عرضه نفت خام در بورس انرژی؛ به زودی | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛عرضه نفت خام در بورس انرژی؛ به زودی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

مدیرعامل بورس انرژی از راه‌اندازی نخستین صندوق پروژه خبر داد

مدیرعامل بورس انرژی از پذیره‌نویسی صندوق پروژه بورسی در سال جاری خبر داد و گفت: برای عرضه نفت خام در بورس انرژی اقدامات فشرده‌ای بین شرکت ملی نفت و بانک‌ها در دست پیگیری است که به زودی نتیجه خواهد داد.

سـید علی حسـینی در گفت و گو با خبرگزاری فارس از عرضه قریب‌الوقوع نفت خام در این بازار خبر داد و گفت: اقدامات فشرده و گسترده‌ای بین بورس انرژی ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، شرکت ملی نفت ایران و برخی بانک‌های عامل در دست پیگیری است و در این زمینه به زودی اتفاقات مهمی روی خواهد داد.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه در فروردین سال 93 با شروع عرضه نفت خام در رینگ داخلی این بورس، زمینه برای کشف قیمت این کالا در بورس انرژی ایران ایجاد شد، گفت: به دلایلی همچون نبود تقاضا و جایگزینی میعانات گازی از سوی مصرف‌کنندگان، پس از چندی عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران متوقف شد. وی با بیان اینکه ساختار دولتی حاکم بر صنعت نفت و وجود برخی رویه‌ها و ساز و کارهای سنتی مانع از تحقق کامل اهداف تعیین شده برای توسعه بازار نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی ایران شده است، عنوان کرد: هم‌اکنون قیمت‌گذاری نفت خام صادراتی که متولی فروش آن امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران است بر مبنای میانگین قیمتی نفت خام عمان و دبی انجام می‌پذیرد که برای تغییر این رویه و مرجع قرار دادن قیمت کشف شده نفت خام در بورس انرژی ایران باید برنامه‌ریزی مناسبی را پایه‌ریزی کرد. به باور این مقام مسئول عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی از طریق بورس و فراهم کردن شرایط حضور پالایشگاه‌های خارجی و خریداران این محصولات می‌تواند علاوه بر افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان، موجب بهبود شرایط و ثبات فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در کشور شود. براین اساس شناسایی و تحلیل بازارهای هدف برای کارشناسان حوزه انرژی کشور تسهیل شده و برنامه‌ریزی برای توسعه تجارت نفت و فرآورده‌های آن با اطمینان بیشتری صورت می‌گیرد. حسینی از آخرین تحولات رینگ معاملات بازار برق بورس انرژی ایران از کل معاملات برق در کشور در حال حاضر کمتر از 10 درصد است که مشکل اصلی در این زمینه انتقال حجم قابل توجه معاملات در بورس انرژی و عدم امکان تخصیص منابع مالی کافی از سوی وزارت نیرو برای تسویه نقدی معاملات است.

این مقام مسئول با اشاره به حوزه ابزارهای نوین مالی در این بازار گفت: بورس انرژی فعالیت خود را در زمینه تأمین مالی پروژه‌های حوزه انرژی با قراردادهای سلف موازی استاندارد یک ساله شروع کرده و تاکنون طی 9 مرحله از طریق انتشار این اوراق بالغ بر 8 هزار میلیارد ريال در حوزه فرآورده‌های نفتی و 3 هزار و 400 میلیارد ريال در حوزه برق، تأمین مالی برای پیشبرد طرح‌های حوزه انرژی صورت گرفته است.

به گفته وی، طرح توسعه صندوق پروژه برای تأمین مالی صنعت نیروگاهی از دیگر ابزارهای طراحی شده در بورس انرژی بوده که با همکاری شرکت مپنا امسال به عنوان نخستین صندوق پروژه در یازار سرمایه پذیره‌نویسی خواهد شد. حسینی از تلاش برای راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت نیروگاهی با توجه به مصوبات وزیر نیرو خبر داد و افزود: در زمینه سایر ابزارهای تأمین مالی از قبیل گواهی سپرده کالایی نیز این بورس در حال بررسی و امکان‌سنجی پیاده‌سازی ابزارهای مالی است.

همچنین بورس انرژی در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی درصدد راه‌اندازی بازار معاملات آب و کربن است تا از این منظر علاوه بر قیمت‌گذاری شفاف آب و اوراق آلایندگی زمینه را برای مصرف بهینه آب و همچنین کاهش انتشار گازهای آلاینده فراهم آورد. حسینی با بیان اینکه از کل معاملات صورت گرفته در بورس انرژی حدود 21 درصد متعلق به رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی است، عنوان کرد: از کل معاملات بازار فیزیکی این مقدار به 33 درصد می‌رسد که شاخص مناسبی برای شناسایی ظرفیت بالای رشد این بخش به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: تاکنون بالغ بر 186 خریدار بین‌المللی از کشورهایی از قبیل افغانستان، امارات، عراق، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، گرجستان، هندوستان، مالزی، روسیه، کانادا و… اقدام به اخد کد معاملاتی در بورس انرژی ایران کرده‌اند و کشورهایی از قبیل ارمنستان، افغانستان، امارات، آفریقای جنوبی، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، چین، عراق و… مقصد کالاهای معامله شده در رینگ بین‌الملل بوده‌اند.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4129