده بالغ بر نیمی از فولاد جهان است هر چند که تنها کمتر از 2 درصد آن به آمریکا صادر می‌کند.

کاهش بازار میلگرد اروپا

بازار میلگرد جنوب اروپا اخیراً افت قیمت‌هایی را تجربه کرده و نسبت به اوایل فوریه تا 20 یورو کاهش قیمت داشته و نسبت به اوج قیمت‌های مشاهده شده در ژانویه نیز 40 تا 50 یورو ارزان‌تر شده است. به گزارش فولاد ایران علت اصلی افت قیمت قراضه در بازار داخلی این کشور بوده که 20 تا 30 یورو کاهش قیمت ماهانه داشته است. البته چون بازار قراضه ترکیه صعودی بوده و بیلت سی‌ای‌اس نیز بالا رفته، بدون شک هفته‌های آتی بر بازار ایتالیا نیز اثر مثبت خواهد داشت.

قیمت پایه میلگرد در بازار داخلی ایتالیا از اوج 270 یورو در هر تن درب کارخانه در ژانویه به 220 تا 330 یورو در هر تن رسیده است. به این ترتیب با اضافه کردن سایر هزینه‌ها قیمت نهایی معاملات فعلی بین 480 تا 490 یورو در هر تن شده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4274‌