جدال نامرئی در بازار ارز | خدمات دریایی

جدال نامرئی در بازار ارز

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: در روزی که میان معامله‌گران غیر رسمی و بازیگران بازار ساز یک جدال نامرئی در جریان بود، قیمت دلار و سکه افزایش یافت. به گفته فعالان، روز یکشنبه بیشتر عرضه بازار بر عهده بازار ساز بود و بازیگران تلاش چندانی نیز برای خرید دلار نکردند. در واقع، آنها به طور مستقیم و با مقابله با عرضه بازار ساز سعی نمی‌کردند. قیمت دلار را نوسانی کنند؛بلکه با خارج کردن ارز خود از روند دورانی عرضه و تقاضا تلاش می‌کردند قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهند. نتیجه کاهش حجم ارز در بازار، افزایش 4 تومانی دلار رسیدن به قیمت 4 هزار و 190 تومان بود. در کنار این، عده‌ای از بازیگران بازار باور داشتند میزان فروش‌های آتی نیز در روز گذشته پایین‌تاز روزهای گذشته بود. به گفته آنها این موضوع نیز تا حدی در روند بازار نقدی اثر گذار بود. البته این اتفاق در شرایطی صورت گرفت که قیمت دلار همچنان در معاملات آتی زیر سطح بازار نقدی معامله می‌شد. به گفته یکی از فعالان، اگر چه فروش‌های آتی در این روز افت کرده بود، ولی خریدهای زیادی نیز در این بازار وجود نداشت.

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی نیز همسو با افزایش قیمت دلار راه رشد را در پیش گرفت و با هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 399 هزار تومان رسید. افزایش قیمت سکه در حالی صورت گرفت که معامله‌گران سعی می‌کردند با احتیاط به انتظار معامله‌گران برای آغاز بازارهای جهانی در روز جاری و چگونگی روند بهای اونس هفته گذشته افزایشی شد و تا قیمت هزار و 275 دلار بالاتر رفت، اگر روند افزایشی طلای جهانی در هفته جاری ادامه پیدا کند، احتمال بازگشت سکه به کانال یک میلیون و 400 هزار تومان وجود خواهد دشت.

به گفته فعالن، زمانی که قیمت دلار دو هفته پیش به بالای مرز 4 هزار و 200 تومان صعود کرد، عده زیادی از معامله‌گران خریدهای ارزی خود را افزایش دادند. خریداران در آن مقطع زمانی انتظار داشتند که قیمت دلار به سرعت نوسانات بیشتری را تجربه کند و تحت تاثیر تقاضای آذر ماهی حتی تا کانال 4 هزار و 300 تومان افزایش پیدا کند. در این شرایط نزول 30 توانی ابتدای هفته گذشته و بازگشت به محدوده 4 هزار و 190 تومان برای بسیاری از معامله‌گران غیر منتظره بود. این دسته از معامله گران در آنر مقطع تصور کردند که افت دلار موقتی خواهد بود، در نتیجه ارز خود را نگه داشتند. بر خلاف تصور آنها، دلار در روزهای ابتدایی زمستان نیز توان افزایش چندانی را از خود نشان نداد. با این حال این دسته از متضرران ارزی تمایل چندانی به عرضه ارز خود ندارند. و سعی می‌کنند با احتکار دلار فشار بیشتری را به قیمت دلار به سقف 4 هزار و 200 تومان رسیده، در همان مقطع ارز خود را فروختند. به این ترتیب بازار دلار در روزهای ابتدایی زمستان تنها شاهد عرضه ارز از سوی بازار ساز بوده است. در این شرایط، اگر در روزهای آینده تقاضا در بازار افزایش بیشتری پیدا کند، باید دید عرضه بازار ساز به تنهایی می تواند پاسخگوی تقاضا باشد یا قیمت بار دیگر به بالای مرز 4 هزار و 200 تومان باز خواهد گشت. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، در صورتی که قیمت در 2 هفته ابتدایی دی ماه رشد خاصی را تجربه نکند، در هفته دوم زمستان به طور سنتی با کاهش تقاضای ژانویه توان زیادی برای افزایش نخواهد داشت.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4224