تابش 8 دقیقه نور خورشید می تواند انرژی یک سال کشور را تامین کند | خدمات دریایی

تابش 8 دقیقه نور خورشید می تواند انرژی یک سال کشور را تامین کند

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

نایب‌رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به تابش خورشید و پتانسیل بالای تولید انرژی خورشیدی در کشور گفت: تابش 8 دقیقه‌ای خورشید توان تأمین یک‌سال انرژی را در کشور دارد.

به گزارش ایرنا، رضا مکنون دیروز در سیزدهمین همایش بین‌المللی روابط عمومی با شعار «روابط عمومی و نقش آن در تحقق توسعه پایدار» افزود: این زمان 8 دقیقه‌ای در کشو ما، در آمریکا 15 تا 16 دقیقه است؛ بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح از پتانسیل موجود به نحو مطلوب برای رسیدن به انرژی پاک و توسعه پایدار استفاده کرد.

وی اظهار کرد: تابش خورشید در کشور در هر متر مکعب ت 2 هزار کیلووات بر ساعت انرژی تولید می‌کند البته به شرط آنکه از تمام توان این انرژی استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها نشان‌ می‌دهد تا خاموش شدن خورشید 2 میلیارد سال دیگر زمان باقی است، گفت: کشورهای آلمان و هلند اعلام کردند که تا سال 2030 دیگر سوخت فسیلی تولید نخواهند کرد و تلاش می‌کنند تمام نیازهای انرژی خود را از خورشید و منابع پاک تأمین کنند.

وی تأکید کرد: در حالی که ایران کشوری است با تابش خورشیدی فراوان اما اقدامی جدی در این زمینه صورت نگرفته و همچنان تکیه ما بر سوخت‌های فسیلی است، بسیاری از کلانشهرها به ویژه تهران در حال خفه شدن هستند، در سال 2016 که 320 هزار نفر فوتی در ایران ثبت شد، علت فوت 29 هزار و 400 نفر از این تعداد با آلودگی هوا مرتبط بود.

نایب‌رئیس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: تمام دنیا فهمیده‌اند که نحوه زندگی امروزی به گونه‌ای است که کربن زیاد تولید می‌شود، شاید رئیس‌جمهور آمریکا این موضوع را قبول نداشته باشد اما کشورهای دنیا به این موضوع پایبند هستند که باید تولید کربن را کاهش دهند و براین اساس در نشست پاریس به یک توافق رسیدند؛ ایران هم متعهد شد انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهد اما در عمل اقدامی در این راستا دیده نمی‌شود.

وی با تأکید بر نقش توسعه پایدار در حفظ محیط‌زیست افزود: در برنامه ششم توسعه آنطور که باید به این مقوله توجه نشده که امیدواریم بنیان برنامه هفتم، توسعه پایدار باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به نقش مدیریت بحران یکپارچه در کشور اشاره کرد و گفت: هنوز یک مدیریت یکپارچه بحران در کشور وجود ندارد. بعد از هشدار وقوع طوفان در میامی آمریکا در مدت ۴۸ ساعت حدود ۵/۶ میلیون نفر را از محل حادثه تخلیه کردند.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد از پیرامون خود شناخت واقعی نداریم، تالاب‌ها خشکیده‌اند، آب رودخانه‌ها ۴۰ درصد است و آب پشت سدها بیشتر از ۴۰ درصد نیستند، دریاچه ارومیه خشک شده، دریاچه‌ای که میلیون‌ها سال وجود داشته  و تمام اینها به نبود شناخت صحیح از سرزمین، نداشتن توسعه پایدار و نحوه مدیریت منابع برمی‌گردد. این عدم شناخت موجب شد تا الگویی نادرست برای توسعه کشاورزی در منطقه شکل گیرد تا دریاچه را به این روز درآورد.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره 7253