مختصات جهانی فولاد ایران در 2018 | خدمات دریایی

مختصات جهانی فولاد ایران در 2018

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: حجم تقاضای سنگ آهن چین در منطقه و در سال پیش‌رو چه وضعیتی خواهد داشت؟ تاثیرپذیری و به گونه‌ای وابسته بودن اقتصاد فولاد ایران به بازار مهم چین همواره مورد بحث فعالان بوده است. به طور که در این زمینه انتشار هر گزارشی درخصوص بازار فولاد ایران باید با نیم نگاهی به بازارهای بین‌المللی از جمله چین همراه باشد؛ در این باره «رشد 20 درصدی افزایش صادرات» در زمینه فولاد ایران، سیگنال روند فزاینده حضور در بازارهای بین‌‌المللی را به وضوح شناسایی کرده و ایران را در مسیر تجربه این مهم قرار داده است. کیوان پورشب فعال و کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادی ایران در سال جاری همچنان کاهش تقاضای داخلی را از سر خواهد گذارند. در این باره با استناد به منابع معتبری مانند «پلتس» پیش‌بینی می‌شود همچنان رکوردی که در حوزه ساخت وساز و به طور کلی عمران بر فضای کشور حاکم است ادامه پیدا کند و سال 2018 همچنان با کاهش تقاضای داخلی رو به رو باشیم.
وی با اشاره به این موضوع که ایران ظرفیت اسمی تولید میلگرد 20 میلیون تن است توضیح داد: پیش‌بینی می‌شود در سال 2018 از مجموع این مقدار بیش از 70 تا 80 درصد صادر شود.
پورشب ضم اشاره به اشتیاق کشور و مسوولان وزارت صنعت و به ویژه ایمیدرو به افزایش تولید و توسعه تولیدات فولاد در شرایط پساتحریم گفت: افق تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 2025 برای تبدیل شدن به 10 کشور برتر فولادسازی در دنیا از موضوعات مهمی است که به آن دست پیدا خواهیم کرد. چرا که این اراده از سوی دولتمردان و بخش خصوصی و حمایت از این برنامه دیده می‌شود. در عین حال پیش‌بینی‌هایی که انجمن جهانی فولا انجام داده از یک روند روبه رشد تقاضا برای فواد در جهان خبر می‌دهد که این میزان از 6/2 درصد در سل 2017 به حدود 3 درصد در سال 2018 افزایش پیدا خواهد کرد که انجمن جهانی فولاد، چین را از این گزارش و از این رقم مستثنی کرده است، علت این استثنا نیز آن است که در شرایط فعلی، رشد اسمی در تقاضای فولاد در بازار داخلی چین وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود این میزان حدود 3 درصد باشد که رشد قابل توجهی است. پورشب در ادامه با اشاره به اینکه یکسری پارامترهای سیاسی در سال جاری تقاضا و بازار فولاد جهان از جمله ایران را به شدت متاثر می‌کند، افزود: در درجه اول به نقل از انجمن جهانی فولاد افزایش ریسک‌های سیاسی ناشی از طرح شعارهای پوپویستی در آمریکا که تحت عنوان «حمایت از تولید داخلی» مطرح شده، «بدهی‌های مالی چین» به جامعه جهانی که از محل استقراض‌های مکرری که چه از صندوق بین‌‌‌المللی پول و چه از سایر نهادهای مالی بین‌المللی از سوی این کشور صورت گرفته در کنار مناقشاتی که در منطقه کره شمالی و جنوبی وجود دارد همگی بر این بازار اثر خواهند گذاشت. به علاوه بدهی‌های کره جنوبی که کمی کمتر از چین بوده و به همان عارضه دچار است، حجم تقاضای جهانی برای فولاد را از خود متاثر کرده است.
اما این سوال پیش می‌آید که ای تاثیرات منفی یا مثبت است؟ پورشب معتقد است برای پاسخ به این سوال باید بتوانیم 6 ماه اول سال 2018 را پشت سر بگذاریم.
به گفته وی موضوع دیگر این است که شاهد حجم تقاضای عمیق ژاپن برا فولاد با توجه به بازیهای المپیک 2020 هستیم که به نظر می‌آید خیلی از کشورها، تولید کنندگان کنندگان و عرضه کنندگان فولاد و ایران می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
روند روبه رشد و فزاینده رشد اقتصادی چین، رفته رفته در حال از دست دادن سرعت خود است و این موضوع یکی از عواملی است که بر این بازار پیشرو، نه فقط برای سال 2018، بلکه برای سال‌های بعد از آن اثر خواهد داشت و حجم تقاضا را هم برای محصول فولاد و هم مواد اولیه مانند سنگ آهن به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.
پورشب با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی انجمن جهانی فولاد توضیح داد: در این گزارش‌ها و پیش‌بینی‌هایی که موسسات و نهادهای پژوهشی اقتصادی در دنیا انجام داده‌اند به برنامه های اصلاحی در حوزه اقتصاد و به ویژه در ارتباط با تولید فولاد اشاره شده است. در این باره با حضور برخی کشورها مانند مصر، برزیل، آرژانتین و مکزیک رفته رفته حلقه رقابت تنگ‌تر می‌شود. هند هم با سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای که از قبل انجام داده در سال جاری در حال نزدیک شدن به بهره‌برداری از این طرح‌ها خواهد بودکه به عنوان یک پتانسیل مهم در بازارهای آینده معرفی می‌شود و میدان رقابت را برای رقبا سخت‌تر می‌کند. به طور کلی شیب ملایمی را از نظر رشد بازار صادرات، بازار بین‌المللی و تقاضا در سال 2018 می‌توانیم پیش‌بینی کنیم.
از سوی دیگر در اثبات این نکته که در سال 2018 با افزایش حجم صادرات میلگرد مواجه خواهیم بود، پایان مناقشات و جنگ سوریه، آرام شدن بخش های شمالی عراق و پایان مناقشه یمن (تا پایان سال 2018) یک بازار وسیع و کاملاً پر اقبال نسبت به محصولات فولادی ایران را پیش‌روی تولید کنندگان و عرضه کنندگان فولاد ایران قرار می‌دهد که این موضوع مشخص کننده این خواهد بود که در سال 2018 بیش از80 درصد تولید محصولات فولادی اعم از شمش و محصولات نوردی مانند میلگرد را صادر خواهیم کرد.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4262