سوخو در پی جذب مشتری | خدمات دریایی

سوخو در پی جذب مشتری

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: سوپر جت روسی به ایران آمد. روز گذشته هواپیمای سوپر جت 100 روسی در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست تا در معرض دید شرکت‌های هواپیمایی ایرانی قرار گیرد و از این طریق بتواند برای این مدل هواپیما در بین ایرلاین‌های ایرانی مشتری جذب کند. البته پیش از این نیز زمزمه‌هایی درباره خرید هواپیمای روسی از گوشه و کنار شنیده می‌شد و رسانه‌های روسی از توافق ایران با روسیه برای خرید 12 فروند هواپیمای سوخو سوپرجت 100 خبر داده بودند که مورد تایید مقامات ایرانی قرار نگرفت.
به هر حال نوسازی ناوگان هوایی ایران نمی‌تواند از نگاه روس‌ها دور بماند و آنها هم برای داشتن سهمی از این بازار، تلاش خواهند کرد. به همین منظور هم مذاکرات برای خرید سوخو بین ایرانی‌ها و روس‌ها از سال 2015 در جریان بوده است. اما هنوز به خرید سوخو یا اجاره هواپیما از سوی ایران منتج نشده است. این در حالی است که رقیب سوخو یعنی «ای‌تی‌آر» توانسته بخشی از قرارداد خود را عملیاتی کند و تاکنون 8 فروند هواپیما را به ایران‌ایر تحویل داده است. هواپیماهای سوخو به این دلیل رقیب «ای‌تی‌آر» محسوب می‌شوند که هر دو هواپیما، از نوع هواپیماهای کوتاه برد و ظرفیت کم است؛ «ای‌تی‌آر» ظرفیت 70 نفری دارد و «سوخو» دارای ظرفیت 100 نفری است. اما روس‌ها معتقدند که هواپیماهای مسافربری سوخو، از لحاظ قیمت و کیفیت، قابل رقابت با هواپیماهای غربی است. از این رو تلاش برای ورود به بازار ایران که تاکنون ناکام مانده، از سوی آنها همچنان ادامه دارد. مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در حاشیه بازدید شرکت‌های هواپیمایی از یک فروند هواپیمای سوخو 100 گفته است: شرکت سوخو از ایران درخواست کرد با توجه به اینکه در نمایشگاه هوایی سنگاپور حضور دارد، زمان برگشت و در مسیرش توقفی در تهران داشته باشد. به گفته او شرکت روسی در هواپیمای سوخو 100 آخرین تغییرات را اعمال کرده و برخی محدودیت‌ها مربوط به قطعات آمریکایی که وجود داشت را برطرف کرده است. از این رو با اعمال تغییرات صورت گرفته دیگر نیازی به صدور مجوز اوفک برای خرید این هواپیما نیست. چرا که میزان قطعات آمریکایی به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که شرکت سوخو در مذاکرات گذشته خود با طرف ایرانی فروش و اجاره هواپیما را منوط به صدور مجوز اوفک کرده بود. براساس این گزارش، با ورود این هواپیما به مهرآباد و در معض نمایش قرار دادن آن، روس‌ها سعی دارند چه از طریق اجاره و چه از طریق خرید، سوخو 100 را به ناوگان هوایی ایران وارد کنند. البته ورود هر نوع هواپیما به ناوگان هوایی ایران، مستلزم تایید سازمان هواپیمایی است و سوخو 100 نیز از این امر استثنا نخواهد بود. برخی کارشناسان بر این باورند که این جت روسی با توجه به قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت کم، می‌تواند فرودگاه‌های کوچک کشور را به یکدیگر وصل کند. به نظر می‌رسد ایرلاین‌های خصوصی نسبت به خرید سوخوی روسی تمایل بیشتری دارند و مذاکرات این شرکت با ایرانی‌ها تنها با ایرلاین‌های خصوصی صورت پذیرفته است و شرکت‌های دولتی برای مذاکره با این شرکت، چراغ سبز نشان نداده‌اند. اما خرید این هواپیما به دلیل آنکه برای آنها ناشناخته شده نیست، بعید به نظر می‌رسد و تمایل به اجاره این هواپیما بیشتر است. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی میانگین قیمت این هواپیما را بسته به آپشن‌های آن 20 تا 25 میلیون دلار اعلام کرده است.
معرفی سوخو 100
سوخوی سوپرجت 100، نخستین هواپیمای 100 نفره دنیاست که به صورت«FLY-BY-WIRE» هدایت می‌شود که هیچ تفاوتی با هواپیماهای مدرن «ایرباس» ندارد و سطوح فرامین هواپیما با فرمان‌های الکترونیکی هدایت می‌شوند و در نتیجه با کمترین میزان فشار بر خلبان بیشترین میزان دقت را دارد. این هواپیما محصول همکاری مجموعه‌ای از صنایع هواپیمایی غرب و شرق است و تمامی سازندگان قطعات اصلی آن مانند موتورهای فرود، سامانه‌های الکترونیکی و دیگر قطعات کمپانی‌های معروف آمریکایی و اروپایی مانند Sutton، Goodrich و… هستند. براساس مشخصات اعلام شده، این هواپیما هیچ تفاوتی با دیگر هواپیماهای ساخته شده در غرب ندارد و با توجه به تعداد صندلی‌ها، قدرت موتور و همچنین فرکانس‌های مختلف می‌تواند در تمامی فرودگا‌ه‌های ایران با وضعیت جغرافیای متفاوت تا سقف 6 پرواز در روز فعالیت کند. روسیه هفت سال پیش بهره‌برداری از این نوع هواپیماها را آغاز کرد. تاکنون سفارش ساخت 197 فروند نیز دریافت شده که 49 فروند آن در اختیار شرکت‌های هواپیمایی روسی و کشورهای مختلف قرار گرفته است. اما این هواپیما هنوز فروش چندانی نداشته و عملیاتی نشده است و به همین دلیل مراکز نگهداری چندان و متعددی در جهان ندارد. همچنین مراکز آموزش و تعمیرات این هواپیما در بین سایر برندهای هواپیمایی بسیار کم است. به هر حال هر یک از ایرلاین‌هایی که قصد خرید این هواپیما را دارند، قطعا با بررسی نقاط قوت و ضعف آن، نسبت به خرید اقدام می‌کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4266