ارزش بازار سرمایه از 666 هزار میلیارد تومان گذشت | خدمات دریایی

ارزش بازار سرمایه از 666 هزار میلیارد تومان گذشت

شرکت خدمات دریایی psdarya تقدیم می‌کند:

با افزایش حجم سرمایه‌اری در بورس ارزش کل بازار سرمایه به مرز 666 هزار میلیارد تومان رسید این به معنای این است از اول سال تاکنون 140 هزار میلیارد تومان، معادل 33 میلیارد دلار به ارزش کل بازار سرمایه اضافه شده است. به گزارش همشهری، رشد نماگرهای بورس تهران با خود سایر مولفه‌های اثرگذار بازار سرمایه را هم بالا کشیده است. از یک طرف ارزش معاملات با افزایش مواجه شده است و از سوی دیگر ارزش کل بازار سرمایه ناشی از رشد قیمت سهام شرکت‌ها و همین‌طور افزایش حجم سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها به نحو چشمگیری افزایش یافته است. ظرف هفته گذشته میانگین ارزش روزانه معاملات در بورس و فرابورس هم با یک جهش خیره‌کننده مواجه به طوری که میانگین ارزش روزانه معاملات از 300 میلیارد تومان به بیش از 600 میلیارد تومان و حتی در برخی روزها به 750 میلیارد تومان رسید، به رغم تحلیلگران این به معنای این است که جریان ورود پول پرقدرت به بازار سهام شتاب گرفته است. در طول دوهفته گذشته کارشناسان ده‌ها تحلیل منتشر کردند که در آن دلایل رشد بازار سهام شتاب گرفته است. در طول دوهفته گذشته کارشناسان ده‌ها تحلیل منتشر کردند که در آن دلایل رشد بازار سهام به طور مفصل تشریح شد. عمده‌ترین دلیل رشد بازار سهام در این تحلیل‌ها بر محور سه گانه استوار بود که عوامل اصلی آن رشد قیمت مواد خام در بازارهای جهانی، افزایش قیمت دلار و همین‌طور نفت بود. با این حال همه این تحلیل‌ها دال بر این است که رشد بازار سهام همچنان ادامه خواهد یافت و این رویه که به وضعیت اقتصاد جهانی گره خورده است تا زمان رشد قیمت‌هایی که تعیین‌کننده بودجه سالانه اقتصاد است امتداد پیدا خواهد کرد. با این همه محاسبات آماری نشان می‌دهد که تا این جای کار هم بازار سرمایه ایران با یک رشد عظیم مواجه شده است و این همان رشدی است که بازده بازار سرمایه ایران را به صدر همه بازارهای جهانی رسانده است. به طوری که هم‌اکنون بورس تهران با 22 درصد بازده در صدر همه بورس‌های دنیا حتی نیویورک، لندن، پاریس، توکیو، هنگ‌کنگ و شانگهای قرار گرفته است.

رشد 137 هزار میلیارد تومان

داده‌های آماری از وضعیت بازار سرمایه ایران نشان می‌دهد از اول سال تاکنون ارزش کل بورس تهران با 52 هزار میلیارد تومان رشد از 323 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 374 هزار میلیارد تومان در پایان مبادلات هفته قبل رسیده است. در همین مدت ارزش کل فرابورس هم با 30 هزار میلیارد تومان رشد از 103 هزار میلیارد تومان به 133 هزار میلیارد تومان رسیده است این به معنای این است که ارزش کل بورس تهران و فرابورس از اول سال تاکنون جمعا هزار میلیارد تومان معادل 20 میلیارد دلار رشده کرده است. با این حساب در این مدت ارزش کل بورس و فرابورس جمعا به 507 هزار میلیارد تومان رسیده است. اگر این ارقام را با مقدار رشد صندوق‌های سرمایه‌گذاری که هم‌اکنون به اصلی‌ترین درگاه ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه تبدیل شده است جمع ببندیم ارزش کل بازار سرمایه از مرز 666 هزار میلیارد تومان تجاوز خواهد کرد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در مدت اندک حضورشان در بازار سرمایه توانسته‌اند 2 میلیون و 300 هزار سرمایه‌گذار را به سمت خود جذب کنند توانسته‌اند از اول تاکنون 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه کنند. مطابق آمارها ارزش کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم‌اکنون به مرز 159 هزار میلیارد تومان رسیده است که با محاسبه ارزش کل بورس تهران و فرابورس این مقدار جمعا به 666 هزار میلیارد تومان می‌رسد. ارزش کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری اواخر سال گذشته کمتر از 100 هزار میلیارد تومان بود اما امسال تحت‌تأثیر رشد شاخص‌ها و افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس بر حجم ورود نقدینگی به صندوق‌ها اضافه شد.

ارزش کل معاملات بازار سرمایه

داده‌های آماری از وضعیت معاملات انجام شده در بازار سرمایه هم نشان می‌دهد در پایان هفته گذشته ارزش کل معاملات بازار سرمایه از مرز 140 هزار میلیارد تومان فراتر رفت. از این مقدار 42 هزار میلیارد تومان در بورس تهران و 34 هزار میلیارد تومان در فرابورس انجام شده است. در بورس کالا هم جمعا 64 هزار میلیارد تومان مبادله انجام شده که تقریبا دوبرابر بورس‌های تهران و فرابورس است. ترکیب معاملات انجام شده نشان می‌دهد از مجموع کل معاملات 33 هزار میلیارد تومان به معاملات کالا اختصاص داشته و بقیه مربوط به معاملات اوراق بهادار بوده است. کالاهایی که اکنون در بازار سرمایه داد و ستد می‌شود شامل محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی، محصولات صنعتی و معدنی و محصولات کشاورزی است. براساس داده‌ای موجود از مجموع کل معاملات بورس کالا بیش از 50درصد مربوط به معاملات اوراق بهادار شامل اوراق آتی سکه، گواهی سپرده، اوراق سلف‌موازی استاندارد و همین‌طور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داشته است. در این مدت جمعا 33 هزار میلیارد تومان به اوراق بهادار اختصاص داشته است.

در فرابورس هم 20 هزار میلیارد تومان مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی بوده و بقیه صرف خرید سهام شده است. در این مدت سرمایه‌گذاران 18 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی خریده‌اند. اطلاعات آماری از وضع معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس هم نشان می‌دهد از اول تاکنون بیش از 2200 میلیارد تومان از واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله را داد و ستد کرده‌اند که از این مقدار 1200 میلیارد تومان در بورس و 1000 میلیارد تومان هم در فرابورس مبادله شده است.

منبع: روزنامه همشهری/ شماره 7271