صعود شاخص سهام با سیگنال های جهانی | خدمات دریایی

صعود شاخص سهام با سیگنال های جهانی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

گروه بورس – همایون دارایی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته تحت تاثیر بازگشایی مثبت بازارهای جهانی شاهد جهش شاخص کل بود.

در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود ر شروع کردند که بازگشایی بازارهای جهانی توام با تقویت قیمت نفت و فلزات رنگین از جمله مس و روی بود. در این شرایط شاخص کل با رشد قیمت نمادهای فولاد مبارکه، چادر ملو، گل گهر، ایران خودرو، سرمایه‌گذاری معادن و فلزات و پالایشگاه اصفهان توانست به رشد 353 واحدی دست پیدا کند. با این رشد 4/0 درصدی، شاخص کل در پایان معاملات به رقم 91 هزار و 552 واحدی رسید.

دیروز شاخص کل هم وزن هم افزایش 12 واحدی عدد 17 هزار و 686 واحد را به نمایش گذاشت.

در گروه پالایشی دیروز دو نماد پالایشگاه لاوان و شیراز متوقف شدند. انتظار می‌رود همانند شرکت پالایش نفت بندرعباس، این دو شرکت نیز با تعدیل‌های مثبت همراه شوند. با توجه به وضعیت قیمت‌های اعلام شده از سوی شرکت پالایش و پخش تعدیل دیگر نمادهای پالایشگاهی نیز دور از دسترس نیست. در گروه لوازم خانگی دیروز شرکت کارخانجات پارس الکتریک اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم 12 ماه منتهی به 30 اسفند 96 را به صورت حسابرسی نشده با سرمایه معادل 300 میلیارد ریال منتشر کرد.

شرکت کارخانجات پارس الکتریک با انتشار اولین پیش‌بینی سود سال 96 معادل 99 میلیارد و 539 میلیون ریال سود خالص پیش‌بینی کرد و بر این اساس مبلغ 332 ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داد که در مقایسه با دوره مشابه سال مالی قبل معادل 6 درصد افزایش داشت.

در گروه انفورماتیک دیروز یک مقام مسوول از درج نام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد معاملاتی «سپ» در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده برای نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران خبر داد.

روح‌الله مقدم، معاون شرکت بورس تهران در گفت وگو با خبرگزاری فارس از درج نماد معاملاتی پانصدو بیستمین شرکت پذیرفته در بورس خبر داد و گفت: با درج نماد معاملاتی «سپ» روی تابلوی معاملات بورس تهران به زودی سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار عرضه می شود.

وی آفزود: این شرکت سوم آبان ماه 1396 با شماره 11541 موفق به پذیرش در بورس شد. این شرکت در تاریخ 14 اذر 1396 به عنوان پانصد و بیستمین شرکت پذیرفته در بورس در بخش «کامپیوتر  و فعالیت های مربوط به آن»، گروه و طبقه «مشاوره مربوط به نرم‌افزر و عرضه نرم‌افزار» با کد صنعت «722008» و نماد معاملاتی «سپ» در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار درج شده است.

این در حالی است که به رغم افزایش شمار شرکت‌های پذیرفته شده به چشم نمی‌خورد. در گروه خودرویی اعلام واگذاری بلوک 85/15 درصدی ایران خودرو منجر به صف خرید شد. دیروز قبل از شروع معاملات، نماد ایران خودرو تا حوالی ساع 25/9 بسته شد تا توضیحات این شرکت درباره عرضه بلوکی 85/15 درصدی اعلام شود. بعد از انتشار توضیح سمن عطایی معاون اقتصادی ایران خودرو، نماد «خودرو» با صف خرید همراه شد.

این بلوک که معادل یک کرسی هیات مدیره ایران خورو است، در دو بخش و شامل 6/5 درصد مربوط به شرکت نگار نصر و باقی معادل حدود 2/10 درصد هم مربوط به سرمایه‌گذاری سمند بوده است و در صورت فروش بلوک 85/15 درصدی، هیات مدیره ایران خودرو در مورد نحوه مصرف وجوه حاصله تصمیم خواهد گرفت. احتمالاً منابع حاصل از فروش این بلوک صرف اجرای پروژه‌ها و تسویه بخشی از تسهیلات و…. خواهد شد. در گروه خودرویی همچنین معاون وزیر صنعت با اعلام آخرین وضعیت قرارداد رنو فرانسه با ایدور، از احتمال اندک واگذاری سایت بن‌رو به رنو خبر داد.

محسن صالحی‌نیا در مورد قراردادهای خودروسازان با شرکای خارجی با  محوریت رنو فرانسه گفت: تاخیر شرکت بن‌رو در تولید مشترک رنو و ایدرو به دلیل مخالفت مدیرعامل سابق سایپا نبود بلکه با توجه به حضور چند زیر مجموعه سایپا در ترکیب سهامداری بن‌رو، از لحاظ فنی توافقی برای واگذاری به صورت مشترک انجام نشده است. وی با اعلام احتمال اندک واگذاری بن‌رو به رنو ادامه داد: در حالی مدیران ارشد رنو در این هفته به ایران می‌آیند که دو پیشنهاد ارائه شده مورد پذیرش قرار گرفته است. اولی تاسیس شرگت مشترک تا پایان سال میلادی 2017 و دومی ایجاد مرکز مهندسی مشترک رنو و ایدرو است. برای تولید مشترک، دو سایت دیگر به رنو پیشنهاد شده است.

به گفته صالحی‌نیا، زمان بندی پلت‌فرم برای تولید خودرو کلاسA  و به همراه 5 مدل خودرو در کلاس B و B + در جریان است.

در گروه خودرویی دیروز همچنین فنرسازی خاور پیشنهاد هیات مدیره را به مجمع عمومی فوق‌العاده منتشر کرد .این پیشنهاد در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ 100 میلیارد ریال به مبلغ 200 میلیارد ریال (معادل 100درصد) از محل مطالبات حال شده سهام‌داران و آورده نقدی به منظور جلوگیری از خروج  وجه نقد و کاهش هزینه‌های مالی و اصلاح ساختار مالی صورت خواهد گرفت. در گروه غذایی دیروز نماد مارگارین نیز با رشد قیمت و صف مواجه بود .شرکت مارگارین دیروز در خصوص اقدام به فروش زمین مجاور کارخانه شفاف سازی کرد.

«غمارک» پیرو دستورات هیات مدیره برای تامین بخشی از کسری نقدینگی، زمین مجاور کارخانه به مساحت 4315 متر مربع را از طریق مزایده به فروش گذاشته است، به این ترتیب قیمت پایه پیشنهادی مبلغ 1/17 میلیارد تومان برآورد شده است. با توجه به خرید این زمین در سالیان گذشته قیمت تمام شده زمین ناچیز است و به محض قطعی شدن فروش اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. در حال حاضر آثار مالی اطلاعات افشا شده فوق مشخص نیست و به محض روشن شدن، اطلاع رسانی می‌شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4213