اقتصاد 2017 در « 5 تصویر» | خدمات دریایی

اقتصاد 2017 در « 5 تصویر»

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

دنیای اقتصاد- نیما صبوری: در آستانه سال نو میلادی «صندوق بین‌المللی پول» مروری از اقتصاد جهان در سال 2017 را در قالب 5 نمودار ارائه کرده است. به گزارش این نهاد، سال 2017 سالی پر از آشوب بود. بلایای طبیعی متعدد، تنش‌های ژئوپلیتیک، تقسیم‌بندی‌های سیاسی در بسیاری از کشورها برخی از ناآرامی‌های جامعه جهانی در سال 2017 بوده است. در زمینه اقتصادی اما سال 2017 اندکی امیدوارکننده بود. سال 2017 با رشد اقتصادی بالا رو به پایان است. شتاب رشد تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورها، دوره رونق چرخه اقتصادی آنها را طولانی‌تر کرده است. در این رابطه، «صندوق بین‌المللی پول» سال 2017 اقتصاد جهان را در 5 شکل مورد بررسی قرار داده است.

  • یکی از جنبه‌های مهم بهبود اقتصادی سال 2017، فراگیر بودن آن است. به گزارش صندوق، در سال 2017 رشد اقتصادی در سه چهارم از اقتصادهای جهان بهبود یافته است. این تعداد از سال 2010 بی‌سابقه است. از آن مهم‌تر، برخی از کشورها که برای مدت‌ها از نرخ بیکاری بالا رنج می‌بردند- نظیر اقتصادهای ناحیه یورو- توانستند با رشد اقتصادی بالا اشتغالی قدرتمند ایجاد کنند. تعدادی از اقتصادهای نوظهور بزرگ همچون آرژانتین، برزیل و روسیه نیز در سال جاری از رکود خارج شدند. براساس معیار سرانه اما رشد اقتصادی در نیمی از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص اقتصادهای کوچک از اقتصادهای توسعه یافته عقب مانده است و در یک چهارم از این کشورها حتی کاهشی بوده است. صادرکنندگان سوخت، اقتصادهای کم درآمد و آن دسته از کشورهایی که از بلایای طبیعی یا جنگ‌های داخلی رنج برده‌اند، از جمله این کشورها هستند.
  • پس از اینکه در سال 2001 رشد تجارت جهان به کمترین میزان خود رسید، تحت تأثیر بهبود سرمایه‌گذاری‌ها نرخ مجدد به سطح اولیه بازگشت(به غیر از دوره بحران مالی 2008). در سال 2016 ما ضعف مخارج سرمایه‌ای در بخش انرژی یکی از عوامل اصلی تضعیف سرمایه‌گذاری جهان بود.
  • در سالی که گذشت تقویت تقاضای جهانی و همچنین محدودیت‌های عرضه‌ای بخش انرژی که ناشی از اختلالات ناشی از توفان آمریکا، بحران مالی در ونزوئلا و مشکلات امنیتی در عراق بود، قیم فلزات و مواد سوختی را افزایش داد. البته با وجود ثبات در نماگرهای آتی و برخی پیشرفت‌ها در تعدیل قیمت کالاها، صادرکنندگان باید درآمدهای خود را به سطوح پایین‌تر تعدیل کنند. در واقع این کشورها باید به منظور حمایت و تقویت رشد اقتصادی آینده تولیدات صادراتی خود را متنوع سازند.
  • به رغم کاهش نرخ بیکاری، رشد دستمزدها در اقتصادهای توسعه یافته همچنان ضعیف است. تداوم رکود در بازارهای نیرو به صورت نرخ بیکاری بالا در برخی کشورها یا سطح بالای بیکاری‌های پاره وقت غیراداری در کنار رشد ناچیز بهره‌وری از دلایل اصلی رشد ضعیف دستمزدها است.
  • صعود ارزش سهام در سال 2017 ادامه یافته است. هر یک از شاخص‌ها به رکورد تاریخی خود نزدیک شده‌اند. یکی از دلایل این امر ادامه یافتن اتخاذ سیاست‌های پولی مناسب توسط بانک‌های مرکزی بوده است(در فضای نرخ‌های تورم پایین). البته این اتفاق بخشی از روند گسترده‌تر در بازارهای مالی جهان بوده است؛ جایی که نرخ‌های بهره پایین، بهبود چشم‌انداز اقتصادی و افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران قیمت دارایی‌ها را افزایش و نوسانات را محدود کرده است.

نگاه به 2018

به گزارش صندوق، نباید اجازه داد بهبود ایجاد شده به هدر رود. خیال رسیدن به نقطه مطلوب اقتصادی نباید سیاست‌گذاران و بازارها را اقناع کند. به طور معمول زمان‌های خوب گذرا هستند. در این رابطه برای اطمینان از تداوم دوره بهبود، سیاست‌گذاران باید برای انجام اصلاحات از فرصت‌ها بهترین استفاده را کنند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4220