رشد سهام در فضای آرام | خدمات دریایی

رشد سهام در فضای آرام

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- همایون دارایی: بورس اوراق بهادار تران روز گذشته تحت تاثیر آرامش نسبی سیاسی و بهبود شرایط بازارهای جهانی شاهد رشد شاخص بود.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که در حوزه بین‌الملل جلسه شورای امنیت بدون حصول نتیجه‌ای خاص خاتمه یافت تا در کنار آرامش نسبی داخلی معامله‌گران اندکی از لاک دفاعی خود خارج شوند. در همین حال وضعیت با ثبات بازارهای جهانی، دیروز ب کمک معامله‌گران آمد تا در نهایت بازار دیروز با اتکا به نمادهای پلایشگاهی و فلزی- معدنی شاهد رشد باشد. در بازار دیروز شاخص کل با رشد 341 واحدی معادل 36/0 درصد توانست به رقم 96 هزار و 270 واحد برسد. شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 121 واحدی (7/0 درصدی) روی رقم 17 زار 165 واحد ایستاد تا نشانی از رشد اکثر نمادهای بازار دیروز باشد.

در بازار دیروز در گروه معدنی، محمد مجتهدزاده، رئیس انجمن زغال سنگ ایران از ارائه پیشنهادی به وزیر صنعت مبنی بر تغییر در شیوه قیمت گذاری زغال سنگ خبر داد و گفت: در سال جاری قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی شکوفاترین وضعیت را داشته و از مرز 250 دلار در هر تن هم عبور کرده است در حالی که در سال 96 هنوز با گذشت 10 ماه از سال، قیمت از سوی دولت اعلام نشده است.

صمدی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به برنامه افزایش تولید بیان کرد: با توجه به اینکه شرکت ذوب آهن به عنوان اصلی‌ترین مصرف کننده کشور سالانه 2 میلیون و 800 هزار تن زغال سنگ استفاده می‌کند و در آینده‌ای نزدیک کارخانه‌های جدید فولاد با سیستم کوره بلند، افتتاح می‌شود باید تولید را افزایش دهیم، بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود تولید زغال سنگ در کشور تا سال آینده به 4 میلیون تن برسد.

در گروه فلزی دیروز بازار همچنان با شایعاتی در مورد احتمال خرید ذوب آهن اصفهان توسط مبارکه مواجه بود. دیروز، مدیر مالی ذوب آهن با اشاره به نبود هیچ بدهی مالیاتی، گفت: طی 6 ماه نخست سال جاری سود عملیاتی داشتیم و به دنیال افزایش سرمایه از دو محل هستیم.

سعید امید قائمی با تشریح وضعیت مالی ذوب آهن به «ایلنا» گفت: در سال 94 نتیجه عملیات ذوب آهن 1100 میلیارد تومان زیان بود و مشمول ماده 141 شدیم. یعنی زیان انباشته بیش از نصف سرمایه شرکت شد. متاسفانه به علت سیاسی کاری آن زمان در بخش فروش و شرایط کسب و کار، قیمت فروش تا زیر 1100 تومان سقوط کرد.

وی با بیان اینکه بهبود وضعیت مالی شروع به مدیریت هزینه‌ها کردیم، افزود: با تغییر مدیریت و آمدن احمد صادقی مدیر عامل ذوب آهن کلیه اموری که خود شرکت می‌توانست آنها را انجام دهد، از پیمانکاران گرفته شد. همچنین کوره شماره یک تعطیل شد. زیرا همین میزان تولید را می‌توان با کوره شماره 2 و 3 انجام داد. حتی الان که بازار چدن خوب شده، باز توانایی آن را داریم که با همین دو کوره نیاز بازار را تامین کنیم. حتی اگر مواد اولیه مرغوب داشته باشیم می‌توانیم با همین کوره، بالای سه میلیون تن تولید چدن داشته باشیم.

در مجموع بازار دیروز بازاری آرام و مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس به 351 میلیارد تومان و در فرابورس به 183 میلیارد تومان بالغ شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4235