نوسان قیمت آلومینیوم ادامه دارد | خدمات دریایی

نوسان قیمت آلومینیوم ادامه دارد

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

اخبار فلزات طی هفته گذشته قیمت هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن به حدود یک هزار و 992 دلار افت کرد که کمترین میزان آن از هفته دوم آگوست 2017 به بعد بود در مجموع این فلز هفته گذشته را با میانگین قیمتی 2009 دلار به ازای هر تن سپری کرد که نسبت به یک هفته پیش از آن، افت 0/73 درصدی داشت.

در هفته گذشته قیمت آلومینیوم به روند اصلاحی خود از هفته‌های پیشین ادامه داد. این در حالی است که با وجود اینکه موجودی انبارهای آلومینیوم طی هفته گذشته با رشد همراه بود قیمت آلومینیوم پس از نزدیک شدن به سطح حمایتی در هفته گذشته روند صعودی به خود گرفت.

در روز دوشنبه، 11 دسامبر، قیمت هر تن آلومینیوم با وجود افت ارزش دلار نسبت به روز جمعه کاهش جزئی داشت. در این روز به موجودی انبارهای آلومینیوم، 2/9 هزار تن اضافه شد که از عوامل تضعیف کننده قیمت بود. از مهم‌ترین عوامل در بازار طی ای روز، می‌توان به انتشار آمار تورم مصرف کننده در چین طی ماه نوامبر در روز جمعه اشاره کرد که نسبت به ماه پیش‌تر، مقدار کمتر را نشان می‌داد. همچنین نزدیک شدن آلومینیوم به سطح حمایتی 1990 دلار بر تن در این روز سبب شد تا در روزهای بعد قیمت آلومینیوم روند روبه رشد را سپری کند.

به این ترتیب در روز سه‌شنبه، 12 دسامبر، با رشد خوب 0/6 درصدی همراه شد و به سطح 2004 دلار به ازای هر تن رسید. از اصلی‌ترین عوامل رشد قیمت آلومینیوم  در کنار بسیاری از فلزات پایه، افزایش تسهیلات عرضه شده در چین طی ماه نوامبر بود که بیش از مقدار مورد انتظار بود؛ بنا به اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی چین، در ماه نوامبر در مجموع بالغ بر 12/1تریلیون یوآن (معادل تقریباً 168 میلیارد دلار) بیشتر از مقدار مورد انتظار بود. در این روز همچنین 9/5 هزار تن به موجودی انبارها نیز اضافه شد.

در روز چهارشنبه، 13 دسامبر، قیمت هر تن آلومینیوم، با افت همراه شد و به سطح هزار و 997 دلار به ازای هر تن سقوط کرد. البته در این افزایش 6/4 هزار تنی موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نیز به این افت قیمتی کمک کرد. در این روز به دلیل عقب نشینی سرمایه‌گذاران از بازار که بابت نگرانی‌ها از کاهش نرخ مصوب بهره از سوی کمیته فدرال بازار باز (یکی از زیر مجموعه‌های فدرال رزرو) ممکن بود اتخاذ شود، بازار اکثر فلزات پایه شاهد افت قیمت بود؛ گرچه طی این روز بنا به گزارش بلومبرگ گمانه‌زنی‌هایی از افزایش نرخ بهره در بازار وجود داشت. ولی سرمایه گذاران برای به حداقل رساندن ریسک، از بازار عقب‌ نشینی کردند  و با بسته شدن موقعیت‌های خرید بازار، قیمت فلزات پایه از جمله آلومینیوم کاهش یافت.

اما پس از اتمام جلسات کمیته فدرال بازار باز و نهایی شدن افزایش نرخ بهره، قیمت فلزات پایه روند صعودی را طی کردند؛ بر همین اساس، قیمت هر تن آلومینیوم در روزهای پنج‌شنبه و جمعه، مجموعاً با رشد 1/9 درصدی همراه شد و به سطح 2 هزار و 36 دلار به ازای هر تن رسید. بنا به گزارش‌های کمیته فدرال بازار باز در روز چهارشنبه، چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده روشن و مثبت ارزیابی شد که در آن علاوه بر بهبود شاخص تولید ناخالص داخلی، انتظار می‌رود. نرخ تورم در زیر مقدار هدف 2 درصد ادامه یابد.

در حال حاضر که روند تغییرات قیمت آلومینیوم در بازار از قید عوامل بنیادین خارج شده، انتظار می‌رود که هفته‌های پایانی سال مطابق تغییرات ارزش دلار و آمار اقتصادی طی شود و اقتصادهای برتر جهان از جمله ایالات متحده و چین تعیین کننده اصلی قیمت آلومینیوم باشند. از همین رو، احتمالاً قیمت هر تن آلومینیوم در نزدیکی سطح حمایتی نوسان می‌کند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4218