بازارها در انتظار مربع بانکی | خدمات دریایی

بازارها در انتظار مربع بانکی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد: بازارهای جهانی، صبح سه‌شنبه در انتظار نشست 4 فرمانده سیاست پولی دنیا، رفتار کاملاً محتاطانه‌ای از خود به نمایش گذاشتند. نشست بانکی که به میزبانی بانک مرکزی اروپا در شهر فرانکفورت آلمان، برگزار شد، سرمایه‌گذاران را ناچار به تامل و ریسک‌گریزی کرد. چراغ زرد بانکداران، دلار را به عقب‌نشینی محکوم کرد و تنها ارزی که توانست از سد احتیاطی که این نشست ساخته بود عبور کند، یورو بد. یورو نسبت به ارزهای مهم دنیا رشد بیشتری را در روز سه‌شنیه تجربه کرد. نرخ برابری یورو به دلا تا ساعت 5 عصر دیروز ضمن رشد 77 صدم درصدی به عدد 1/175 رسید تا دلار، پوند و ین، همگی تحت فشار تک‌سوار بازار قرار گیرند.

احتیاط در روز بانکی هفته

بازارهای جهانی، صبح سه‌شنبه در انتظار نشست سردمداران سیاست پولی دنیا، رفتار کاملا محتاطانه‌ای از خود به نمایش گذاشتند. نشست بانکی که به میزبانی بانک مرکزی اروپا در ظهر فرانکفورت آلمان، برگزار شد، با سخنرانی چهار سکاندار بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی دنیا ادامه یافت. سخنرانی چهار راس مربع بانکی جهان، جنت‌یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا، مارک کارنی، رئیس بانک انگلستان، هیروهیکو کورودا، رئیس بانک ژاپن و ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، سه‌شنبه را به روز بانکی هفته تبدیل کرد. بازارها در این روز نگاه خود را به سیگنال‌های احتمالی هر یک از این فرماندهان پولی دوخته بودن و جرات کافی برای روندسازی بروز نداند. در پروسه پیشواز احتیاطی بازارها، اونس طلا پس از ساعت‌ها نوسان حول قیمت 1275 دلاری، اندکی افت کرد. قیمت هر اونس فلز زرد، تا ساعت 7 بعد از ظهر به 1278 دلار رسید. دلار نیز مانند طلا، سحبح خود را با دامنه کوتاه نوسانات دنبال می‌کرد و ردی از حمایت در بازار آن پیدا نبود. شاخص دلار با نزدیک شدن زمان نشست بانکی، آغاز به افت کرد و از 94/45 واحد باز شده به عدد 94/05 در ساعت 5 بعدازظهر سقوط کرد. عقب‌نشینی دلار در ساعات ابتدایی بعداز ظهر با فشار یورو جدی‌تر شد، چرا که شاخص‌های اروپایی یکی از پس از دیگری به سود ارز اتحادیه اروپا منتشر شدند. در ابتدا نرخ سالانه تورم انگلستان، ارزش پوند را پایین کشید و در ادامه افزایش تولی ناخالص داخلی سه ماهه سوم آلمان، یورو را به تک‌سوار بازار ارز مبدل کرد.

پوند باز هم ریخت

نرخ تورم در انگلستان به سیبل انتقادات و پاشنه آشیل اقتصاد این کشور تبدیل شده است. تیر انتقادها از یک سو به سبقت تورم از نرخ هدف 2 درصدی وارد می‌شوند و از طرف دیگر پایین آمدن نرخ تورم نیز سیگنال مناسبی برای پوند استرلینگ و رشد اقتصادی این کشور مخابره نمی‌کند. تزلزل اقدامات «برگزیت‌»ی دولت حاکم، استعفا و فساد سران دولتی و اعتراض‌های درون حزبی به «ترزامی» همگی اتحاد ضدپوندی را ایجاد کرده‌اند. پوند انگلستان تا ساعت 5 عصر دیروز ضعیف‌ترین کارنمود را در میان ارزهای رایج دنیا از خود به نمایش گذاشت. نرخ تورم سالانه در ماه نوامبر، 3/1 درصد پیش‌بینی شده بود، اما در نهایت در نرخ 3 درصدی ثبت شد. هفته گذشته بانک انگلستان نرخ بهره بین بانکی این کشور را پس از یک دهه، یک چهارم افزایش داد تا نرخ تورم را کنترل کند. این اقدام بانکی در شرایط معمول باید منجر به تقویت ارز کشور شود، اما در انگلستان پوند پس از این تصمیم تاریخی، تضعیف شد. روز گذشته نیز زمانی که نرخ تورم از نرخ پیش‌بینی شده پایین‌تر ثبت شد یعنی در راستای اهداف بانکی پیش رفت، بازار ارز، پوند را تحت فشار بیشتری قرار داد. این تضعیف‌های نامعمول جهت پیکان اتهام را به سمت سیاستمداران بریتانیا چرخاند. البته افزایش اعتبار و قدرت یورو نیز یکی از عواملی بود که پوند را به ضعیف‌ترین ارز روز سه‌شنبه تبدیل کرد.

یکه‌تازی یورو در بازار ارز

یورو روز سه‌شنبه به تک‌سوار بازار جهانی ارز مبدل شد. گزارش‌های مربوط به اقتصاد آلمان به عنوان بزرگ‌ترین حامی ارز اروپایی، تأثیر زیادی بر ارزش یورو می‌گذارند. نرخ تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 6 دهم درصد پیش‌بینی شده بود، اما در نرخ 8 دهم درصدی گزارش شد. شاخص ZEW که اعتماد و تمایلات مثبت اقتصادی آلمان را ابراز می‌کند و نیز 8 دهم واحد رشد کرد و در عدد 88/8 واحدی ثبت شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4194