تمایل شرکت‌های انگلیسی برای سرمایه‌گذاری در گیلان | خدمات دریایی

خدمات دریایی ؛تمایل شرکت‌های انگلیسی برای سرمایه‌گذاری در گیلان

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

در دیدار استاندار گیلان با سفیر انگلیس مطرح شد

 رشت- مجتبی عابدینی: استاندار گیلان در دیدار با سفیر انگلستان در ایران از تمایل شرکت‌های این کشور برای حضور در گیلان خبر داد و گفت: با شرایطی که پس از برجام ایجاد شده، کشورهای اروپایی حضور ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران دارند.

محمدعلی نجفی با بیان اینکه شرکت‌های انگلیسی می‌توانند در بخش‌های زباله‌سوز و انرژی‌های نو و اقتصاد دریامحور سرمایه‌گذاری کنند، اظهار امیدواری کرد با رویکرد جدید که پس از برجام در گسترش روابط بین دو کشور شکل گرفته با رفع موانع پذیرایی سرمایه‌گذاران در گیلان باشیم.

وی در ادامه به حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان اشاره و اعلام کرد: گیلان در طول سال میزبان بیش از 30 تا 34 میلیون مسافر است. با رویکرد مثبتی که در دولت یازدهم شکل گرفت، ساخت هتل در این استان در حال افزایش است و آمادگی خود را برای استقبال از سرمایه‌گذاران انگلیسی در بخش گردشگری نیز اعلام می‌کنیم.

وی افزود: اکنون در حاشیه سواحل گیلان تولید خاویار را با همان کیفیت دریا آغاز کردیم که از شرکت‌های انگلیسی علاقه‌مند به این بخش برای سرمایه‌گذاری دعوت می‌کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به معرفی بخشی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان پرداخت و اظهار کرد: گیلان با چهار کشور حاشیه دریای خزر، کشورهای آسیای میانه و قفقاز همچون ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه همسایه است. همچنین بنادر گیلان از جمله بندر انزلی، کاسپین  و آستارا با بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر ارتباط دارند، راه‌آهن سراسری شمال- جنوب(نوستراک) نیز از مسیر گیلان می‌گذرد و با افتتاح راه‌آهن قزوین- رشت طی ماه‌های آینده در ادامه بخشی به بندر کاسپین و بخش دیگر به آستارا متصل می‌شود.

نجفی با اشاره به اتصال راه‌آهن آستارا- آستارا گفت: با اتصال راه‌آهن قزوین- رشت- آستارا- شبکه شمال- جنوب شکل می‌گیرد و موجب کاهش بیش از 2 هزار کیلومتر مسیر می‌شود و علاوه بر کاهش مدت سفر از 45 روز به 26 روز، هزینه حمل و نقل بار را نیز 30 درصد ارزان می‌کند.

وی افزود: کشاورزان این استان در این روزها در حال برداشت بهترین برنج منطقه که 36 تا 38 درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند، هستند. همچنین با توجه به اینکه در تولید برگ سبز چای گیلان از سم استفاده نمی‌شود، جزو مرغوب‌ترین چای‌ها محسوب می‌شود. تولید مرکبات، بادام، زیتون، فندق، کیوی نیز در گیلان وجود دارد، محصول کیوی استان با توجه به اقتصادی بودن قیمت آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

استاندار گیلان گفت: گیلان در صنایع دارویی، فولادی، الکترونیک و تولید محصولات غیرفلزی همچون سیمان و مواد سلولزی ظرفیت بالایی دارد.

نیکلاس هاپتون، سفیر انگلیس نیز با اظهار خرسندی از سفر به گیلان اعلام کرد: حضور هیأتی از انگلیس برای حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهوری نشان‌دهنده پیشرفت روابط دو کشور و حمایت کامل کشور انگلیس از اجرای برجام است.

وی به تمایل خود مبنی بر سفر به تمام استان‌های ایران، دیدار با دولتمردان و گسترش ارتباط آنها اشاره کرد و افزود: علاقه‌مندم تا در هر جای ایران که بشود سطح روابط را با انگلیس افزایش دهم و از اینکه در رشت هستم، بسیار خرسندم. سفیر انگلیس، چای را از نقاط مشترک گیلان و انگلیس دانست و گفت: انگلستان در زمینه انرژی‌های نو و توربین‌های بادی بسیار فعال است و همکاری خود را در این زمینه اعلام می‌کنیم. وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های انگلیسی پس از توافق برجام تمایل به بازگشت به بازار ایران دارند و در این زمینه گیلان یکی از مکان‌های اولویت‌دار برای این شرکت‌ها است، افزود: علاقه‌مند به آشنایی بیشتر با قابلیت‌های گیلان هستم و امیدوارم با گسترش مذاکرات سطح تبادلات را با این استان در زمینه‌های مورد علاقه‌ای که از سوی گیلان اعلام می‌شود، افزایش دهیم.

سفیر انگلستان خاطرنشان کرد: این دیدار می‌تواند سرآغاز یک دوره جدید برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی باشد.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4125