اقدامات توتال بر اساس برنامه زمانبندی پیش می‌رود | خدمات دریایی

اقدامات توتال بر اساس برنامه زمانبندی پیش می‌رود

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

خانه ملت: وزیر نفت در تشریح چگونگی کنار کشیدن توتال از فاز 11 پارس جنوبی گفت: اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از توسعه فاز 11 کناره‌گیری کند، هیچ سرمایه‌ای به این شرکت باز نمی‌گردد.

بیژن زنگنه درباره قرارداد توتال اظهار کرد: کارهای توسعه فاز 11 پارس جنوبی که به کنسسیومی متشکل از توتال، سی ان پی سی ای چین و پتروپارس سپرده شد. بر اساس برنامه زمان‌بندی پیش می‌رود. وی تاکیید کرد: تاکنون توتال 56 میلیون یورو تعهد کرده و بر اساس آن در حال پیشبرد کارهاست، اما صحبت‌های مدیر عامل توتال ممکن است قرارداد را ترک کند.

وی با بیان اینکه در صورت ترک توتال از این پروژه سهم آن به دو شرکت دیگر این کنسرسیوم (سی ان پی سی ای و پترپارس )می‌رسد، یادآور شد: در این صورت، سمایه های توتال در ایران می‌ماند و پس از بهره‌برداری از فاز 11، از محل فروش بخشی از تولید، سرمایه آنها پرداخت می‌شود.

زنگنه یادآور شد: اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت اعلام کند که قصد ترک قرارداد را دارد هیچ سرمایه‌ای به این شرکت باز نمی‌گردد و هیچ مبلغی به این شرکت تعلق نم‌گیرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه تاکنون عمده اقدام‌هایی که در مراحل اجرایی فاز 11 پارس جنوبی صورت گرفته با شرکت‌های ایرانی بوده است. افزود: معتقدم 70 درصد سهمی که برای شرکت‌های ایرانی در نظر گرفته شده، عملیاتی است، اما شرکت‌های ایرانی باید رقابت کنند و این گونه نیست که بدون رقابت بتوانند در مناقصه‌ها برنده شوند.

وی ادامه داد: برای نخستین بار شرکتی غیر از شرکت‌های رایج با قیمت مناسب در مناقصه مربوط به جکت برنده شد. زنگنه با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی باید توانمندی‌های خود را بالا ببرند و بتوانند با یکدیگر رقابت کنند، یادآور شد: برای ارتقای توانمندی شرکت‌های ایرانی برای برد در مناقصه یک مشاور تعیین کرده‌ایم.

وزیر نفت درباره وقوع آتش‌سوزی در پالایشگاه‌ها گفت: پالایشگاه‌ها دو نوع هستند؛ نخست دولتی و دیگری پالایشگاه‌هایی که واگذار شده است، در پالایشگاه‌های واگذار شده هم اکنون مشکل وجود دارد و امیدوارم با کمک کمیسیون انرژی ضوابط نظارتی قوی بر کار این پالایشگاه‌ها از لحاظ قانونی برای وزارت نفت برقرار شود.

وی با بیان اینکه اکنون دوستانه با مدیران پالایشگاه‌ها صحبت می‌شود و اعمال حاکمیت وزارت نفت در این بخش ضعیف است، یادآور شد: با عمر کنونی تاسیسات در مجموع پالایشگاه‌ها به خوبی اداره می‌شود، البته نباید از ایرادات و اشکالات چشم پوشید؛ بیشتر حوادث ناشی از عوامل انسانی بوده و گاهی ناشی از تجهیزات نامناسب است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت و علیرضا صادق آبادی، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی صبح روز سه‌شنبه در نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی حاضر شدند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4199