عبور طلا از سد مقاومتی | خدمات دریایی

عبور طلا از سد مقاومتی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: فلز زرد بالاخره توانست از مرز مقاومتی 1265 دلاری به سلامت عبور کند تا قیمت 1275 دلاری صعود کند. طلا با رشد 58/1 درصدی بهترین هفته خود در طول 2 ماه و نیم گذشته را به ثبت رساند. امضای طرح اصلاح مالیاتی جمهوری خواهان از سوی دونالد ترامپ، از هیجان روزهای گذشته وال‌استریت کاست و اثر کریسمس نیز سرمایه‌گذاران بازار سهام را به سمت نقد کردن سرمایه‌شان سوق داد. در آن سوی بازارهای سنتی، ارزهای رمزنهاد پس از سقوط آزاد 40درصدی، بخشی از زیان خود را جبران کردند. بیت‌کوین به عنوان مشهورترین ارز رمزنهاد، پس از سقوط به قیمت 10 هزار دلاری، 4000 دلار رشد کرد.

آغاز خواب زمستانی وال‌استریت؟

با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو میلادی، اثر کریسمس بر روند بازارها آغاز شده است. در روزهای پایانی ماه دسامبر، سرمایه‌گذاری، بازارهای مالی و مشتقه نیز در جهت ارائه گزارش سالانه جذاب، برخی از فعالیت‌های خود را به مرور تعطیل می‌کنند تا درگیر نوسانات آخر سال نشوند. وال‌استریت نیز از این قاعده مستثنی نیست و در روزهای آینده دفاتر این بازار در نیویورک خلوت خواهند شد. بازار سهام آمریکا که رگبار ممتد رکوردشکنی را در سال 2017 تجربه کرده بود، پس از آنکه طرح کاهش مالیات جمهوری‌خواهان نهایی شد، اندکی آرام گرفت. به نظر می‌رسد ثبت مهر ترامپ برنامه اصلاحات مالیاتی، دکمه خواب زمستانی وال‌استریت را نیز فعال کرد. دیروز اندکی از هیجان هفته گذشته شاخص‌های مهم وال‌استریت کاسته شد و اوجونز، نزدک و 500S&P با افت قلیلی به کار خود پایان دادند. این سه شاخص پس از ثبت رکوردهای تاریخی در طول هفته گذشته، جمعه را با حدود یک دهم درصد کاهش پشت سر گذاشتند.

طلا اولین خط مقاومت را شکافت

فلز زرد پس از تلاش‌های ناموفق برای عبور از مرز مقاومتی 1265دلاری، عصر جمعه آخرین شانس خود را در این هفته محک زد. چند روز ممارست طلا با ضعف داده‌های اقتصادی مربوط به دلار، بالاخره نتیجه داد و طلا این خط مقاومتی را شکست. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا برای فصل تابستان، پس از تجدید نظر، یک دهم درصد افت کرد و در نرخ 2/3 درصدی ثبت شد. در این شرایط، کفه سنگین ترازوی بازارها به اونس طلا تعلق یافت و دلار اندکی تحت فشار سایر ارزهای رایج قرار گرفت. «دنیای اقتصاد» در گزارش  پیش‌بینی هفتگی خود، با بررسی شواهد و دلایل مختلف، قیمت اونس تا پایان هفته را حدود 1275 دلار تخمین زده بود. این پیش‌بینی با ثبت همین قیمت در آخرین معاملات هفته تحقق یافت. اونس فلز زرد در ابتدای هفته از قیمت 1255 دلاری فعالیت خود را آغاز کرد و تا پایان هفته نزدیک به 20 دلار رشد کرد. تقویت 58/1 درصدی طلا بهترین هفته فلز گرانبها را در 2 ماه و نیم گذشته رقم زد. شاخص دلار برخلاف فلز زرد، هفته کاهشی داشت. شاخص دلار با افت 68 صدم درصدی در عدد 32/93 واحدی به هفته خود پایان داد. نرخ دوبرابری یورو به دلار، بالطبع با غلبه یورو همراه بود و این نرخ در هفته گذشته 94 صدم درصد رشد کرد.

تلاش بیت‌کوین برای احیا!

بیت‌کوین پس از سقوط آزادی که قیمت آن را به مرز 10 هزار دلاری بازگردانده بود، دیروز بخشی از زیان 10 هزار دلاری خود را جبران کرد و در ساعت 4 بعدازظهر شنبه، 14 هزار دلار معامله می‌شد. کارشناسان بازار ارزهای رمزنهاد، سفته‌بازان را عامل اصلی سقوط قیمت عنوان کرده بودند. آنها ضمن اشاره به هجوم سودگیران به بازارهای نقدی و آتی، از وجود تحرکات مشکوک در این بازارها خبر دادند. فرضیه این دسته از تحلیلگران، از فشار عناصر پشت پرده برای تضعیف بیت‌کوین حکایت داشت. دلیل این فشارهای مصنوعی، جمع‌آوری بیت‌کوین سرمایه‌گذارانی است که به دلیل نگرانی از تضعیف بیشتر، ارز دیجیتالی خود را می‌فروشند. اگر این فرضیه حقیقت داشته باشد، بیت‌کوین‌های بسیار زیادی که در طول سه روز اخیر به فروش رسیده‌اند، به جیب الکترونیکی عده اندکی از سرمایه‌داران منتقل شده‌اند؛ بنابراین بازار بیت‌کوین نیز مورد هجوم گسترده سفته‌بازان قرار گرفته است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4223