روحانی امروز به نیویورک می رود | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛روحانی امروز به نیویورک می‌رود

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

آغاز سفر رئیس‌جمهوری برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل

دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری امروز برای حضور در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل، با همراهی وزیر امور خارجه و تعدادی از اعضای کابینه دولت عازم نیویورک می‌شوند.

این نخستین سفر حسن روحانی پس از انتخاب در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. روحانی پس از آنکه در سال 92 سکان دولت یازدهم را به دست گرفت تا امروز، 4 بار برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده و این پنجمین سفر او به ایالات متحده آمریکا است. براساس آنچه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرد، حسن روحانی قرار است  در سفر کوتاه و فشرده خود، علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، با ایرانیان مقیم نیویورک و جمعی از مسلمانان و نخبگان سیاسی این کشور دیدار داشته باشد. به گزارش «ایرنا»، دیدار و گفت و گوی دوجانبه با تعدادی از روسای کشورهای مهم و همچنین انجام مصاحبه با اصحاب رسانه و مطبوعات از جمله دیگر برنامه‌های روحانی در حاشیه پنجمین حضور خود در کسوت رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از 6 رکن اصلی سازمان ملل متحد و تنها رکنی است که تمام کشورهای عضو در آن شرکت دارند. این مجمع جلساتی سالانه به ریاست یکی از اعضا که منتخب تمام دیگر اعضا است، برگزار می‌کند.

  • نخستین سفر

حسن روحانی سال 1392 در نخستین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد طرح «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» را مطرح کرد که با اجماع اعضا به تصویب رسید. او در این سفر با 11 نفر از روسای دولت‌ها و مقامات ارشد بین‌المللی از جمله بان‌کی‌مون دبیر کل وقت سازمان ملل متحد، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه و کریستین لاگارد رئیس‌ صندوق بین‌المللی پول دیدار و گفت و گو کرد. از اتفاقات مهم نخستین سفر رئیس‌جمهور روحانی به نیویورک برقراری مکالمه تلفنی میان او و باراک اوباما همتای آمریکایی‌اش بود. برای نخستین بار بعد از قطع روابط از سال 1979، مقامات بلندپایه دو کشور ایران و آمریکا با یکدیگر تماس گرفتند. در این تماس دوطرف ضمن ابراز احترام به یکدیگر، تلاش کردند خطوط کلی برای موفقیت آمیز مساله هسته‌ای ایران را مشخص کنند.

  • دومین تجربه روحانی در سازمان ملل

روحانی در دومین سفر خود به نیویورک و در حاشیه شصت و نهمین مجمع سازمان ملل با روسای جمهور، نخست وزیران و برخی مقامات بین‌المللی از جمله دبیر کل سازمان ملل، رئیس شورای اروپایی و روسای جمهور فرانسه، ترکیه، عراق، سوئیس، بولیوی، اتریش، اسلوونی، ونزوئلا و گینه و نخست وزیران انگلیس، ژاپن، گرجستان، عراق، لبنان، وزیر امور خارجه آلمان دیدار و گفت و گو کرد. دیدار روحانی با دیوید کامرون نخست و زیر وقت انگلیس که روابط دیپلماتیکش با ایران قطع بود، از دیدارهای مهم این سفر محسوب می‌شود. این اولین دیدار مقامات اجرایی عالی رتبه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی انگلیس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به حساب می‌آمد.

انجام دوازده دیدار با سران و مقامات بلندپایه کشورهای حاضر در مقر سازمان ملل نیز ماحصل دومین سفر روحانی به نیویورک بود.

  • سومین سفر مهرماه 94

روحانی به منظور شرکت و سخنرانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و نشست توسعه پایدار ملل متحد روز دوم مهرماه تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد؛ سفری که با حادثه غم‌انگیز منا همزمان شد و رئیس‌جمهوری را بر آن داشت که در تماس تلفنی با معاون اول خود دستورات ویژه‌ای برای پیگیری این موضوع صادر کند. روحانی در حاشیه هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و نشست توسعه پایدار ملل متحد دیدارهایی با نخست وزیر سوئد، بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس‌جمهوری فرانسه، شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلستان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه داشت و بر ضرورت توسعه همه جانبه مناسبات به ویژه روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی تأکید کرد.

  • سفر چهارم

روحانی یک سال بعد یعنی در سال 95 هم برای حضور در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا رفت و در نیویورک، علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، به صورت جداگانه با متئورنتزی نخست وزیر ایتالیا، ترزامی نخت وزیر انگلیس، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، رهبران مسلمان جامعه آمریکا، بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق، نواز شریف نخست وزیر پاکستان، شینزآبه نخست وزیر ژاپن، یوهان اشنایدرامان رئیس‌جمهوری سوئیس، روسن پلونلیف رئیس‌جمهوری بلغارستان، استفان لوون نخست وزیر سوئد، خانم ارنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ، رئیس‌جمهوری اسلوونی و نخبگان و اندیشمندان آمریکایی دیدار و گفت و گو کرد.

  • عمل ایران به تعهداتش در برجام

حسن روحانی که امروز یکشنبه پنجمین سفر خود به مقصد نیویورک را آغاز کرده است، روز گذشته میزبان زیگفرید براک رئیس‌ مجلس نمایندگان بلژیک بود. حسن روحانی در این دیدار تأکید کرد که تنها دستگاهی که می‌تواند اعلام کند ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران استفاده از فضای مناسب به وجود آمده بعد از برجام برای توسعه روابط با اتحادیه اروپا از جمله بلژیک است، گفت: باید از فضای بعد از برجام حداکثر استفاده را برای توسعه مناسبات و استحکام روابط دوجانبه و چندجانبه به عمل‌آوریم. روحانی در ادامه موضوع برجام و لزوم پایبندی طرفین به مفاد این توافق را مورد تأکید قرار داد و گفت: در برجام ایران و 1+5 توانستند در یک مساله مهم به نام هسته‌ای به توافق برسند و این یکی از موفقیت‌های بزرگ میز مذاکره در یک مساله پیچیده بود که می‌تواند الگویی برای مسائل پیچیده منطقه‌ای و جهانی باشد.

او تصریح کرد: معتقدیم تنها دستگاهی که می‌تواند اعلام کند که ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده است، فقط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و جمهوری اسلامی ایران براسا گزارش‌های آژانس، به تعهدات خود چارچوب برجام پایبند بوده است و انتظار داریم طرف‌های مقابل نیز کاملاً به تعهدات خود در چارچوب این توافق پایبند باشند.

رئیس‌جمهوری با اشاره به تخلفات ایالات متحده در خصوص برجام گفت: از اتحادیه اروپا انتظار داریم که اولا به طور کامل به توافق برجام عمل کرده و ثانیاً به آمریکا نسبت به پایبندی به تعهداتش در برجام فشار آورده و به آنها پیام قاطعی داده شود. روحانی در ادامه به شرایط حساس منطقه و جهان و معضل تروریسم اشاره کرد و گفت: اقدامات تروریستی در تهران و بروکسل به این معناست که دو کشور دشمن مشترکی در این زمینه دارند و لازم است که در مقابله با این معضل با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4146