افت معاملات در شرایط رشد قیمتی | خدمات دریایی

افت معاملات در شرایط رشد قیمتی

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

عارضه مشایخی: روز گذشته محصولات پلیمری در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که یکشنبه جاری برای چندهفته متوالی قیمت پایه محصولات پلیمری پا در مسیری صعودی گذاشت و روند افزایشی را دنبال کرد. این در شرایطی است که روز تعیین اعلام قیمت با افزایش بهای دلار همراه بود به گونه‌ای که این شاخص نسبت به هفته گذشته با افزایشی 0/7 درصدی همراه بود. این در حالی است که نیم نگاهی به بازارهای جهانی هم از افزایش بهای نفت خام برنت طی هفته گذشته با افزایشی0/44 درصدی همره بود و در لحظه تنظیم این گزارش 63 دلار و 58 سنت و شاخص نفت خام آمریکا با افزایش0/59 درصدی با بهای 57 دلار و 45 سنت در لحظه تنظیم این گزارش اعلام قیمت شد که رویترز مهم‌ترین علت این افزایش را تداوم توقف فعالیت خط لوله فورتیز دریای شمال، احتمال کاهش رشد تولید آمریکا و اعتصاب کارگری در صنعت نفت نیجریه می‌داند. کارشناسان همچنین افت احتمالی شتاب افزایش تولید نفت در آمریکا در سال 2018 را دلیل دیگر افزایش قیمت معرفی کردند. به این ترتیب با توجه به افزایش این دو اهرم تأثیرگذار در تعیین فرمول قیمت‌گذاری، انتظار افزایش قیمت وجود داشت که این انتظار محقق شد.

رصد قیمتی در بازار آزاد

بررسی وضعیت قیمت محصولات پلیمری از ابتدای هفته تاکنون روند متفاوتی را نشان می‌دهد. قیمت محصولات پلیمری ابتدای هفته را با روندی افزایشی استارت زد و از روز دوشنبه روندی متفاوت را در پیش گرفت و با کاهش قیمت در این بازارها روبه‌رو بودیم؛ به گونه‌ای که روز دوشنبه قیمت تمامی گریدهای محصولات پلیمری کاهشی بود.

در خصوص دلایل روند افزایشی قیمت‌ها در ابتدای هفته باید به افزایش قیمت‌های جهانی اشاره کرد و این مهم را در نظر گرفت که در تمامی بازارهای کالایی در ابتدای هفته شاهد روند افزایشی بودیم و به این ترتیب بازار محصولات پلیمری هم از این قاعده مستثنی نبوده و همین روند افزایشی را دنبال کردند. علاوه بر این موضوع رشد پیاپی قیمت‌های جهانی تا روز دوشنبه بازار آزاد را هم تحت‌تأثیر قرار داد و باعث افزایش نرخ محصولات پلیمری در بازارهای داخلی شد. برتری عرضه بر تقاضا در تالار نقره‌ای از دیگر عوامل افزایش قیمتی در بازار آزاد محصولات پلیمری است که سبب می‌شود این تفکر به وجود آید که تولیدکنندگان پایین دست برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی خود سراغ خرید از بازار آزاد می‌روند و این امر سبب رشد قیمت‌ها در این بازارها می‌شود. اما و اگرهای نوسان‌های قیمتی، ترس بازار از رشد قیمت در آینده و افزایش میل خرید در آینده از دیگر عوامل مهم این افزایش نرخ بود. اما رو دوشنبه و بعد از تعیین قیمت‌های پایه شاهد روند کاهشی در قیمت‌های محصولات پلیمری بودیم که مهم‌ترین علت این امر را می‌توان کاهش بهای دلار دانست که وقوع این اتفاق شوکی را برای روند قیمتی بازارهای داخلی به همراه داشت و دنده معکوسی برای قیمت در بازارهای کالایی داخلی است.

نکته دیگری که باید آن را مورد بررسی قرار داد، توان خرید تولیدکنندگان پایین‌دستی از افزایش مکرر بهای محصولات پلیمری است. سوالی که در این میان به ذهن متبادر می‌شود این است که با توجه به این افزایش قیمتی آیا ادامه کار برای تولیدکننده‌های بخش پایین دست صنعت پتروشیمی امکان‌پذیر است؟ رصد تالار نقره‌ای از التهاب گریدهای مختلف محصولات همچون PVCها حکایت دارد و این التهاب ناشی از هر موردی همچون عدم عرضه از سوی پتروشیمی‌ها، واسطه‌گری دلالان و… باشد، سبب بالا رفتن قیمت این محصول می‌شود و با توجه به نقدینگی موجود به نظر نمی‌رسد تولیدکنندگان نتوانند فشار قیمتی را بیش از این تحمل کنند و با توجه به اینکه صنعتگران این بخش از صنعت عمدتا خرد هستند، شاهد تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی بخش پایین دست هستیم و این در حالی است که نه تنها نمی‌توانیم روی صادرات محصولات نهایی زنجیره تامین صنعت پتروشیمی و ارزش افزود‌ه‌ای که ایجاد می‌سود، حساب باز کنیم بلکه باید برای نیاز داخلی به واردات محصولات نهایی دست بزنیم که این امر با توجه به اینکه ایران یکی از دارندگان ذخایر نفتی است، نشانگر عدم مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق و کاربردی است.

رصد تالار نقره‌ای

روز گذشته 45 هزار و 166 تن عرضه در مقابل 51 هزار و 660 تن تقاضا قرار گرفت و دست آخر 32 هزار و 170 تن مورد معامله واقع شد. این در حالی است که هفته گذشته 56 هزار و 368 تن حجم تقاضا و 102 هزار و 324 تن حجم معاملات بود که مقایسه این ارقام نشان از روند کاهشی حجم عرضه‌ها و نصف شد حجم تقاضاست. البته در این میان باید به این نکته اشاره کرد که نصف شدن حجم تقاضا طی این هفته ناشی از کاهش عرضه‌های برخی عرضه‌های جذاب و مهاجرت برخی از عرضه‌ها به روز دوشنبه بوده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد/ شماره 4220